stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Europejska Noc Muzeów na Oruni: wystawa i spektakl w najbliższą sobotę (14.05) w Parku Oruńskim. W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów 2022, 14 maja Gdański Archipelag Kultury Scena Muzyczna i Teatr zapraszają na wyjątkowe, wieczorne wydarzenia w Parku Oruńskim.

sty 19

niedziela, g. 14:00

bilety 20 zł

9 stycznia - 31 grudnia 2025, g. 5:00 - 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
O 20:30 odbędzie się inauguracja wystawy plenerowej w alei czterdziestu lip. Ekspozycja będzie prezentować dzieje Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków. - Wystawa będzie przedstawiać historię parku, którego początki datuje się na XVII wiek. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotnie park był prywatną posiadłością przedstawicieli znamienitych gdańskich burmistrzów, bogatych rajców czy kupców mówi Piotr Chrzanowski ze Sceny Muzycznej GAK. Dopiero w 1917 roku, jego ostatnia właścicielka - Emilia Hoene, której imię obecnie nosi park, przekazała dwór wraz z jego urokliwymi okolicami na rzecz miasta. Od tamtego czasu Park Oruński stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców dzielnicy i całego Gdańska.

Na wystawie przybliżone zostaną biogramy dawnych właścicieli, zaprezentowane zostaną dwa historyczne plany parku, stare pocztówki oraz zdjęcia, które znajdują się w zbiorach różnych instytucji, takich jak np. PAN Biblioteka Gdańska, Muzeum Gdańska czy Archiwum Państwowe w Gdańsku. Dużą część wystawy stanowić będą stare zdjęcia parku pozyskane z prywatnych archiwów mieszkańców Oruni, w tym od potomków rodziny Hoene. Najważniejszym punktem wystawy będzie niewątpliwie pierwsza publikacja wizerunku Emilii Hoene z 1915 roku. Dotychczas nieznana, Hoene będzie mogła z planszy naszej wystawy doglądnąć, jak pięknie zmienił się jej park w czasie ponad 100 lat mówi Marcin Szeląg ze Sceny Muzycznej GAK. O kwestie merytoryczne ekspozycji zadbały lokalne przewodniczki po Oruni: Dorota Dombrowska i Aleksandra Abakanowicz.

Także w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Teatr GAK zaprasza na spektakl plenerowy pt. Sen astronoma, który rozpocznie się punktualnie o godzinie 21:00 na łączce nieopodal Pomnika Tatara RP.

- Spektakl jest luźną artystyczną wizją i interpretacją odkryć znanego gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza mówi Laura Haras z Teatru GAK. Podczas spektaklu widzowie będą mogli zgłębić tajniki badań nad libracjami księżyca czy plam na słońcu, a także poznać zjawisko tranzytu Merkurego - kiedy ten będąc pomiędzy Słońcem a Ziemią jest widoczny na tarczy Słońca. Historia opowie także o badaniach nad Saturnem, który jako szósta planeta od słońca wciąż nas fascynuje. W spektaklu wystąpią aktorzy z Teatru GAK oraz zaprzyjaźnieni artyści. Muzykę do spektaklu przygotował Miłosz Kowalewski, o choreografię zadbała Ewa Kliszewska wraz z zespołem, a scenografię Joanna Majewska, Wiktoria Morawska i Marcin Janduła. Nad koncepcja całości zadbała Laura Haras, kierownik Teatru GAK.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny i nie są wymagane wcześniejsze zapisy.


HARMONOGRAM WYDARZEŃ EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW W PARKU ORUŃSKIM:
20:30 odsłonięcie wystawy pt. Park Oruński im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków aleja czterdziestu lip,
21:00 spektakl Sen astronoma łączka w pobliżu pomnika Tatara RP.