stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Fala jazzu naciera na Polskę" napisał Marek Dusza w Rzeczpospolitej 23 czerwca. I rzeczywiście, najważniejsze polskie festiwale jazzowe nie wywiesiły w swoich witrynach internetowych komunikatów o przenosinach na kolejny rok. Czasami trzeba było podjąć decyzję o zmianie terminu z zimowego czy jesiennego na letni, ale głód wspólnego słuchania dobrej muzyki na żywo mocno zmotywował organizatorów i ułatwił podjęcie decyzji.

cze 26

środa, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

12 - 20 lipca 2024, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 30 - 40 zł
Kup bilet
24. Festiwal Jazz Jantar został zaplanowany w cyklu pór roku: na wiosnę, lato i jesień. Co prawda majowa polska odsłona Festiwalu Jazz Jantar obyła się w wersji online, ale warto było dla 8 wspaniałych koncertów, z których dwie rejestracje pojawią się niedługo na kanale YouTube Klubu Żak.

jazz - koncerty w Trójmieście


Spod znaku Blue Note
Lato w pełni na Jazz Jantar wystartuje 12 lipca koncertem jednego z najwybitniejszych trębaczy młodego pokolenia Ambrose Akinmusire, związanego z legendarną wytwórnią Blue Note. To będzie już drugi występ kwartetu artysty w Klubie Żak. Muzycy przedstawią materiał z najnowszego albumu Akinmusire  "On the Tender Spot of Every Calloused Moment", zainspirowanego ostatnimi wydarzeniami z życia Afro-Amerykanów i ruchu Black Lives Matter.

Drugi amerykański artysta ze stajni Blue Note, wydający swoje albumy także we własnej wytwórni, saksofonista Logan Richardson jest bardzo dobrze znany gdańskiej publiczności (4 razy na Jazz Jantar). Jego nowy album "Afrofuturism" także nawiązuje do klasowych i rasowych podziałów we współczesnej Ameryce. Materiał został nagrany w studio zbudowanym w domu Charlie Parkera, który Richardson kupił dwa lata temu. Kwintet Logana Richardsona wystąpi w Klubie Żak 24 lipca.

Pierwszy raz w Polsce
Odkryciem dla fanów pianistyki jazzowej będzie Emmet Cohen, który w Polsce wystąpi pierwszy raz. Młody (31 lat) pianista podczas lockdownu stworzył "Live From Emmet's Place", cotygodniowy streaming, który miał miliony wyświetleń w Internecie. Jego styl gry "stride" nawiązujący do stylu pianistycznego, który rozwinął się w Harlemie w latach 20. ubiegłego wieku powinien przypaść do gustu fanom jazzu. Na koncert Emmet Cohen Trio zapraszamy 21 lipca.

Chłopaki z Naszego Miasta

Festiwal Jazz Jantar zawsze był wsparciem dla lokalnej sceny jazzowej. W lipcowym programie znalazły się 3 trójmiejskie (a dokładniej z racji zamieszkania: trójmiejsko-kaszubskie) grupy. Na początek debiutanci czyli Filip Żółtowski Quartet. Zespół powstał w ubiegłym roku i tworzą go studenci i absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Ich koncert 16 lipca otworzy weekend koncertów plenerowych, a jeden z młodych muzyków, perkusista Mikołaj Stańko pojawi się na scenie ponownie dwa dni później, jako członek nowej formacji uznanego kontrabasisty Piotra Lemańczyka. W nazwie zespołu pojawiły się słowa Electric Band i one dobrze określają charakter muzyki, który Piotr Lemańczyk ma zamiar zaprezentować.

Inny kontrabasista jest liderem trzeciego trójmiejskiego zespołu zaproszonego na Festiwal. Michał Bąk Quartetto 24 lipca zaprezentuje materiał z nowego albumu "Fortess".

