stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

22. Festiwal Jazz Jantar / wiosna Opinie (1)

Już od 22 lat Klub Żak realizuje Festiwal Jazz Jantar i - jak w latach ubiegłych - marcowa odsłona Festiwalu upłynie pod znakiem polskiego jazzu. Przed nami 5 dni, 10 koncertów, w tym 5 premier i 1 prapremiera.

cze 26

środa, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

12 - 20 lipca 2024, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 30 - 40 zł
Kup bilet
Chłopaki z Naszego Miasta czyli premiery Trójmiejskiej Sceny Jazzowej

jazz - koncerty w Trójmieście


Maciej Krawiec w naszym marcowym katalogu Jazz Jantar pisze, że ciągłych powodów do zainteresowania jazzem dostarcza scena trójmiejska - prawdopodobnie najbardziej energetyczna i progresywna w skali całego kraju. I trzeba przyznać, że z dużą niecierpliwością wyczekujemy premier Chłopaków z Naszego Miasta.

Awatair czyli Tomasz Gadecki, Michał Gos i pochodzący z Ukrainy Mark Tokar zaprezentują muzykę inspirowaną Coltranem. Tomasz Gadecki mówi, że będą grać "dosyć jasno, w sposób oczywisty. Będą też tematy z późniejszych lat Coltrane'a, które nie są aż tak bardzo znane. Wydaje mi się, że nie był wtedy dobrze zrozumiany. Mówił o miłości i nagrywał utwory typu "Ojciec, syn i duch święty" ["The Father and the Son and the Holy Ghost"], i właśnie taki temat zamierzam zagrać, ale zagramy też jeden utwór Komedy, bo tak się składa, że mamy akurat sprzyjający ku temu rok. Ustaliliśmy już nawet, co to będzie - "Prawo i pięść"."

Muzycy tworzący zespół Algorhythm przedstawią materiał z nowego albumu "Termomix". Jak mówią: Na nowej płycie znajdzie się jazz, elektronika, elementy math-rockowości, sample - ciężko to jednoznacznie uprościć przez pryzmat jednej stylistyki, chociaż to nieuniknione. Czujemy się z tym trochę jak outsiderzy. Nie do końca związani z mainstreamowym światkiem, nie zabiegamy o "jazzowego odbiorcę". Czasem nawet czujemy opór z jego czy jej strony. Bo nie gramy standardowego jazzu.

Dominik Bukowski mówi: Jest we mnie głód smakowania wszystkiego, począwszy od stylów muzycznych, skończywszy na podejściu do muzyki jako takiej. Dobrze czuję się tam, gdzie lider ma konkretną ideę i chce, żeby dany projekt brzmiał tak a nie inaczej, jak i w luźnych formach. A o "Transatlantyku", że jest zainspirowany problemem emigracji. Po płycie "Sufia" miałem poczucie, że nie do końca wypowiedziałem się w sferze muzyki ludowej, sądziłem, że kolejny album pójdzie również w tym kierunku. Zmieniło się to po wizycie w Muzeum Emigracji w Gdyni, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Zastałem tam duży bagaż emocji. Historie ludzi, którzy musieli albo chcieli wyjeżdżać, strach, nadzieja, radość ze zmiany otoczenia - znalazłem w tym wielką inspirację dla nowego projektu. Na naszą muzykę wpływają głównie emocje, a poznając te wszystkie historie, melodie same układały mi się w głowie. Prawdę mówiąc, pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się, że coś totalnie nie muzycznego zainspirowało mnie do rozpoczęcia nowego projektu. Dla mnie to było świeże doświadczenie.

Nowości i premiery
Łukasz Ojdana na co dzień współtworzy najlepsze polskie trio jazzowe czyli RGG. A w pierwszym w karierze przedsięwzięciu solowym - "Kurpian Songs & Meditations" - muzyk bierze na warsztat słowiańskie pieśni ludowe i melodie sakralne, zapisane w oryginalnej ruskiej notacji muzycznej zwanej kriukami, poddając je autorskim aranżacjom oraz rozwijając na ich podstawie współczesne fortepianowe improwizacje. Gdańska publiczność jako pierwsza usłyszy ten materiał.

