stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

21. Festiwal Jazz Jantar

21. edycja Festiwalu Jazz Jantar, podobnie jak w latach ubiegłych odbywa się w kilku odsłonach. Pozwala to pełniej zaprezentować bogactwo i różnorodność polskiej i światowej sceny jazzowej. Przed nami zimowa edycja, a na jej otwarcie zapraszamy na super koncert. Po raz pierwszy w Polsce (na jedynym koncercie) wystąpi duet pianistów Vijay Iyer i Craig Taborn. Jak pisał Jazz Times: "to zestawienie niczym z jazzowego nieba".

cze 26

środa, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

12 - 20 lipca 2024, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 30 - 40 zł
Kup bilet
Vijay Iyer jak i Craig Taborn to obecnie czołówka, jeśli chodzi o współczesny fortepian jazzowy. Obaj należą do pokolenia muzyków, mającego przemożny wpływ na to, jak dziś wygląda i brzmi od zawsze uznawana za najważniejszą na świecie nowojorska scena jazzowa.

jazz - koncerty w Trójmieście


Na zamknięcie marcowego programu Festiwalu wystąpi saksofonista Logan Richardson. Publiczność Festiwalu Jazz Jantar już dwukrotnie miała okazję obcować z jego talentem: na koncercie zespołu pianistki Helen Sung oraz z fenomenalną grupą Christiana Scotta. W marcu wystąpi w roli lidera "Blues People", a cjego zespołowi - jak nazwa wskazuje - bliżej do bluesa niż do jazzu. Nie jest to decyzja podyktowana bieżącymi poszukiwaniami brzmieniowymi, a raczej cofnięciem się do własnych korzeni. Richardson pochodzi z Kansas City, miasta o unikalnej tradycji jazzowej, silnie inspirowanej bluesem.

Trójmiejska Scena Jazzowa
Jak w poprzednich latach zimowa edycja Festiwalu jest jednak dedykowana przede wszystkim polskiej scenie jazzowej, a w szczególności scenie trójmiejskiej. Muzycy Piotr Lemańczyk i Cezary Paciorek współpracują ze sobą od lat w różnych formacjach. Pod koniec 2017 roku wydali pierwszą wspólną płytę "Duology" inspirowaną nie tylko jazzem, ale i folklorem polskim oraz latynoskim, a także muzyką klasyczna.

Polska (w tym trójmiejska) scena podlega nieustannemu rozwojowi, do którego niewątpliwie przyczynia się gdańska Akademia Muzyczna kształcąc kolejne pokolenia muzyków, ale także bliskie sąsiedztwo kopenhaskiego Rytmisk Musikkonservatorium, co było wyraźnie widoczne na ubiegłorocznych koncertach Jazz Jantar. W Trójmieście silną grupę skupia wokół siebie trębacz kompozytor Emil Miszk i jego koledzy z zespołu AlgoRhythm (ich ostatnia płyta "Mandala" została wysoko ocenienia przez krytykę i publiczność, premiera płyty była w marcu 2017 roku na Festiwalu Jazz Jantar). Oktet EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE to jego najnowszy projekt, który zadebiutuje na Jazz Jantar albumem "Don't Hesitate!".

Wokalistki Joanny Knitter również nie trzeba przedstawiać miłośnikom jazzu. Obdarzona interesującą, ciepłą barwą głosu posiada naturalną lekkość śpiewu, co pozwala jej realizować się w różnych stylistykach muzycznych, nie tylko jazzowych. W Żaku zaprezentuje specjalny program poświęcony twórczości George'a Gershwina (w tym roku przypada 120. rocznica urodzin autora "Błękitnej rapsodii").

