Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Oratorium pytyjskie - spektakl gościnny

spektakl muzyczny
kasy:
58 301-42-55
wystawia:
Centrum św. Jana
w ramach wydarzenia:
Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY
Oceniasz 5/10
Oratorium pytyjskie

Włodzimierz Staniewski o spektaklu:
W kulturze i wyobraźni zbiorowej, która jest kultury najcenniejszą skarbnicą, imiona Sybilli i Pytii, jak również Kassandry, złączyły się w jedno i kojarzone są z umiejętnością przepowiadania przyszłości, boskim natchnieniem oraz odsłanianiem tajemnic ludzkiego losu. [...] Wieszczy dar otrzymały wszystkie od Apollina, wszystkie też stały się niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla poetów/piewców, których my Słowianie, nazywamy wieszczami. "Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha?" (A. Mickiewicz) Apollo królował w Delfach i on też objął boską opieką Siedmiu Mędrców, których zwołano w VI wieku p.n.e. do tego pępka ówczesnego świata, żeby dali świadectwo przenikliwości i wzniosłości greckiego umysłu i ducha. [...]

Mało jest w historii wersów, ujętych w jeden kodeks, tak lapidarnych w formie, głębokich i wzniosłych w treści, tak poetycko uskrzydlonych i tak muzycznych, jak "Przykazania Mędrców z Delf". Nie tracących na aktualności. Idą (a jakże) w poprzek paplaninie naszej postkultury i prania wiary we wszelkie wartości dzisiejszego postświata. Półtora setki maksym, wskazań, eksklamacji, nawoływań, próśb, przestróg, litanijnych zaklęć i "wniebogłosów"... Ryte w stożkowym kamieniu, omfalosie, ustawionym przed świątynią Apollina, u stóp skały, z której siódmego dnia każdego miesiąca wieszczyła Pytia/Sybilla. [...] Niektóre brzmią jak drogowe znaki życia ("Nie łam przysięgi", "Wychwalaj dzielność", "Pij z umiarem"), inne zaś - jak sybillińskie parafrazy ("Postrzegaj słyszeniem", "Ujrzyj, co usłyszałeś", "Patrz niczym obcy", "Poznaj, co wiesz"). [...] Starożytni postulowali: "Poznaj samego siebie". Współcześni magowie wróżą z giełdowych kursów i badań opinii publicznych. Komentarz zbędny."

Autor spektaklu: Włodzimierz Staniewski
Kompozycje do sentencji Siedmiu Mędrców: Mikołaj Blajda
Adaptacja fr. gardzienickiej muzyki Starożytnej Grecji: Maciej Rychły
Tłumaczenie pieśni: Met emoisi i Eksodosu z IFIGENII W AULIDZIE - Jerzy Łanowski
Tłumaczenie pieśni: Tripoda manteion, Asklepion aeisomen, O Bacchou, Promoleth Musai, Hosondzēs - Jerzy Danielewicz
Światła: Paweł Kieszko

Obsada:

Aktorzy: Mariusz Gołaj, Agnieszka Mendel, Marcin Mrowca, Joanna Holcgreber, Anna Dąbrowska, Lia Ikkos Serrano, Dorota Kołodziej, Jan Żórawski, Tetiana Oreshko.

Chór i muzycy: Maciej Gorczyński, Elżbieta Wolińska, Karolina Rudaś, Olena Yeremenko, Rafał Granat, Filip Pysz.