Czesi grają jazz
Rok 2020 miał być rokiem czeskiej sceny jazzowej na festiwalu, ale z wiadomych względów to się nie udało. 14 lipca zapraszamy na koncert Janoušek-Wróblewski Quartet, stworzonego przez młodych mieszkańców Pragi, którzy zaproponują fuzję tradycji nowoorleańskiej, nowojorskiego downtownu, free jazzu czy hard-bopu uzupełnioną elementami rocka, surf-rocka, soulu i muzyki współczesnej. Co się odwlecze... to wyjdzie na dobre! Jesienią musieliśmy uznać wyższość pandemii, ale w tym czasie młodzi awangardowi jazzmani wywodzący się ze środowiska brneńskiej Akademii Muzycznej JAMU i ich pedagog, czyli zespół Pavel Zlámal & PQ dokończyli swój drugi album. Recenzent Jan Hocek na jazzport.cz pisze wprost: "tego arcydzieła Zlámala & PQ można słuchać bez końca!" i przyznał albumowi najwyższą możliwą notę. O czym będziemy mogli przekonać się na sobotnim koncercie w plenerze 17 lipca.

Avant
17 lipca na scenie plenerowej Festiwalu (w tle bloki osiedla Zaspa) wystąpi także niemieckie trio Dell Lillinger Westergaard czyli wibrafonista Christopher Dell, perkusista Christian Lillinger i kontrabasista Jonas Westergaard. Razem wydali trzy albumy, a o "Beats" Martin Schray na freejazzblog.org pisał: "Świadomie wyprodukowany i zaprojektowany dźwięk jest bardzo plastyczny, mocny, wręcz hiperrealny. Oprócz instrumentów słychać oddechy muzyków, co jeszcze bardziej przybliża słuchacza do akcji. W tych warunkach utwory zamieniają się w akustyczne zagadki. Nazywają to "wieloperspektywicznością" lub "ustrukturyzowaną improwizacją zamiast gadżetów free-jazzowych", jak to ujął Christian Lillinger."

Polska Scena Jazzowa
Kolejny artysta, którego będzie można posłuchać na Festiwalu zagrał setki koncertów w przeróżnych składach. Jego debiutancka płyta "Facing the Challenge" spotkała się ze świetnym odbiorem i była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku. "Story of 82" to drugi, autorski album Krzysztofa Pacana. Tytuł płyty nawiązuje do daty urodzin artysty, jest to w pewnym  sensie  jego  muzyczna  autobiografia, podsumowanie, ale też określenie kierunku w którym chciałby dalej podążać. Krzysztof Pacan Quartet złożony z wytrawnych muzyków wystąpi 23 lipca.
Letnią odsłonę Festiwalu Jazz Jantar 25 lipca zamknie koncert Charles Mingus Group założona przez Franciszka Pospieszalskiego. Muzycy przypomną repertuar legendarnego amerykańskiego kontrabasisty Charlesa Mingusa, przede wszystkim utwory z płyt "Changes One" oraz "Changes Two", które są albumami z ostatnich lat jego kariery.

- To płyty nagrane u schyłku jego życia. To była bardzo ciekawa era, gdzie ścierały się kontrasty ballad i niebywałych swingowych fastów - podkreślił muzyk. - Myślę, że Mingus przekładał na płyty również swój silny charakter. Potrafił być bezwzględny, czasem zaborczy i agresywny. W kompozycjach umieszczał również swoje przemyślenia polityczne i antyrasistowskie. Ale są też utwory poświęcone kobietom - dodał.

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, a także przy wsparciu GIWK, Grupy Żywiec, Firmy Ziaja i Toyota Carter Gdańsk. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na Facebook.com/JazzJantar. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z koncertów, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

Program 24. Festiwalu jazz Jantar / lato

12.07.2021 / G.20.00 / poniedziałek

Ambrose Akinmusire Quartet / All That Jazz
Ambrose Akinmusire - trąbka / Sam Harris - fortepian / Matt Brewer - kontrabas / Justin Brown - perkusja

14.07.2021 / G.20.00 / środa
Janoušek-Wróblewski Quartet / Jazz from the Czech Republic
Štěpán Janoušek - puzon /Michal Wróblewski - saksofon / Miloš Klápště - kontrabas / Jan Chalupa - perkusja