Młoda Polska
Blok koncertów Młoda Polska (w poprzednich edycjach Festiwalu Młoda Scena Jazzowa) w zimowej odsłonie Jazz Jantar to dwa koncerty: DIOMEDE i POKUSA. Duet DIOMEDE tworzą reprezentanci licznej i coraz głośniejszej "szkoły kopenhaskiej" - pianista Grzegorz Tarwid, oraz grający na saksofonach Tomasz Markanicz. Grzegorz Tarwid jest już znany naszej publiczności, Markanicz to muzyk sesyjny i kompozytor. Jesienią 2017 roku wydali album "People From East". "Grają niezwykle sugestywnie, odkrywając przede mną krajobrazy znane jedynie z filmów, czy opowiadań prawdziwych podróżników. Wrażenia, towarzyszące słuchaniu tej płyty, raczej wzbogacają, pozostawiając w nienaruszonym stanie całe pokłady istniejącej już wrażliwości." (Piotr Bielawski / etherjazzu.pl)

Trio POKUSA tworzą Teo Olter, Natan Kryszk i Tymon Bryndal. Muzycy działają w środowisku młodej warszawskiej sceny alternatywnej, do niedawna skupionej wokół nieistniejącej już Klubojadalni "Eufemia". Do Żaka przyjadą trzeci raz, z nowym albumem "Einz".

Polska Scena Jazzowa
Jak zawsze na Festiwalu blok Polska Scena Jazzowa będzie okazją do nadrobienia zaległości. W marcowym programie nie mogło zabraknąć kwartetu Macieja Obary i jego najnowszego albumu "Unloved". W polskich i zagranicznych branżowych podsumowaniach 2017 roku płyta i muzycy tworzący MACIEJ OBARA QUARTET zajęli wysokie pozycje ("korona" w ankiecie krytyków Jazz Forum - zwycięstwa w kategoriach: akustyczny zespół roku, muzyk roku i saksofon altowy - Maciej Obara, pianista roku - Dominik Wania oraz "Unloved" jako album roku, ponadto 4. miejsce w zbiorczym rankingu albumów roku według autorów polish-jazz bloga, wyróżnienie na liście Johna Kellmana w AllAboutJazz.com).

Także płyta "VV" zespołu LOTTO jest oceniana bardzo dobrze: "Mroczny jazz niesiony klimatycznym, jesiennym spleenem. Na nowym albumie Majkowski, Szpura i Rychlicki radykalizują środki wyrazu i wyostrzają ekspresję. Ponownie zaskakują słuchaczy, przy jednoczesnej rezygnacji jakiejkolwiek formy przystępności." (Bartosz Nowicki / 1uchem1 okiem.blogspot.com)

Trio RGG to częsty gość Festiwalu Jazz Jantar. W tym roku przed trójmiejską publicznością wystąpi ze specjalnym projektem z udziałem saksofonisty Trevora Wattsa, weterana angielskiej sceny free-jazzowej. Muzycy RGG współtworzą także kwartet wokalistki Anny Gadt, często pojawiającej się w Sali Suwnicowej Żaka. Jej najnowszy album "Mysterium Lunae" zawiera odniesieniami do poezji, historii literatury i popkultury: do filmu Terrence'a Malicka "Drzewo życia", do "Makbeta" Szekspira, "Wesela" Wyspiańskiego, do poezji Mickiewicza i Leśmiana.

LOTTO
Lotto to zespół założony pod koniec 2012 roku, skupiający trzy kreatywne umysły współczesnej muzyki. Razem eksplorują granice takich rodzajów muzyki jak improv, country, noise, minimalizm, tworząc muzykę hipnotyczną i wzruszającą jednocześnie. Zadebiutowali płytą "Ask the Dust" w 2014 roku, a wydana dwa lata później minimalistyczna, złożona z dwóch powtarzalnych utworów "Elite Feline" zdominowała większość rankingów podsumowujących 2016 rok. Między innymi została uznana za płytę roku w plebiscycie Gazety Wyborczej. Jak się jednak okazuje, grana w perfekcyjnym skupieniu muzyka o tak prostej strukturze może się okazać wyjątkowo wciągającym doświadczeniem. Niekoniecznie skomplikowane formy pochłaniają najmocniej, co przypomina najnowszy album tria "VV", na którym zespół lewituje od noisowego rozedrgania po repetycje bliskie minimal techno, grając pierwotnie i mięsiście, zwarcie prowadząc narracje przez całą płytę.

Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar jest Klub Żak. W latach 2014-2017 Festiwal Jazz Jantar zajął III miejsce w Jazz Top magazynu Jazz Forum, wg JazzPress to najlepszy festiwal 2016 (2017 II miejsce). Program Festiwalu docenili także krytycy JazzWise Magazine, The Quietus i All About Jazz.

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, przy wsparciu Grupy Żywiec, Firmy Ziaja i Mercedes-Benz Witman Gdańsk. Nasza strona: www.jazzjantar.pl

21. Festiwal Jazz Jantar
edycja zimowa / program


11.03.2018 / G.20.00
VIJAY IYER / CRAIG TABORN / All That Jazz / pierwszy raz w Polsce
Vijay Iyer - piano / Craig Taborn - piano

14.03.2018 / G.20.00
PIOTR LEMAŃCZYK I CEZARY PACIOREK / Duology / Trójmiejska Scena Jazzowa

Piotr Lemańczyk - kontrabas / Cezary Paciorek - akordeon
LOTTO / VV / Polska Scena Jazzowa
Mike Majkowski - kontrabas / Łukasz Rychlicki - gitara / Paweł Szpura - perkusja


15.03.2018 / G.20.00
DIOMEDE / People from East / Młoda Polska
Grzegorz Tarwid - fortepian / Tomasz Markanicz - saksofon
RGG & TREVOR WATTS / Polska Scena Jazzowa
Trevor Watts - saksofon altowy i tenorowy / Łukasz Ojdana - fortepian /
Maciej Garbowski - kontrabas / Krzysztof Gradziuk - perkusja

16.03.2018 / G.20.00
POKUSA / Einz / Młoda Polska / premiera
Tymon Bryndal - kontrabas / Natan Kryszk - saksofon barytonowy / Teo
Olter - perkusja
MACIEJ OBARA QUARTET / Unloved / Polska Scena Jazzowa
Maciej Obara - saksofon altowy / Dominik Wania - fortepian / Ole Morten
Vågan - kontrabas / Gard Nilssen - perkusja

17.03.2018 / G.20.00
EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE / Don't Hesitate! / Trójmiejska Scena
Jazzowa / premiera
Emil Miszk - trąbka, kompozycje / Kuba Więcek - saksofon altowy / Piotr
Chęcki - saksofon tenorowy / Paweł Niewiadomski - puzon / Michał
Zienkowski - gitara / Szymon Burnos - fortepian / Konrad Żołnierek -
kontrabas, gitara basowa / Sławek Koryzno - perkusja
ANNA GADT QUARTET / Mysterium Lunae / Polska Scena Jazzowa / premiera
Anna Gadt - wokal / Łukasz Ojdana - fortepian / Maciej Garbowski -
kontrabas / Krzysztof Gradziuk - perkusja

18.03.2018 / G.20.00
JOANNA KNITTER PLAYS GERSHWIN / Trójmiejska Scena Jazzowa / premiera
Joanna Knitter - śpiew / Artur Jurek - fortepian / Adam Żuchowski -
kontrabas / Darek Herbasz - saksofon tenorowy / Piotr Góra - perkusja
LOGAN RICHARDSON / Blues People / All That Jazz / polska premiera
Logan Richardson - saksofon / Igor Osypov - gitara / DeAndre Manning -
gitara basowa / Ryan Lee - perkusja, sample

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25-40 zł
BILETY NA DNI 14 - 18.03.2018
25 zł pula – zniżka na Kartę Dużej Rodziny
30 zł pula – ulgowe dla studentów, uczniów, seniorów
35 zł pula – super zniżka na Kartę do Kultury
40 zł pula – bez zniżek

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.


Sprzedaż biletów bez zniżek: http://tickets.klubzak.com.pl/

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak
codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117
/ Płatność za bilety i karnety gotówką lub kartą. Bilety bez zniżek
można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Przeczytaj także