Silberman Quartet tworzą utalentowani muzycy: dwoje pianistów Dorota Zaziąbło i Mateusza Gawęda oraz kontrabasista Jakub Mielcarek i perkusista Łukasz Stworzewicz. O swoim najnowszym albumie mówią: Ten tytuł zaczerpnięty z "8 i pół" Federico Felliniego to zaklęcie, które odczarowuje przeszłość i przenosi w świat dzieciństwa. Naszym marzeniem jest żeby ta muzyka jak zaklęcie, budziła ukryte wspomnienia i obrazy, które każdy z nas nosi w sobie głęboko w pamięci i w sercu, a które tak trudno wydobyć w zgiełku dnia i codzienności. Grając nie kłamiemy, w tej muzyce jest wszystko najlepsze co mamy do dania i może stanie się ona tą Asanisimasą...naszym dla Was zaklęciem?

Lounge Ryszards do Gdańska przyjadą z najnowszym, jeszcze nie prezentowanym materiałem "Blaze It". Ich poprzednie dokonania Bartek Chaciński oceniał: Momentami to sam ogień, dzika kolektywna improwizacja ubarwiana nieartykułowanymi okrzykami, wsparta ironicznym wstępem i czarnym humorem, zupełnie ignorująca pytania o to, czym jest jazz. (...) Nie ma żadnej wątpliwości, że tych swobodnych i przekornych muzyków z tendencją do sarkazmu krytyka ich dzieła może tylko rozbawić.

Polska Scena Jazzowa
Wojciech Jachna i Zbigniew Chojnacki spotkali się w listopadzie 2016 r. aby pograć i poimprowizować. Efektem jest album "JaCho", który zdaniem Jakuba Krukowskiego z JazzPress zaskoczy nawet najbardziej otwartych słuchaczy. Panowie skonstruowali niezwykły dźwiękowy kolaż, w którym poszczególne elementy wydają się być całkowicie od siebie odległe, a jednak idealnie do siebie pasują.

O "Ensemble Tuning" współtworzonym z Tomaszem Pawlickim i Jakubem Ziołkiem Rafał Gorzycki mówi: W kontekście tryptyku wiedziałem, że chcę nagrać trzy płyty z rożnymi obsadami, z rożnymi brzmieniami, z eksplorowaniem różnych elementów dzieła muzycznego i wiedziałem, że połączenie fletu, perkusji i elektroniki dla mnie jest czymś intrygującym i przynajmniej jeżeli chodzi o rynek europejski rzeczą może nie tyle nowatorską, co dosyć pomysłową. Z Tomkiem Pawlickim nagrywałem już ponad dwadzieścia lat temu z Maestro Trytonami, a Kubę Ziołka poznałem kilka lat temu i byłem na kilku jego koncertach, gdzie grał właśnie elektronikę i to nie tę laptopową, tylko analogową. Robił to w sposób bardzo ciekawy, wyrafinowany i niebanalny.

Jerry & The Pelican System to zespół, którego liderem jest saksofonista i kompozytor Jerzy Mączyński. Uczestniczą w nim muzycy z różnych środowisk, grający na co dzień w odmiennych formacjach. Głównym założeniem zespołu jest wykreowanie własnej muzyki, bazując na multigatunkowych kompozycjach lidera. Enigmatyczna nazwa pozwala odbiorcy na poczucie klimatu absurdu, który jest nieodłącznym elementem projektu. Podczas Jazz Jantar z zespołem zagra specjalny gość, skrzypaczka Apoorva Krishna.

