stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bohaterami edycji 2014 będą wybitni saksofoniści, którzy przywiozą do Gdańska swoje najnowsze projekty: Branford Marsalis, James Carter, Rudresh Mahanthappa, Matana Roberts, Colin Stetson, Steve Lehman czy Joanna Charchan. Ale festiwal 4 listopada otworzy koncert fantastycznego pianisty, który ostatnimi laty króluje na wszelkiego rodzaju podsumowaniach roku czy ankietach krytyków muzycznych. ROBERT GLASPER EXPERIMENT w Gdańsku zawita pierwszy raz właśnie na Festiwalu Jazz Jantar.

sty 23

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 89 zł
wyprzedane
mar 26-30

środa - niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120 zł
ulgowy 45 zł
Kup bilet
Pianiści zawsze byli wyraźnie obecni na FJJ, podobnie jest w tym roku: materiał ze swojej nowej płyty SEA, która ukaże się jesienią zaprezentuje jeden z najoryginalniejszych polskich pianistów Sławek Jaskułke (Lubię piękno, subtelność, melodyjność i ciszę ale bez nadmiernego romantyzowania. Jestem zdeklarowanym fanem prostoty i kierunek artystyczny, który obrałem jest ukierunkowany na prostotę.) Jego koncert, obok koncertu zespołu Macieja Grzywacza, specjalnie utworzonego dla Festiwalu Jazz Jantar będzie najważniejszą premierą tegorocznej edycji festiwalu.

jazz - koncerty w Trójmieście


Fani pianistyki jazzowej na pewno nie przeoczą koncertów BRANFORD MARSALIS QUARTET, w którego składzie jest rewelacyjny Joey Calderazzo czy MAREK NAPIÓRKOWSKI UP! z udziałem Krzysztofa Herdzina.

James Carter Organ Trio (fot. Ingrid C Hertfelder) Więcej zdjęć ()

James Carter Organ Trio (fot. Ingrid C Hertfelder)

James Carter Organ Trio (fot. Ingrid C Hertfelder)

Niewątpliwie headlinerami tegorocznej saksofonowej edycji (blok All That Jazz) są wspomniany już Branford Marsalis i James Carter. BRANFORD MARSALIS QUARTET na FJJ pojawi się po raz drugi, tym razem z materiałem ze swojej ostatniej płyty FOUR MFS PLAYIN' TUNES. James Carter, jeden z najwybitniejszych amerykańskich jazzmanów młodego pokolenia wystąpił w Trójmieście ostatni raz w 2007 roku. Wirtuoz saksofonów i klarnetów, niemalże corocznie wybierany jest jako nr 1 w kategorii saksofon barytonowy w dorocznej edycji najbardziej prestiżowego zestawienia w świecie jazzu - plebiscycie magazynu Down Beat. Do Gdańska przywiezie skład organowy JAMES CARTER ORGAN TRIO. Koncerty Marsalisa I Cartera odbędą się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Branford Marsalis Quartet (fot. Eric Ryan Anderson) Więcej zdjęć ()

Branford Marsalis Quartet (fot. Eric Ryan Anderson)

Branford Marsalis Quartet (fot. Eric Ryan Anderson)

Obok wyżej wspominanych koncertów w ramach bloku All That Jazz na jedynym koncercie w Polsce wystąpi, znany już trójmiejskiej publiczności saksofonista RUDRESH MAHANTHAPPA z projektem GAMAK. Na swojej najnowszej płycie Mahanthappa tradycyjnie połączył wschodnie i zachodnie brzmienia, w których jazz przenika się z dziedzictwem kultury muzycznej Indii i progresywnym rockiem. To będzie jedyny koncert w Polsce, z udziałem Rezy Abbasi, którego również gościliśmy w przeszłości w Żaku. Nowojorczyk, urodzony w Pakistanie, Abbasi jest uważany przez wielu krytyków za jednego z czołowych gitarzystów jazzu nowoczesnego. Wypracował własny unikalny dźwięk, zarówno jako kompozytor i instrumentalista.

Najfajniejsze na FJJ - naszym zdaniem - jest odkrywanie rzeczy nowych, które utwierdzają nas, że nieprawdziwe są opinie o "skończeniu się jazzu". Takim odkryciem może być kolejna artystka z bloku All That Jazz. Dzieli czas pomiędzy Amsterdamem i Nowym Jorkiem. W nagraniu jej ostatniej płyty THE DAWN OF LIGHT brała udział Esperanza Spalding. Holenderska saksofonistka Tineke Postma pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Terrie Lyne Carrington tak ją opisuje: "Niemałą przyjemność sprawił mi wyjątkowy talent komponowania i poruszające improwizacje Tineke. Dla mnie muzyka powinna opowiadać historię, zabrać słuchacza w podróż, motywować umysł, dotykać duszy i być dźwiękowo miła dla ucha. Muzyka Tineke jest właśnie taka."

