stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

23. Festiwal Jazz Jantar

Wrześniowa odsłona 23. Festiwalu Jazz Jantar to prezentacja polskiej sceny jazzowej, która pierwotnie miała odbyć się w marcu 2020 roku. Z siedmiu przeniesionych koncertów aż pięć wykonają trójmiejscy muzycy, w tym na czterech zagrają nowy materiał, bo jak mówi Emil Miszk: "Jestem związany z Gdańskiem i tu zawsze chciałem grać pierwsze koncerty. A skoro koncerty to Jazz Jantar, na którym już kilkakrotnie premierowo prezentowaliśmy nasz materiał - Klub Żak to dla mnie ważne miejsce."

cze 26

środa, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

12 - 20 lipca 2024, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 30 - 40 zł
Kup bilet
I to jest właśnie jedna z tych premier festiwalowych, na które czekamy: Emil Miszk The Sonic Syndicate zagra 26 września muzykę ze swojego najnowszego albumu "Artificial Stupidity". Emil (przypomnijmy, że jest laureatem Fryderyka 2019 w kategorii Debiutu Jazzowego) wyjaśnia czym jest "Artificial Stupidity": "To Emil Miszk 2.0. Rozwój jest bardzo duży, jeśli chodzi o przygotowanie partytur. Wywodzę się ze świata muzyki klasycznej, jestem po 17 latach ciężkich treningów, poligonu wojskowego w szkołach muzycznych. Mam duży szacunek do rozpisanych aranżacji, kompozycji, do całego rzemiosła, jakim jest wykonywanie muzyki. Ale nie uskuteczniam amerykańskiego stylu prowadzenia zespołu - nie jestem liderem, który jest alfą, omegą i nikt nie może się wtrącić, bo to jest moja wizja. Kiedy przynoszę nuty, a ktoś mówi "zmienię akord" albo "zagram to inaczej", cieszę się."

jazz - koncerty w Trójmieście


Wrześniową odsłonę Festiwalu (17.09) otworzy nowe trio kontrabasisty Piotra Lemańczyka, które współtworzy ze znakomitym pianistą Dominikiem Wanią i perkusistą Michałem Miśkiewiczem. Piotr Lemańczyk New Trio przedstawi festiwalowej publiczności swój nowy album "In Simplicity". Zdaniem Marka Duszy To muzyka niosąca ogromny ładunek duchowy, pełna szerokich planów dźwiękowych, zaskakujących zwrotów, osobista i inspirująca. Utwór "Kartuzy 2020" Lemańczyk zadedykował miastu, z którym jest emocjonalnie związany. "For M.S." zadedykował saksofoniście Maciejowi Sikale, z którym grał 11 lat i wiele mu zawdzięcza. Nastrojowy "Forest Morning" jednoznacznie kojarzy się z urzekającym pięknem natury o poranku." (audio.com.pl)

Na ich koncert niewątpliwie z niecierpliwością czekają najmłodsi miłośnicy jazzu, rówieśnicy chłopaków tworzących trio Immortal Onion, które jak burza weszło do klubów i na festiwale jazzowe w 2017 roku. Dzisiaj o sobie mówią: "Jeśli słuchamy muzyki to takiej, która się nam podoba. Bez różnicy czy to klasyka, folk, hip-hop, muzyka elektroniczna czy jazz. Tworząc jako Immortal Onion staramy się zrobić coś fajnego - nie wymyślamy niczego oryginalnego, ale chcemy łączyć to, co jest już znane w nowy sposób. Tak rozumiemy kreatywność." Immortal Onion muzykę z albumu "XD [Experience Design]" zagra 25 września.