Henryka Miśkiewicza nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Bez udziału jego saksofonu altowego zupełnie inaczej brzmiałyby dziesiątki polskich płyt jazzowych, jak również tych z muzyką filmową, teatralną i rozrywkową - i taki dorobek pozwala nazwać Miśkiewicza prawdziwą instytucją polskiej sceny muzycznej.
W Sali Suwnicowej Żaka saksofonista wystąpi w towarzystwie muzyków jednej z najbardziej znanych na świecie polskich grup jazzowych - Marcin Wasilewski Trio: Sławomirem Kurkiewiczem oraz Michałem Miśkiewiczem.

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, przy wsparciu Grupy Żywiec, Firmy Ziaja i Toyota Carter. Nasza strona: www.jazzjantar.pl

22. Festiwal Jazz Jantar / program

13.03.2019 / G.19.00

Wojciech Jachna & Zbigniew Chojnacki / JaCho / Avant Days
Wojciech Jachna - trąbka, electronics / Zbigniew Chojnacki - akordeon, live electronics
Rafał Gorzycki, Tomasz Pawlicki & Kuba Ziołek / Ensemble Tuning / Polska Scena Jazzowa
Tomasz Pawlicki -  flet, electronics / Jakub Ziołek  - gitara, electronics / Rafał Gorzycki - perkusja, fortepian, electronics

14.03.2019 / G.19.00
Łukasz Ojdana Solo / Kurpian Songs & Meditations / Polska Scena Jazzowa / prapremiera
Łukasz Ojdana - fortepian
Silberman Quartet / Asanisimasa / Młoda Polska / premiera
Dorota Zaziąbło - fortepian, electronics / Mateusz Gawęda - fortepian / Jakub Mielcarek - kontrabas / Łukasz Stworzewicz - perkusja

15.03.2019 / G.20.00
Awatair / Awatair Plays Coltrane / Avant Days / premiera
Mark Tokar - kontrabas / Michał Gos - perkusja / Tomasz Gadecki - saksofon tenorowy, barytonowy
Algorhythm / Termomix / Młoda Polska / premiera
Emil Miszk - trąbka / Piotr Chęcki - saksofony, fx / Szymon Burnos - fortepian, moog, fx / Sławek Koryzno - perkusja

16.03.2019 / G.20.00
Jerry And The Pelican System Feat. Apoorva Krishna / Młoda Polska / premiera
Jerzy Mączyński - saksofon / Marcin Elszkowski - trąbka / Marcel Baliński - fortepian / Franciszek Pospieszalski - kontrabas / Wiktoria Jakubowska - perkusja / Apoorva Krishna - skrzypce
Henryk Miśkiewicz Trio / Polska Scena Jazzowa
Henryk Miśkiewicz - saksofony / Sławomir Kurkiewicz - kontrabas / Michał Miśkiewicz - perkusja

17.03.2019 / G.19.00
Lounge Ryszards / BLAZE IT / Młoda Polska / premiera
Michał Małota - saksofon tenorowy / Anatol Malinowski - gitara / Jakub Tyro-Niezgoda - bas / Michał Kasperek - perkusja 
Dominik Bukowski Quartet / Transatlantyk / Polska Scena Jazzowa / premiera
Dominik Bukowski - wibrafon, kalimba / Emil Miszk - trąbka / Adam Żuchowski - kontrabas / Patryk Dobosz- perkusjaRezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert. Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu faktycznego wykupienia zarezerwowanych biletów.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/JazzJantar.

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć profesjonalnym sprzętem w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych. Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 - 55 zł
20 zł I pula / 30 zł II pula - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
25 zł I pula / 35 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
35 zł I pula / 45 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury 
45 zł I pula / 55 zł II pula - bez zniżek 

Ostatni dzień sprzedaży I puli: 10.03.2019. Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Sprzedaż biletów bez zniżek: tickets.klubzak.com.pl/" target="_blank" rel="nofollow">http://tickets.klubzak.com.pl/

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl;" target="_blank" rel="nofollow">kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117 / Płatność za bilety gotówką lub kartą. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.