Europejska Noc Naukowców, to kolejna okazja do spotkania z naukowcami w Goyki 3 Art inkubatorze. Tym razem przysłuchiwać się będziemy dyskusji o interesujących nas wszystkim zagadnieniach związanych ze stanem wody, unikatowych ekosystemach w niej funkcjonujących. Dodatkową gratką będzie poznanie zapatrywań naszych gości na kulturę i sztukę.
PROGRAM:
godzina 19.00 - o początkach życia na ziemi i o znaczeniu cyjanobakterii w kształtowaniu życia na planecie. Rozmawiają dr Luisa Falcon i Kamila Chomicz.
Tłumaczenie na język polski: Paula Goszczyńska
godzina 21.00 - nauka, sztukajak daleko, jak blisko?... .
Rozmawiają profesor Paweł Horodecki i dyrektor Joanna Cichocka Gula.
Luisa Falcón jest biolożką z Meksykańskiego Uniwersytetu Narodowego, posiada tytuł magistra nauk ścisłych w Instytucie Nauk Morskich, UNAM i Université Aix Marseille, doktorat z Uniwersytetu Stony Brook. Kieruje Laboratorium Ekologii Bakteryjnej w Instytucie Ekologii UNAM od 2006 r. Profesorką na Uniwersytet w Kioto w Japonii i Lawrence Berkeley National Laboratory w USA.
Specjalizuje się w ekologii mikrobiologicznej mat mikrobiologicznych, mikrobiolitów i biofilmów w różnych środowiskach wodnych, w tym w obszarach tropikalnych, umiarkowanych i polarnych. Od niedawna zajmuje się mikrobiomem dzikiej przyrody.
Kamila Chomicz jest artystką i edukatorką. Studiowała biologię na UG i reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Realizuje filmy, video, fotografuje. Wciąż poszukuje nowych tematów. W wielu z jej narracji, często baśniowych krótkich filmach, skupia się ona na obecności człowieka w środowisku miejskim, portretując ich zależność, a także piękno i magię, która jest im właściwa. Artystkę zastanawia obecność tradycji i korzeni w kulturze współczesnej. Inspiruje ją świat natury, jego sprzeczna i pełna złożoności struktura. Źródłem inspiracji dla Kamili jest też świat dzieci, sensualny, poza werbalny, pełen otwartych uczuć i języka wyobraźni. Tworzy także wizualizacje do muzyki i spektakli teatralnych.
Prof. Paweł Horodecki jest współzałożycielem i pracownikiem Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych na Uniwersytecie Gdańskim oraz wice-dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej. Wspólnie z ojcem Ryszardem oraz braćmi Michałem i Karolem dokonał przełomowych odkryć w dziedzinie informacji kwantowej. Jego zainteresowania rozciągają się od technologii kwantowych i abstrakcyjnych matematycznych formalizmów, przez filozoficzne podstawy nauki aż po nowożytną poezję.