Ostatnią premierę "Red Ice" przygotował profesorski duet Leszek Kułakowski & Maciej Sikała. O ich albumie Dionizy Piątkowski pisał, że ""Red Ice" jest płytą niezwykłą, przemyślaną artystycznie i zagraną z umiłowaniem do tworzenia pięknych dźwięków i skojarzeń. (...) to znakomity kameralny, autorski album, doskonale stylistycznie i wykonawczo plasujący się wśród najciekawszych płyt ostatnich miesięcy. To także jakieś tajemne budowanie "nowego jazzu" i "brzmienia powyżej ciszy" oraz pięknych utworów, zagranych z gracją godną mistrzów europejskiej sceny jazzowej." Na ten koncert zapraszamy 19 września.

Tubis Trio w Sali Suwnicowej Żak pojawi się (20 września) pierwszy raz z materiałem ze swojego najnowszego albumu "So Us", o którym Geno Thackara w portalu All About Jazz (4 gwiazdki) pisze m.in.: "W najgłośniejszych momentach Tubis walił w klawisze jak szaleniec, podczas gdy bębny Pacana zbliżają się do poziomów rocka i thrashu. (...) Muzycy podążają za kilkoma wyraźnymi poprzednikami, takimi jak Esbjorn Svensson Trio, łącząc jazz z bardziej nowoczesnymi formami."

"I love you SDSS J124043.01+671034.68" to tytuł albumu tria Strycharski, Kacperczyk, Szpura, a kompozycje na płycie to między innym "PSR J2222-0137 B" czy "GRW +70 8247". Jak pisze Jacek Szczęsny na portalu nowamuzyka.pl muzycy "zafundowali nam bez wątpienia trudną płytę, wypełnioną intrygującym krajobrazem, ale będącą jednocześnie ratunkiem dla przeładowanego mózgu." Na koncert zapraszamy 19 września.

Brass instruments to blaszane instrumenty dęte: tuby, trąbki, trąbki sygnałowe, puzony, waltornie, suzafony. I jeżeli zespół ma swej nazwie "Brass" wiadomo o co chodzi. DownTown Brass - jak to się mówi - "pozamiatali" i stali się sensacją letniego sezonu 2019 w Gdańsku. Zespół tworzą młodzi, żywiołowi instrumentaliści związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym, studenci i absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Nadszedł czas na przedstawienie ich publiczności Festiwalu Jazz Jantar. Na koncert DownTown Brass zapraszamy 18 września, ale nie do Sali Suwnicowej, a do ogrodów Żaka, na scenę plenerową.

Program kolejnych koncertów jesiennych ogłosimy wkrótce (terminy: 23 - 25.10.2020, 30 - 31.10.2020, 6 - 8.11.2020, 12.12.2020).

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, a także przy wsparciu GIWK, Grupy Żywiec, Firmy Ziaja i Toyota Carter Gdańsk. Nasza strona: www.jazzjantar.pl aktualności i relacje publikujemy na Facebook.com/JazzJantar.

23. Festiwal Jazz Jantar / wrzesień

17.09.2020 / G.19.00

Piotr Lemańczyk New Trio / In Simplicity / Polska Scena Jazzowa / premiera
Piotr Lemańczyk - kontrabas / Dominik Wania - fortepian / Michał Miśkiewicz - perkusja

18.09.2020 / G.20.00 / koncert plenerowy
DownTown Brass / Młoda Polska
Radosław Kulesza - trąbka, flugelhorn / Agata Ławicka - trąbka / Piotr Urbański - trąbka / Artur Ostrowski - puzon, tuba / Mateusz Zielke - puzon / Maciej Wielochowski - tuba / Michał Sasinowski - saksofon altowy / Szymon Kowalik - saksfon tenorowy / Mikołaj Stańko - perkusja / Nikodem Wojtkiewicz - instrumenty perkusyjne / gościnie MC Tomasin i Natalia Cepik - Muianga - wokal

19.09.2020 / G.20.00
Strycharski/Kacperczyk/Szpura / I love you SDSS J124043.01+671034.68 / Avant Days
Dominik Strycharski - recorders, blockflutes / Łukasz Kacperczyk - modular synthesizers / Paweł Szpura - drums, percussion
Leszek Kułakowski & Maciej Sikała / Red Ice / Polska Scena Jazzowa / premiera
Leszek Kułakowski - piano / Maciej Sikała - saxophone