Koncerty z pod znaku Avant Days zagrają saksofoniści i saksofonistki Colin Stetson, Matana Roberts, Steve Lehman, Joanna Charchan i duński SELVHENTER.

Colin Stetson, nazywany wizjonerem saksofonu, zaprezentuje muzykę z płyty NEW HISTORY WARFARE VOL. 3: TO SEE MORE LIGHT. Po jego warszawskim koncercie Kajetan Prochyra z jazzarium.pl pisał: Magia. Ponoć nie istnieje. Jest tylko iluzja, sztuczka, zręczność doprowadzona do perfekcji, wykorzystująca momenty, w których widz odwraca wzrok. (...) Mam to gdzieś. Potrzebuję tej magii. Magii, którą potrafi stworzyć Colin Stetson.

O charyzmatycznej Matanie Roberts marzy każdy kurator takiego festiwalu jak FJJ. I to nasze marzenie spełnia się: Matana Roberts swój jedyny europejski koncert w tym roku zagra właśnie w Sali Suwnicowej Żaka. Nieoczywiste i pięknie wykonane kompozycje oraz głęboki, często niepokojący głos Matany, odkrywają przed nami pierwotne tęsknoty każdego człowieka, jak pragnienie wolności.

Steve Lehman został opisany przez brytyjski The Guardian jako "jedna z osobowości zmieniających jazz XXI wieku", a przez New York Times okrzyknięty olśniewającym saksofonistą, w swojej twórczości elektroakustycznej, skupia się na rozwoju komputerowo tworzonych modeli dla improwizacji, opartych na środowisku programowania Max/MSP.
Joanna Charchan wraca do swojego miasta po naprawdę długiej przerwie. Dziewczyna, która zmieniała trójmiejską scenę jazzową i yassową na FJJ do Żaka przywiezie swoje nowe niemieckie trio.

I wreszcie duński SELVHENTER o którym Mats Gustaffson mówi: Absolutnie rockowy, duński przekaz ekstremalnego noise, free jazzu i kreatywnego rocka. Tworzy dźwięk i energię, które otwierają nowe perspektywy muzyki alternatywnej! Pompujące i tryskające bębny w interakcji ze zniekształconym puzonem, kładące podwaliny dla ruchu saksofonu. Bezpośrednie i bez kompromisów, używają poetyckiego piękna i złożonych struktur by tworzyć cegły swojej muzyki.

"Z ziemi włoskiej do Polskiej..."
Święto Niepodległości od lat obchodzimy w Żaku radośnie, koncertami. W tym roku zainspirował nas Mazurek Dąbrowskiego i na 11 listopada zapraszamy elegancki jazz polski i włoski. WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET zagra materiał ze swojej nowej płyty POLKA (premiera jesienią), dla ANTONIO FLINTA QUARTET będzie to pierwszy kontakt z polską publicznością.

Wojtka Mazolewskiego nie musimy przedstawiać. Mieszka we Wrzeszczu, 4 przystanki tramwajowe od Żaka. Swój. Od lat buduje swoją pozycję, nie tylko na scenie jazzowej. Dzisiaj możemy śmiało określić, że wyrasta na jednego z najważniejszych muzyków polskiej sceny jazzowej.

O włoskim jazzie, szczerze mówiąc, niewiele wiemy. Na Festiwalu Jazz Jantar zawsze są koncerty dedykowane jakiemuś krajowi europejskiemu. W poprzednich latach (Norwegia, Francja) zapraszaliśmy muzyków znanych polskiej publiczności. Ale przecież chcemy odkrywać dla Was (i dla siebie) nowe. To największa frajda, o której już wspominaliśmy. W tym roku: Italy.NOW. Muzycy ANTONIO FLINTA QUARTET mieszkają w Rzymie (choć lider urodził się w Chile). Jacy są? Dźwięk tej grupy jest ujmująco swingujący, a ich groove cechuje spokojna precyzja... jest trochę z McCoy'a Tynera w ataku Antonia Flinty oraz odrobina Billa Evansa w jego improwizacji.

Drugim koncertem pod hasłem Italy.NOW będzie występ włoskiego saksofonisty Stefano di Battista, uważany za godnego następcę Charliego Parkera na włoskiej scenie jazzowej. Stefano di Battista wystąpi w Polsce pierwszy raz. Zagra materiał ze swojej ostatniej płyty WOMAN'S LAND, w którym zagłębia się w nurty bopu i hard bopu.

Kolejny blok to Sygnowano: Maciej Grzywacz. Z jego rekomendacji zaprosiliśmy na FJJ amerykańskiego gitarzystę Wayne'a Krantza, który konsekwentnie wykraczał poza sztywne granice stylu zakorzenionego w rocku, jazzie, fusion i bluesie. Światowej sławy improwizator, o specyficznym podejściu do instrumentu, łączy skoncentrowane na rytmie frazowanie z dynamicznym atakiem charakterystycznym tylko dla niego. Status ostrego zawodnika potwierdza także użycie nietypowego języka harmonicznego (który wnikliwe opisuje w cenionym podręczniku z 2004 roku - An Improviser's OS) i skupienie na śmiałych improwizacjach grupowych. WAYNE KRANTZ TRIO FEATURING KEITH CARLOCK AND NATE WOOD wystąpi pierwszy raz w Polsce (na jedynym koncercie) i zagram materiał ze swojej nowej płyty, nad którą właśnie kończy pracę..

Sam Maciej Grzywacz do swojego Dream Teamu MACIEJ GRZYWACZ P D S N QUARTET zaprosił skandynawskich muzyków: saksofonistę Jakoba Dinesena, Duńczyka (którego gościliśmy na ubiegłorocznym FJJ), szwedzkiego kontrabasistę Daniela Francka oraz norweskiego perkusistę Håkona Mjåset Johansena. Repertuar zespołu złożony z autorskich kompozycji będzie eksponował zdolności improwizatorskie artystów.

Festiwal daje nam także okazję do nadrobienia różnych zaległości. A Wayne Krantz i Maciej Grzywacz nie będą jedynymi wybitnymi gitarzystami obecnymi na FJJ. Wydana w ubiegłym roku płyta UP! Marka Napiórkowskiego zebrała bardzo dobre recenzje, sam muzyk tak o niej mówił: UP! jest płytą koncepcyjną, zamkniętą, dźwiękową opowieścią. (...) Każda z poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale ta jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść... jeszcze wyżej. Do swojego zespołu MAREK NAPIÓRKOWSKI UP! Gitarzysta zaprosił świetnych muzyków, m.in. saksofonistów Henryka Miśkiewicza i Macieja Sikałę oraz pianistę Krzysztofa Herdzina.

Pod szyldem Avant Days po raz pierwszy w Trójmieście pojawi się jeden z najbardziej kreatywnych muzyków świata. Rob Mazurek od lat buduje chicagowską scenę eksperymentalna, a obecnie robi to samo w Sao Paulo w Brazylii. W Gdańsku usłyszymy ROB MAZUREK PULSAR QUARTET, formację najbliższą głównemu nurtowi jazzu, choć w przypadku Mazurka to ryzykowne stwierdzenie. Muzyk to niespokojny, poszukujący nowych brzmień. Dlatego też sięgnął po kornet o cieplejszym brzmieniu niż trąbka i bardziej wymagający, jeśli chce się z niego wydobyć ekspresyjne i oryginalne dźwięki.

Zespoły, które w tym roku pojawią się na FJJ pod szyldem Młodej Sceny Jazzowej zostały wybrane w konkursie. Zgłoszenia przysłało 11 zespołów, na festiwal zaprosiliśmy warszawską POKUSĘ, bydgoski MAREK MALINOWSKI QUARTET i trójmiejski KURTZ.

Festiwal Jazz Jantar jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych (I edycja w 1976, do 1989 odbywał się z przerwami, reaktywowany w 1998 odbywa się do dzisiaj bez przerwy). Jest zaliczany do elitarnej grupy najwyżej cenionych imprez jazzowych w Polsce, dzięki wyrazistemu i odważnemu programowi, otwartemu na nowości i formy rozszerzające obszary jazzu, w kierunku muzyki nowej.

Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar 2014 jest Klub Żak i jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu firm bmw Bawaria Motors i PORTA Drzwi.



Program Festiwalu Jazz Jantar 2014 / Klub Żak
www.jazzjantar.pl / facebook.com/JazzJantar

4.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

ROBERT GLASPER EXPERIMENT // All That Jazz // otwarcie Festiwalu
Robert Glasper - piano / Burniss Travis - bass / Mark Colenburg - drums / Casey Benjamin - sax/vocoder/synth


7.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

COLIN STETSON SOLO // NEW HISTORY WARFARE VOL. 3: TO SEE MORE LIGHT // Avant Days
Colin Stetson - saxophone

RUDRESH MAHANTHAPPA - GAMAK FEAT. REZ ABBASI // All That Jazz // jedyny koncert w Polsce
Rudresh Mahanthappa - saxphone / Rez Abassi - guitar / Rich Brown - bass / Dan Weiss - drums


8.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

MATANA ROBERTS // COIN COIN CHAPTER TWO: MISSISSIPPI MOONCHILE // Avant Days // jedyny koncert w Europie
Matana Roberts - saxophones

POKUSA // Młoda Scena Jazzowa // premiera

Teodor Olter - drums / Natan Kryszk - saxophones / Tymon Bryndal - double bass

ROB MAZUREK PULSAR QUARTET // Avant Days
Rob Mazurek - cornet, electronics / Angelica Sanchez - piano / Matt Lux - electric bass guitar / John Herndon - drums


9.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

SŁAWEK JASKUŁKE // SEA // Trójmiejska Scena Jazzowa // premiera

Sławek Jaskułke - piano

MACIEJ GRZYWACZ P D S N QUARTET // Sygnowano: Maciej Grzywacz // premiera
Maciej Grzywacz - guitar / Jakob Dinesen - saxophne / Daniel Franck - double bass / Håkon Mjåset Johansen - drums

TOMASZ DĄBROWSKI // Solo // Polska Scena Jazzowa
Tomasz Dąbrowski - trumpet


10.11.2014 / G.20:00 / Polska Filharmonia Bałtycka

BRANFORD MARSALIS QUARTET // All That Jazz
Branford Marsalis - saxophones / Joey Calderazzo - piano / Eric Revis - bass / Justin Faulkner - drums


11.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET // POLKA // Trójmiejska Scena Jazzowa
Wojtek Mazolewski - double bass / Joanna Duda - piano / Marek Pospieszalski - saxophne / Kuba Janicki - drums / Oscar Torok - trumpet

ANTONIO FLINTA QUARTET // Italy.NOW // pierwszy raz w Polsce // jedyny koncert w Polsce
Antonio Flinta - piano / Piercarlo Salvia - saxophone / Roberto Bucci - bass / Claudio Gioannini - drums


12.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

SELVHENTER // Avant Days // jedyny koncert w Polsce
Anja Jacobsen - drums / Jaleh Negari - drums / Maria Bertel - trombone / Sonja Marie Henriksen Labianca - saxophone / Maria Diekmann - violin

Stefano di Battista QUARTET / Woman's Land // Italy.NOW // jedyny koncert w Polsce
Stefano Di Battista - saxophone / Julian Oliver Mazzariello - piano / Daniele Sorrentino - bass / Roberto Pistolesi - drums


13.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

WAYNE KRANTZ TRIO FEATURING KEITH CARLOCK AND NATE WOOD // Sygnowano: Maciej Grzywacz // pierwszy raz w Polsce // jedyny koncert w Polsce
Wayne Krantz - guitars / Nate Wood - bass / Keith Carlock - drums


14.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

STEVE LEHMAN TRIO // Avant Days // Jedyny koncert w Polsce
Steve Lehman - alto saxphone / Matt Brewer - bass / Damion Reid - drums

MAREK MALINOWSKI QUARTET // Młoda Scena Jazzowa // debiut // premiera
Marek Malinowski - guitar / Michał Michota - trumpet / Antoni Olszewski - bass / Albert Karch - drums

TINEKE POSTMA QUARTET // All That Jazz // Po raz pierwszy w Polsce // Jedyny koncert w Polsce
Tineke Postma - saxophone / Frans van der Hoeven - bass / Marc van Roon - piano / Martijn Vink - drums


15.11.2014 / G.20:00 / Klub Żak

MAREK NAPIÓRKOWSKI UP! // Polska Scena Jazzowa
Marek Napiórkowski - guitars / Henryk Miśkiewicz - alt saxophone, bass clarinet / Maciej Sikała - saxophones / Krzysztof Herdzin - piano / Robert Kubiszyn - double bass, bass / Paweł Dobrowolski - drums

KURTZ // Młoda Scena Jazzowa // premiera
Wojciech Chroboczyński - bass / Andrzej Jędrek Wróblewski - saxophone / Jacek Rezner - drums

JOANNA CHARCHAN TRIO // Trójmiejska Scena Jazzowa // premiera
Joanna Charchan - saxophone, piano, cello / Sabine Wohrtmann - double bass / Lucia Martinez - drums


16.11.2014 / G.20:00 / Polska Filharmonia Bałtycka

JAMES CARTER ORGAN TRIO // All That Jazz // Koncert finałowy // Jedyny koncert w Polsce
James Carter - saxophones / Gerard Gibbs - Hammond B3 / Leonard King - drums


Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.pl

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk | ulica Grunwaldzka 195/197
klubzak.com.pl | jazzjantar.pl | facebook.com/JazzJantar |

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40-300 zł
BILETY I KARNETY W SPRZEDAŻY OD 1 WRZEŚNIA

Karnety jednodniowe normalne: 4.11, 16.11: 90 zł // 10.11: 100 zł // 7.11, 8.11, 14.11: 70 zł // 9.11, 11.11, 12.11, 13.11, 15.11: 50 zł

Karnety jednodniowe zniżkowe*: 4.11, 16.11: 45 zł // 10.11: 50 zł // 7.11, 8.11, 14.11: 35 zł // 9.11, 11.11, 12.11, 13.11, 15.11: 25 zł

Karnety jednodniowe na Kartę do Kultury*: 4.11, 16.11: 63 zł // 10.11: 70 zł // 7.11, 8.11, 14.11: 50 zł // 9.11, 11.11, 12.11, 13.11, 15.11: 35 zł

Karnety jednodniowe na Kartę Dużej Rodziny*: 4.11, 10.11, 16.11: 35 zł // 7.11, 8.11, 14.11: 25 zł // 9.11, 11.11, 12.11, 13.11, 15.11: 20 zł

* Sprzedaż karnetów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie biletów (1 karta / legitymacja - 1 karnet).

Zniżki przysługują studentom (do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Kasa Klubu Żak jest czynna w g.15:00 - 21:00 (w sb i nd od g.16:00). kasa@klubzak.com.pl, tel. (tylko w godzinach pracy Kasy KŻ): 58 344 05 73 w.117

WAŻNE INFORMACJE

Pule karnetów w danej cenie limitowane. Karnety jednodniowe obejmują wszystkie koncerty danego dnia. Zakupione karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie karnety tracą ważność 17.11.2014, a niewykorzystane limity przepadają.

Sprzedaż karnetów przez sieć Eventim.pl (on-line oraz w ich punktach sprzedaży - m.in. w Empikach, sklepach MediaMarkt) zgodnie z regulaminem sieci. Kupując karnety w punktach sprzedaży sieci Eventim.pl należy podać nazwę sieci (Eventim).

Zakupione KARNETY NA CAŁOŚĆ należy wymienić w kasie Klubu Żak w terminie od 1.10.2014 do 4.11.2014 na właściwe karnety upoważniające do wstępu na 2 koncerty do Filharmonii (miejsca numerowane - wybór miejsc w sektorze C przy wymianie na karnety właściwe) i na pozostałe koncerty do Klubu Żak.

Na koncertach w Filharmonii Bałtyckiej wszystkie miejsca numerowane.

Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Informacje o stanie sprzedaży będą zamieszczane na bieżąco na tablicach w Klubie Żak i na facebook.com/JazzJantar

Na koncertach obowiązuje zakaz fotografowania i rejestrowania.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Informacje o zmianach będą zamieszczane na bieżąco na stronie festiwalu www.jazzjantar.pl i facebook.com/JazzJantar

PŁATNOŚCI

Płatności gotówką i kartą (bez limitu) w kasie klubu lub przelewem na konto klubu (wyłącznie po uzgodnieniu z kasą klubu), odbiór opłaconych przelewem karnetów wyłącznie z kasy klubu w dowolnym terminie, ale nie później niż: pół godziny przed koncertem w Klubie Żak i trzy godziny przed koncertami w Filharmonii Bałtyckiej.

REZERWACJE

Rezerwacje przyjmowane są od 1.09.2014 przez kasę klubu telefonicznie lub przez pocztę elektroniczną (kasa@klubzak.com.pl) w terminie do 7 dni kalendarzowych poprzedzających datę koncertu. Rezerwację należy wykupić w ciągu 3 dni kalendarzowych od daty jej potwierdzenia przez kasę (niewykupione w tym terminie rezerwacje są anulowane). W przypadku, gdy na dany koncert pozostanie 20 (Klub Żak) lub 40 (Filharmonia Bałtycka) wolnych miejsc rezerwacje nie będą przyjmowane.

Przeczytaj także