Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Jantar startuje 2 listopada koncertem kwartetu słynnego francuskiego trębacza, Erika Truffaza. Erik Truffaz 4tet zagra materiał ze swojej ostatniej płyty EL TIEMPO DE LA REVOLUCION. Truffaz, nazywany mistrzem fusion często gości w Polsce, w Gdańsku ostatnio grał w 2006 roku.
Po tegorocznym koncercie Truffaza w Katowicach Jazzarium.pl relacjonowało: "Zespół od lat wykonuje utwory leżące na pograniczu jazzu, sięgając po rozwiązania stylistyczne muzyki klubowej, rockowej, czy popu. (...) Dla trąbki Truffaza tło stanowiły niesamowite wariacje na pianinie elektrycznym i organach, grane z ekspresją przez znakomitego Patrica Mullera, któremu towarzyszyli tworzący sekcję rytmiczną: Marcello Giuliani na gitarze basowej oraz przezabawny Marc Erbett na perkusji."
jazz - koncerty w Trójmieście
Koncert inaugurujący FJJ jednocześnie otwiera mini prezentację francuskiego jazzu
"France.NOW" i odbędzie się w
Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (na pozostałe koncerty zapraszamy do Klubu Żak).
Festiwal zamknie 16 listopada kuratorski dzień określany jako
"Sygnowano: Maciej Sikała". Gdański saksofonista postanowił przybliżyć trójmiejskiej publiczności dwóch wspaniałych saksofonistów: Duńczyka
Jacoba Dinesena i Niemca
Ralpha Reicherta. Sam Maciej Sikała przygotowuje na FJJ specjalny projekt, z udziałem kontrabasisty
Wayne'a Dockery, perkusisty
Johna Betscha i trębacza
Piotra Wojtasika. Ten koncert zaplanowany jest na Święto Niepodległości (11 listopada).
Drugi koncert tego dnia dedykowany jest
francuskiemu jazzowi (blok France.NOW). Wspomniany już
Erik Truffaz to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich jazzmanów w świecie. Niewątpliwie drugim takim nazwiskiem jest
Manu Katche, mistrz instrumentów perkusyjnych, kompozytor, wokalista i producent. Manu Katche pierwszy raz zagra w Gdańsku, przywiezie swój międzynarodowy zespół, z udziałem specjalnego gościa...
Nilsa Pettera Molvaera, uwielbianego przez trójmiejską publiczność (w Żaku wystąpi trzeci raz). Za to młody francuski trębacz
Fabien Mary pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Polski debiut Fabien Mary Quartet z programem z ostatniej płyty "Concepcion" zaplanowany jest na 8 listopada.
Niewątpliwie trąbka będzie - bynajmniej nie cichym - bohaterem tegorocznej edycji FJJ.
8 listopada, obok młodego, francuskiego trębacza, w Sali Suwnicowej Żaka wystąpi równie młody trębacz,
Christian Scott, uważany za najciekawsze objawienie w amerykańskim jazzie, za twarz nowej fali w młodym, amerykańskim jazzie. Jazz Times określił go wręcz jako "Jazz's young style God".
Ale w Żaku pojawi się także jeden z najsłynniejszych trębaczy jazzowych:
Terence Blanchard (na FJJ po raz drugi). I tutaj mamy niespodziankę: bowiem Blanchard wspiera młodego, bardzo utalentowanego polskiego pianistę Michała Wróblewskiego. Tego samego dnia zaplanowaliśmy koncert kolejnego słynnego trębacza zza Wielkiej Wody:
Dave'a Douglasa (po raz drugi na FJJ), a jego kwintet zagra materiał z ostatniej płyty Douglasa "Time Travel". Skoro już jesteśmy przy muzyku ze słynnej nowojorskiej stajni Johna Zorna, nadszedł w końcu czas na zapełnienie dotychczasowej luki programowej FJJ:
9 listopada po raz pierwszy w Trójmieście wystąpi słynne trio Medeski,
Martin & Wood, o którym Dionizy Piątkowski pisze: "to najwspanialsza kwintesencja szeroko pojmowanego acid - jazzu, fusion i jazzowej awangardy złączonych impulsywnym funky oraz energetycznym hip-hopem".
9 listopada w ogóle zapowiada się sensacyjnie, bo obok tria MM&W wystąpi eksperymentalne trio
The Necks z Australii, uważane za mistrzów improwizacji.
Pianistyka jazzowa zawsze była mocnym akcentem gdańskiego festiwalu. Obok wyżej wymienionych pianistów po raz pierwszy dla trójmiejskiej publiczności zagrają naprawdę wyśmienici artyści: Amerykanin
Craig Taborn wystąpi z solowym koncertem, a Fin
Iiro Rantala zagra w kwartecie z udziałem polskiego skrzypka,
Adama Bałdycha (obecnie najgorętsze nazwisko na polskiej scenie), którego talent został doceniony przez słynną niemiecką wytwórnię płytową ACT Music, wydającą płyty m.in. Vijaya Iyera, Larsa Danielssona czy Leszka Możdżera.
Gdańską pianistykę reprezentować będą
Leszek Kułakowski i
Aleksandra Tomaszewska. Niemieccy krytycy w 2011 roku okrzyknęli Aleksandrę Tomaszewską "polską Marią Schneider". W Żaku usłyszymy jej zespół
Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Selection. Leszek Kułakowski poprowadzi Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku przedstawiając publiczności nowy program.
Jedną z najciekawszych płyt tego sezonu, wydaną przez polską formację jazzową jest niewątpliwie "RGG Szymanowski" (Jazzarium.pl używa określenia "najświetniejsza"). Także ostatnia płyta New Bone "Destined" spodobała się fanom jazzu (Bogdan Chmura: "Ciekawa, świetnie brzmiąca płyta, która pokazuje, jak duże rezerwy tkwią w akustycznym jazzie o bopowych korzeniach"). Obok RGG i New Bone na koncercie w Żaku pojawi się nowa formacja
Jacka Kochana ORGANizition of 3, który zapowiada wydanie nowej płyty jesienią tego roku.
I wreszcie koncerty Młodej Sceny Jazzowej - zaprosiliśmy:
RAW,
Maciej Milewski 5tet i
Michał Zienkowski Quintet. W sumie w ramach tegorocznej edycji FJJ wystąpi 15 pianistów.
Festiwal Jazz Jantar jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych (I edycja w 1976, do 1989 odbywał się z przerwami, reaktywowany w 1998). Jest zaliczany do elitarnej grupy najwyżej cenionych imprez jazzowych w Polsce, dzięki wyrazistemu i odważnemu programowi, otwartemu na nowości i formy rozszerzające obszary jazzu, w kierunku muzyki nowej i elektronicznej.
Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar 2013 jest Klub Żak i jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu firm Grupa Żywiec S.A., Ergo Hestia i Ziaja.