stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Jazz Jantar Opinie (3)

Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Jantar startuje 2 listopada koncertem kwartetu słynnego francuskiego trębacza, Erika Truffaza. Erik Truffaz 4tet zagra materiał ze swojej ostatniej płyty EL TIEMPO DE LA REVOLUCION. Truffaz, nazywany mistrzem fusion często gości w Polsce, w Gdańsku ostatnio grał w 2006 roku.

cze 16

niedziela, g. 17:00 - 20:00

Gdańsk,
bilety 100-120 zł
lip 20

sobota, g. 20:00

Gdynia,
bilety 109 - 179 zł
Kup bilet
Po tegorocznym koncercie Truffaza w Katowicach Jazzarium.pl relacjonowało: "Zespół od lat wykonuje utwory leżące na pograniczu jazzu, sięgając po rozwiązania stylistyczne muzyki klubowej, rockowej, czy popu. (...) Dla trąbki Truffaza tło stanowiły niesamowite wariacje na pianinie elektrycznym i organach, grane z ekspresją przez znakomitego Patrica Mullera, któremu towarzyszyli tworzący sekcję rytmiczną: Marcello Giuliani na gitarze basowej oraz przezabawny Marc Erbett na perkusji."

jazz - koncerty w Trójmieście


Koncert inaugurujący FJJ jednocześnie otwiera mini prezentację francuskiego jazzu "France.NOW" i odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (na pozostałe koncerty zapraszamy do Klubu Żak).

Festiwal zamknie 16 listopada kuratorski dzień określany jako "Sygnowano: Maciej Sikała". Gdański saksofonista postanowił przybliżyć trójmiejskiej publiczności dwóch wspaniałych saksofonistów: Duńczyka Jacoba Dinesena i Niemca Ralpha Reicherta. Sam Maciej Sikała przygotowuje na FJJ specjalny projekt, z udziałem kontrabasisty Wayne'a Dockery, perkusisty Johna Betscha i trębacza Piotra Wojtasika. Ten koncert zaplanowany jest na Święto Niepodległości (11 listopada).Drugi koncert tego dnia dedykowany jest francuskiemu jazzowi (blok France.NOW). Wspomniany już Erik Truffaz to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich jazzmanów w świecie. Niewątpliwie drugim takim nazwiskiem jest Manu Katche, mistrz instrumentów perkusyjnych, kompozytor, wokalista i producent. Manu Katche pierwszy raz zagra w Gdańsku, przywiezie swój międzynarodowy zespół, z udziałem specjalnego gościa... Nilsa Pettera Molvaera, uwielbianego przez trójmiejską publiczność (w Żaku wystąpi trzeci raz). Za to młody francuski trębacz Fabien Mary pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Polski debiut Fabien Mary Quartet z programem z ostatniej płyty "Concepcion" zaplanowany jest na 8 listopada.

Niewątpliwie trąbka będzie - bynajmniej nie cichym - bohaterem tegorocznej edycji FJJ. 8 listopada, obok młodego, francuskiego trębacza, w Sali Suwnicowej Żaka wystąpi równie młody trębacz, Christian Scott, uważany za najciekawsze objawienie w amerykańskim jazzie, za twarz nowej fali w młodym, amerykańskim jazzie. Jazz Times określił go wręcz jako "Jazz's young style God".

Ale w Żaku pojawi się także jeden z najsłynniejszych trębaczy jazzowych: Terence Blanchard (na FJJ po raz drugi). I tutaj mamy niespodziankę: bowiem Blanchard wspiera młodego, bardzo utalentowanego polskiego pianistę Michała Wróblewskiego. Tego samego dnia zaplanowaliśmy koncert kolejnego słynnego trębacza zza Wielkiej Wody: Dave'a Douglasa (po raz drugi na FJJ), a jego kwintet zagra materiał z ostatniej płyty Douglasa "Time Travel". Skoro już jesteśmy przy muzyku ze słynnej nowojorskiej stajni Johna Zorna, nadszedł w końcu czas na zapełnienie dotychczasowej luki programowej FJJ: 9 listopada po raz pierwszy w Trójmieście wystąpi słynne trio Medeski, Martin & Wood, o którym Dionizy Piątkowski pisze: "to najwspanialsza kwintesencja szeroko pojmowanego acid - jazzu, fusion  i jazzowej awangardy  złączonych  impulsywnym  funky oraz energetycznym hip-hopem".

9 listopada w ogóle zapowiada się sensacyjnie, bo obok tria MM&W wystąpi eksperymentalne trio The Necks z Australii, uważane za mistrzów improwizacji.

Pianistyka jazzowa zawsze była mocnym akcentem gdańskiego festiwalu. Obok wyżej wymienionych pianistów po raz pierwszy dla trójmiejskiej publiczności zagrają naprawdę wyśmienici artyści: Amerykanin Craig Taborn wystąpi z solowym koncertem, a Fin Iiro Rantala zagra w kwartecie z udziałem polskiego skrzypka, Adama Bałdycha (obecnie najgorętsze nazwisko na polskiej scenie), którego talent został doceniony przez słynną niemiecką wytwórnię płytową ACT Music, wydającą płyty m.in. Vijaya Iyera, Larsa Danielssona czy Leszka Możdżera.