16.07.2021 / G.20.00 / piątek / koncert plenerowy
Filip Żółtowski Quartet / Humanity / Młoda Polska
Filip Żółtowski - trąbka / Szymon Zawodny - saksofon / Wojtek Wojda - Piano/Moog / Mikołaj Stańko - perkusja

17.07.2021 / G.20.00 / sobota / koncert plenerowy
Pavel Zlámal & PQ / Jazz from the Czech Republic
Pavel Zlámal - saksofon / Martin Konvička - fortepian / Juraj Valenčík - bas / Václav Pálka - perkusja
Dell Lillinger Westergaard / Beats / Avant Days / polska premiera
Christopher Dell - wibrafon / Christian Lillinger - perkusja / Jonas Westergaard - kontrabas 

18.07.2021 / G.20.00 / niedziela / koncert plenerowy
Piotr Lemańczyk Electric Band / Boost Time / Polska Scena Jazzowa / premiera
Piotr Lemańczyk - 6 strunowa gitara basowa / Szymon Łukowski - saksofon / Ariel Suchowiecki - fortepian elektryczny / Mikołaj Stańko - perkusja

21.07.2021 / G.20.00 / środa
Emmet Cohen Trio / All That Jazz / pierwszy raz w Polsce
Emmet Cohen - fortepian / Philip Norris - kontrabas / Kyle Pool - perkusja

23.07.2021 / G.20.00 / piątek
Krzysztof Pacan Quartet / Story of 82 / Polska Scena Jazzowa
Krzysztof Pacan - gitara basowa / Piotr Wyleżoł - fortepian / Radek Nowicki - saksofon / Sebastian Frankiewicz - perkusja 

24.07.2021 / G.20.00 / sobota
Michał Bąk Quartetto / Fortress / Młoda Polska / premiera
Michał Bąk - kontrabas / Emil Miszk - trąbka / Jakub Klemensiewicz - saksofon tenorowy / Sławek Koryzno - perkusja
Logan Richardson / Afrofuturism / All That Jazz / polska premiera
Logan Richardson - saksofon / Laura Taglialatela - głos / Igor Osypov - gitara / Joe Sanders - kontrabas / Greg Hutchinson - perkusja

25.07.2021 / G.20.00 / niedziela
Charles Mingus Group / All That Jazz
Franciszek Pospieszalski - kontrabas / Piotr Damasiewicz - trąbka / Marek Pospieszalski - saksofon tenorowy / Franciszek Raczkowski - fortepian / Bartosz Szablowski - perkusja 

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 - 100 zł
Bilety na koncerty 12.07.2021 i 24.07.2021
60 zł – ulgowe* / 90 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 100 zł – bez zniżek

Bilety na koncerty 14.07, 16.07, 18.07, 23.07, 25.07.2021
20 zł – ulgowe* / 25 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 30 zł – bez zniżek 

Bilety na koncert 17.07.2021 i 21.07.2021
30 zł – ulgowe* / 40 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 50 zł – bez zniżek 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak. Na koncertach w Sali Suwnicowej oraz na koncertach plenerowych liczba miejsc jest ograniczona zgodnie z aktualnym zarządzeniem Rady Ministrów, a udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce. Wszystkie miejsca siedzące. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl

Warunki uczestnictwa w koncertach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Karnety Festiwalowe 2020 (zachowują ważność do końca 2021 roku!) – rezerwacje tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają).

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na wydarzenie należy opłacić i odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dane wydarzenie.
Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na wydarzeniach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie masek na terenie Klubu Żak jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w wydarzeniach: imię i nazwisko, data i godzina wydarzenia, kontakt do uczestnika wydarzenia (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym wydarzeniu. Dane będą zbierane w celu poinformowania uczestników wydarzenia o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

Środki bezpieczeństwa: dostępne są środki do mycia i dezynfekcji rąk, w holu, w kawiarni, w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu; pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej znajdują się przy wszystkich wyjściach z Klubu.