Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych Wydmy 2008 8 edycja festiwalu odbędzie się w tym roku w pierwszym tygodniu grudnia. Jak co roku czeka nas modyfikacja formuły festiwalu. Dlaczego? Uważamy, że czas przeglądów i festiwali w formie maratonów filmowych powoli mija. Większość prac w chwili obecnej można obejrzeć poprzez Internet. W związku z tym, w tym roku uciekamy od formuły maratonu filmowego, podczas którego pokazujemy wszystkie zgłoszone prace. Werdykt będzie wypadkową emocji trzech niezależnych jurorów, artystów - niekoniecznie związanych bezpośrednio z filmem. Uważamy, że głównym kryterium oceny prac są przekazywane emocje. Do składu jury powołamy 2 artystów oraz jedną osobę związaną z sztuką filmową ale bardziej od strony pasji i dziennikarstwa filmowego. Nagrodą tegorocznego festiwalu nie będą pieniądze ani prezenty, lecz coś, co będzie o wiele ciekawsze i dla artysty i dla widza. Artyści stworzą nagrodę dla artysty. To znaczy, że nagrodą główną festiwalu będzie udźwiękowienie pracy filmowej na żywo w dniu finału. Tego dzieła podejmą się najwybitniejsi muzycy nurtu improwizacji a głównym jej trzonem będzie akordeonista i kompozytor Jarosław Bester z Zespołu The Cracow Klezmer Band i Bester Quartet oraz Jorgos Skolias - mistrz głosu.
Koncerty na Wydmach:
11 grudnia godz. 20 koncert Masala Soundsystem do niemego filmu "Przygody Księcia Achmeda" Masala Soundsystem to kolektyw DJ'ów grający na swoich wielokulturowych imprezach tanecznych muzykę z regionów całego świata, wzmacniając ja antyrasistowskim przesłaniem, które jest integralna częścią twórczości grupy. W roku 2002 Max Cegielski (Max), Rafał Kołaciński (Praczas), Tomek Szczeciński (Que Sabroso) i Maciek Szajkowski (Szaja) utworzyli "orientalny" kolektyw DJ'ski o nazwie Masala Soundsystem . Ich założeniem muzycznym była chęć zaprezentowania ludziom porywających, pełnych tanecznej energii dźwięków z różnych stron świata, właściwie nieobecnych w "szerokopasmowych" mediach. Założenie ideowe stanowiła chęć ukazania, że międzykulturowe różnice nie muszą być źródłem konfliktów - Mogą być podstawą fascynującego dialogu, takiego jaki w czasie imprez Masala Soundsystem odbywa się na płaszczyźnie muzyki i zabawy. Film Przygody Księcia Achmeda w Reż. Lotte Reiniger. 1924-26. jest jednym najlepszych obrazów animowanych w historii kina Opowiada historię czarnoksiężnika, który namawia księcia Achmeda, aby ten dosiadł magicznego latającego konia. Bohaterski książę ujarzmia zwierzę, na którym odlatuje na wyzwanie losu. Podczas podróży zakochuje się w pięknej księżniczce Peri Banu i zmuszony jest pokonać armię demonów aby zdobyć jej serce. Całość filmu animowana jest przy pomocy poruszających się w cieniu kartonowych sylwetek. Fabuła oparta jest na "Baśniach tysiąca i jednej nocy".
Bilety w cenie 20/30zł , miejsce: dawne Kino Zawisza ul. Słowackiego 3 obecnie Klub Garnizonowy
12 grudnia godz. 20 finałowy koncert BESTER, SKOLIAS Uroczysta prezentacja zwycięskiego filmu tegorocznych WYDM. Dar artysty dla artysty w postaci udźwiękowienia zwycięskiego filmu na żywo w dniu finału.. Tego dzieła podejmą się wybitni muzycy nurtu improwizacji, a głównym jej trzonem będzie wybitny akordeonista i kompozytor Jarosław Bester z zespołu Bester Quartet, dawnego The Cracow Klezmer Band i oraz mistrz głosu - Jorgos Skolias, Vitold Rek - kontrabas oraz Aleksandra Kurnyta - perkusja.
Bilety w cenie 20/30zł, miejsce: dawne Kino Zawisza ul. Słowackiego 3 obecnie Klub Garnizonowy
8.12.2008 21.00 EMITER Dymiter - koncert w ramach warsztatów artystycznych WYDMY 2008 - szczegóły na www.wydmy.gak.gda.pl, wstęp wolny
Tegoroczne Wydmy będą zdominowane przez film, muzykę oraz Ciało. Tematem tegorocznej edycji jest szeroko rozumiane Ciało. Ciało łączy w sobie psychikę i materię, ograniczenia i siłę do ich pokonywania. Może być potraktowane dosłownie lub jako metafora interesujących autora zagadnień. Wybrany przez nas temat przewodni jest pojęciem bardzo chłonnym znaczeniowo i należy go traktować jako pretekst do artystycznych poszukiwań. Jest to kolejna nowość w historii Wydm i nie ukrywamy, że może to spowodować mniejszą liczbę nadesłanych prac, ale głównym naszym celem jest jakość a nie ilość. Nie chcemy być powielarnią festiwali odbywających się w całym kraju w ilości masowej pokazujących wszystko i nic. Stąd też nasze działania zmierzają w celu odkrywania głębszych pokładów ludzkich myśli. Nowością tegorocznej edycji będą warsztaty scenariuszowe, montażowe dla młodzieży, które rozpoczną się w weekend poprzedzający festiwal. Uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy naszych dawnych laureatów z lat ubiegłych, którzy zamienią się w instruktorów i całym swoim doświadczeniem będą wspierać młodych adeptów sztuki filmowej. Kolejną niespodzianką będą warsztaty z udźwiękawiania filmu, zapoznanie się z prostymi metodami wykonywania muzyki autorskiej oraz podkładania jej do własnego filmu.
Wydmy to również wykłady, spotkania autorskie, pokazy filmowe oraz koncerty. Kolejną nowością jest miejsce festiwalu. W tym roku spotkamy się w Klubie Garnizonowym - dawnym kinie Zawisza przy ulicy Słowackiego - w przestrzeni przesiąkniętej filmem . Czekają nas niewątpliwie ciekawe doznania z materią filmu i muzyki, na co serdecznie zapraszamy. Szczegółowy program imprezy podamy w połowie listopada a juz teraz czekamy na prace konkursowe.
Wszystkich miłośników kina, którym nie wystarczy jedynie oglądanie filmów zapraszamy na warsztaty filmowe. To niepowtarzalna okazja do poznania całego procesu powstawania filmu. Dajemy możliwość stworzenia własnego dzieła pod czujnym okiem specjalistów. Zajęcia prowadzone będą przez młodych, ale doświadczonych i wielokrotnie nagradzanych twórców.
Program warsztatów: 4-5 grudnia godz. 18.00-22.00 - zasady budowania historii - omówienie procesu powstawania scenariusza filmowego - omówienie poszczególnych aktów (ekspozycja, konfrontacja, rozwiązanie) - scena (początek i koniec, konstrukcja sceny) - pojęcie konfliktu (omówienie przykładów na podstawie przygotowanego materiału filmowego) - dialog i jego podstawowe cechy (konfliktowość, charakterystyczność, zwięzłość)
Zajęcia poprowadzi Bartosz Paduch. Studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reżyser i scenarzysta takich filmów jak "Bez wizy", "Leni", "X2". Twórca filmów dokumentalnych. Zdobywca wielu nagród filmowych.
6-7 grudnia - montaż - kamera, światło, dźwięk czyli jak pracuje operator filmowy - produkcja tradycyjnych efektów specjalnych - casting - dobór najlepszego aktora - Jak zbudować amatorskie studio filmowe? - Jak zorganizować projekcje? O dystrybucji w Internecie, i na przeglądach filmowych.
8-11 grudnia 18.00-22.00 - dźwięk i muzyka w filmie - omówienie zagadnienia - podkładanie muzyki i dźwięku - trochę teorii o trendach muzycznych w filmie - warsztaty udźwiękowienia na przykładzie wybranego filmu - pokaz
Zajęcia poprowadzi Marcin Dymiter "EMITER" Muzyk, improwizator. Twórca instalacji dźwiękowych, słuchowisk radiowych, muzyki do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe.
Podczas warsztatów każdy z uczestników będzie miał możliwość nakręcenia własnego filmu.Do uczestnictwa w warsztatach niezbędne jest posiadanie własnej kamery, aparatu cyfrowego lub telefony komorkowego z opcją nagrywania obrazu.
Koszt warsztatów: 60 zł.
Miejsce: Kino Zawisza - Klub Garnizonowy w Gdańsku, ul. Słowackigo 3, Gdańsk Wrzeszcz
Organizatorzy: Gdański Archipelag Kultury, Klub Garnizonowy w Gdańsku, Stacja Orunia, Dworek Artura GAK
Bilety na koncerty MASALI oraz koncert FINAŁOWY - BESTER,SKOLIAS,REK,KURNYTA do nabycia od 01.12.2008 w siedzibie GAK ul.Dworcowa 9 oraz od 04.12.2008 w Klubie Garnizonowym ul. Słowackiego 3 w godzinach trwania warsztatów ( 17.00 - 20.00). Bilety na oba koncerty można juz nabyć w Jadalni pod Zielonym Smokiem Gdańsk ul. Szeroka 125 ceny biletów: 20zł przedsprzedaż do 8.12.2008 od 9.12.2008 - 30zł