Gdańską pianistykę reprezentować będą Leszek Kułakowski i Aleksandra Tomaszewska. Niemieccy krytycy w 2011 roku okrzyknęli Aleksandrę Tomaszewską "polską Marią Schneider". W Żaku usłyszymy jej zespół Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Selection. Leszek Kułakowski poprowadzi Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku przedstawiając publiczności nowy program.

Jedną z najciekawszych płyt tego sezonu, wydaną przez polską formację jazzową jest niewątpliwie "RGG Szymanowski" (Jazzarium.pl używa określenia "najświetniejsza"). Także ostatnia płyta New Bone "Destined" spodobała się fanom jazzu (Bogdan Chmura: "Ciekawa, świetnie brzmiąca płyta, która pokazuje, jak duże rezerwy tkwią w akustycznym jazzie o bopowych korzeniach"). Obok RGG i New Bone na koncercie w Żaku pojawi się nowa formacja Jacka Kochana ORGANizition of 3, który zapowiada wydanie nowej płyty jesienią tego roku.

I wreszcie koncerty Młodej Sceny Jazzowej - zaprosiliśmy: RAW, Maciej Milewski 5tet i Michał Zienkowski Quintet. W sumie w ramach tegorocznej edycji FJJ wystąpi 15 pianistów.

Festiwal Jazz Jantar jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych (I edycja w 1976, do 1989 odbywał się z przerwami, reaktywowany w 1998). Jest zaliczany do elitarnej grupy najwyżej cenionych imprez jazzowych w Polsce, dzięki wyrazistemu i odważnemu programowi, otwartemu na nowości i formy rozszerzające obszary jazzu, w kierunku muzyki nowej i elektronicznej.

Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar 2013 jest Klub Żak i jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu firm Grupa Żywiec S.A., Ergo Hestia i Ziaja.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15-200 zł
Karnety jednodniowe normalne | koncerty 2.11, 3.11, 8.11, 9.11, 10.11, 11.11.2013:
• przedsprzedaż do 30.09.2013: 50 zł
• od 1.10.2012: 70 zł

Karnety jednodniowe normalne | koncerty 15.11, 16.11, 17.11.2013:
• przedsprzedaż do 30.09.2013: 30 zł
• od 1.10.2012: 50 zł

Karnety jednodniowe studenckie* i uczniowskie*:
• przedsprzedaż do 30.09.2013: 20 zł
• od 1.10.2012: 35 zł

Karnety jednodniowe dla studentów* Akademii Muzycznej w Gdańsku, na Kartę do Kultury*, na Kartę Dużej Rodziny*:
• przedsprzedaż do 30.09.2013: 17 zł
• od 1.10.2012: 30 zł

Bilety na koncert 14.11.2013: 15 zł

* sprzedaż karnetów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie biletów (1 legitymacja - 1 bilet), pule limitowane dla zniżek na Kartę do Kultury (oraz studentów Akademii Muzycznej i na Kartę Dużej Rodziny).

Karnety obejmują wszystkie koncerty danego dnia. Kasa Klubu Żak czynna w godzinach od 15:00 do 21:00 (soboty i niedziele od godziny 16:00) | Kontakt: kasa@klubzak.com.pl | telefon 58 344 05 73 w. 117 |

Zakupione karnety za 200 zł na eventim.pl należy wymienić w terminie od 1.10.2013 do dnia pierwszego koncertu na właściwe karnety upoważniające do wstępu do filharmonii i Klubu Żak | Zakupione karnety nie podlegają zwrotom | Karnety tracą ważność z dniem 18.11.2013, a niewykorzystane limity przepadają |

Na koncertach w Filharmonii Bałtyckiej wszystkie miejsca numerowane | Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące | Bilety / karnety w cenie przedsprzedaży oraz zniżkowe na karty (KdK, KDR, KF) nie podlegają rezerwacji | Liczba karnetów / biletów w danej cenie limitowana |

Na koncertach obowiązuje zakaz fotografowania i rejestrowania | Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie | Informacje o zmianach będą zamieszczane na bieżąco na stronie festiwalu: jazzjantar.pl i facebook.com/JazzJantar |

Płatności - gotówką w kasie klubu lub przelewem na konto klubu (wyłącznie po uzgodnieniu z kasą klubu), odbiór opłaconych przelewem biletów wyłącznie z kasy klubu w dowolnym terminie, ale nie później niż: pół godziny przed koncertem w Klubie Żak i trzy godziny przed koncertem 2.11.2013 |

Zasady rezerwacji karnetów | biletów na koncerty - (nie dotyczą biletów sprzedawanych przez eventim.pl): rezerwacje przyjmowane są od 1.10.2013 przez kasę klubu telefonicznie lub przez pocztę elektroniczną (kasa@klubzak.com.pl) w terminie do 7 dni kalendarzowych poprzedzających datę koncertu | Rezerwację należy wykupić w ciągu 3 dni kalendarzowych od daty jej potwierdzenia przez kasę (niewykupione w tym terminie rezerwacje są anulowane) | W przypadku, gdy na dany koncert pozostanie 20 (Klub Żak) lub 40 (Filharmonia Bałtycka) wolnych miejsc rezerwacje nie będą przyjmowane |

Przeczytaj także