20.19.2020 / G.19.00
Tubis Trio / So Us / Polska Scena Jazzowa
Maciej Tubis - fortepian / Paweł Puszczało - kontrabas / Przemysław Pacan - perkusja

25.09.2020 / G.20.00
Immortal Onion / XD [Experience Design] / Młoda Polska / premiera
Tomir Śpiołek - piano / Ziemowit Klimek - double bass, bass / Wojtek Warmijak - drums

26.09.2020 / G.20.00
Emil Miszk The Sonic Syndicate / Artificial Stupidity / Młoda Polska / premiera
Emil Miszk - trumpet / Kuba Więcek - alto saxophone / Jakub Klemensiewicz - saxophone / Paweł Niewiadomski - trombone / Michał Zienkowski - guitar / Szymon Burnos - piano / Konrad Żołnierek - double bass / Sławek Koryzno - drumsSprzedaż nowych biletów i wymianę biletów z marca na dany dzień zamykamy w momencie osiągnięcia 80/150 zajętych miejsc. Nie przyjmujemy rezerwacji na wrześniowe koncerty.

Bilety zakupione na koncerty 12.03, 15.03 i 21.03.2020 będą upoważniać do wstępu na 2 wybrane koncerty: 17.09, 18.09, 20.09, 25.09 lub 26.09.2020 albo na 1 dzień - 19.09.2020 (o ile wskazania służb sanitarnych znacząco nie ograniczą widowni na każdym koncercie) - bilety należy wymienić na 2 wejściówki (lub 1 wejściówkę na 19.09.2020) najpóźniej 30 minut przed pierwszym wybranym wrześniowym koncertem.

Bilety zakupione na Karty Festiwalowe lub bilety zakupione przez uczniów szkół muzycznych można wymienić na JEDEN dzień koncertowy we wrześniu lub zwrócić w kasie Żaka.

Karnety Festiwalowe - należy zrobić rezerwację mailem na adres kasa@klubzak.com.pl - po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy należy odebrać wejściówkę najpóźniej 30 minut w dniu koncertu lub w innym terminie wskazanym przez pracownika kasy.

Bilety na marcowe koncerty nie będą honorowane na koncertach Festiwalu, które planujemy w październiku, listopadzie i grudniu (terminy: 23 - 25.10, 30-31.10 i 6 - 8.11.2020).

Przypominamy, że wszystkie bilety zakupione na marcowe koncerty można zwracać do 30 października 2020.

Koncert Joshua Redman Quartet z 13.03.2020 jest przełożony na 17.03.2021 (agencja potwierdziła termin i warunki umowy). Koncert Mary Halvorson's Code Girl jest odwołany.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117 (w godzinach pracy kasy) / Płatność za bilety gotówką lub kartą.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu; Noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa na terenie klubu jest obowiązkowe; Prosimy o zachowanie dystansu; Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc; Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w seansach kinowych: imię i nazwisko, data i godzina seansu, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

Środki bezpieczeństwa: w strefach dla publiczności są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu oraz pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 - 60 zł
Bilety na koncerty: 17.09, 18.09, 20.09, 25.09 i 26.09.2020
20 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
25 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury 
30 zł – bez zniżek 

Bilety na koncerty: 19.09.2020
40 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
50 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury 
60 zł – bez zniżek 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Ważne informacje dotyczące organizacji widowni i zasad sprzedaży oraz wymiany biletów na wrześniowe koncerty 23. Festiwalu Jazz Jantar:

Organizacja widowni: koncert w plenerze (18.09.2020) – liczba miejsc ograniczona do 150 – widownia mieszana, koncerty w Sali Suwnicowej – liczba miejsc ograniczona do 80 miejsc siedzących; udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce.