Maciej Sikała, jeden z najważniejszych saksofonistów jazzowych w Polsce jest drugim, po Mikołaju Trzasce, muzykiem-kuratorem festiwalu. Festiwal zamknie 17 listopada jego kuratorski dzień, na którym postanowił przybliżyć trójmiejskiej publiczności dwóch wspaniałych saksofonistów: Duńczyka Jacoba Dinesena i Niemca Ralpha Reicherta. Sam Maciej Sikała przygotowuje na FJJ specjalny projekt, z udziałem kontrabasisty Wayne'a Dockery, perkusisty Johna Betscha i trębacza Piotra Wojtasika.
Po wydaniu płyty Maciej Sikała Trio w "Jazz Forum" Ryszard Borowski pisał: tylko najlepsi saksofoniści próbują i są w stanie sprostać wyzwaniu, jakie niesie za sobą granie w trio - z towarzyszeniem basu i perkusji. To najwyższy sprawdzian umiejętności. Jeszcze trudniej jest, być może, grać zupełnie solo, ale takie projekty jako samodzielne płyty zdarzają się niezmiernie rzadko. Jeżeli ktoś wybiera formułę tria, to chce pokazać jak gra. Raczej nie ma tu miejsca na skomplikowane tematy, zarówno pod względem harmonicznym, jak i formalnym, czy aranżacyjnym. Trzeba utrzymać napięcie, zagrać tyle właściwych nut, by muzyka była pełna, by była czytelna harmonia i żeby rytmika była interesująca. Bardzo trudno różnicować formę w tak niewielkim składzie, ponieważ brak jest podstawowych elementów.
jazz - koncerty w Trójmieście
Maciej Sikała - saksofonista, laureat wielu nagród: I miejsce w ankiecie czytelników "Jazz Forum" w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995 - 2005 oraz w kategorii saksofonu sopranowego w 2001 roku i w 2012. Laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1986. W 1995 roku otrzymał prestiżową nagrodę Mateusz przyznawaną przez program III Polskiego Radia.
Grał w takich zespołach jak: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lesterem Bowie i Kenny Wheeler'em oraz pianistą Dolphem Castelano i wokalistą Miles'em Griffith'em. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harpera.
Obecnie współpracuje z kwartetem Piotra Wojtasika, kwartetem Wojciecha Niedzieli, w kwartecie z Maciejem Grzywaczem, Piotrem Lemańczykiem i kanadyjskim perkusistą Tylerem Hornby, Sopot - Hamburg Jazz Quintet. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem gra utwory z repertuaru Sinatry z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Nagrał około 40 płyt jazzowych w tym cztery autorskie: Blue Destinations (1998), The Sheep is Found (2001) (nominacja do Fryderyka), Another One For... (2006), Trio (2009). Od 2003 roku jest wykładowcą w Akademiach Muzycznych w Bydgoszczy i w Gdańsku.
Wayne Dockery - amerykański kontrabasista, na co dzień współpracujący z Georgem Bensonem, Eddie Hendersonem, czy Archie Sheppem.
John Betsch - amerykański perkusista, współpracował z takimi artystami jak: Abbey Lincoln, Dewey Redman, Abdullah Ibrahim, Archie Shepp.
Piotr Wojtasik - trębacz i kompozytor rozpoczął muzyczną karierę na początku lat 80. po ukończeniu Akademii Muzycznej w Katowicach. Pod koniec lat 80. rozpoczął współpracę z legendarnym Young Power. W 1990 roku nagrał swoją pierwszą płytę z udziałem największych osobistości polskiej sceny jazzowej, takich jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Cudzich i Eryk Kulm. Od samego początku kariery Wojtasik był wielokrotnie zapraszany do współpracy przez czołowych jazzmanów polskich.