stat
Impreza już się odbyła

27. Festiwal Jazz Jantar / wiosna

Klub Żak zaprasza na majową odsłonę 27. edycji Festiwalu Jazz Jantar.

Za nami pierwszy marcowy blok koncertów spod szyldu 27. Festiwalu Jazz Jantar, w którym skupiliśmy się przede wszystkim na polskich zespołach, a także na scenie brytyjskiej, teraz czas na majową odsłonę zaplanowaną na od 8 do 12 maja. Będzie to prezentacja sceny europejskiej (w tym polskiej, niemieckiej i norweskiej), a także nowojorskiej. W ciągu pięciu dni odbędzie się osiem koncertów, które - jak w pigułce - pokażą osiem odmiennych spojrzeń na to, czym jest dzisiaj jazz i udowodnią, że warto chodzić na jazzowe koncerty.

Scena nowojorska
Na początek ceniony amerykański saksofonista David Murray z nowym zespołem - przedstawiciel nurtu New Black Music, który wypłynął na fali awangardy freejazzowej lat 70., a w swojej twórczości sięgał także po blues czy gospel. Publiczności Festiwalu Jazz Jantar Murray znany jest z koncertu legendarnego World Saxophone Quartet w 2012 roku, a nowy kwartet współtworzy z hiszpańską pianistką i kompozytorką Martą Sanchez (znaczącą artystką na nowojorskiej scenie jazzowej), Lukiem Stewartem (basistą, który wielokrotnie występował w Żaku, m.in. z Irreversible Entanglements i Blacks' Myths) oraz Russellem Carterem.

jazz - koncerty w Trójmieście


Zupełnie inne oblicze jazzowej sceny tego samego miasta przedstawi sekstet Nu Jazz, którego nazwa nie ma nic wspólnego ze skandynawskim, elektronicznym obliczem jazzu - jest przekornym odniesieniem do popularnego na przełomie XX i XXI wieku nu metalu. W ponad stuletniej historii jazz wchodził w relacje z niezliczonymi, zaskakującymi nurtami, ale mimo swojej otwartości, niezwykle rzadko można usłyszeć w tej muzyce krzyk. Stojący za mikrofonem zespołu Danny Orlowski (znany również z Deli Girls) postanowił to zmienić, z jednej strony czerpiąc z Charliego Parkera, z drugiej z Johna Zorna, a z jeszcze innej z muzyki emo.

Młoda Polska / premiery
Tercet Kamili Drabek oraz zespół Kosmonauci tworzą absolwenci i absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i Bielsku-Białej, a ich wcześniejsze koncerty w Żaku (w różnych składach, m.in. Szamanie i USO 9001) pokazały, jak wiele dzieje się dzisiaj na rodzimej scenie jazzowej z południa i jak duża jest jej różnorodność. Tercet Kamili Drabek to klasyczne jazzowe trio z sekcją rytmiczną i kontrabasem, ale poszukujące własnego, oryginalnego języka ekspresji; Kosmonauci sami siebie opisują z kolei jako "boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji".

Warszawskie trio Tytus & The Left-Handers to jeszcze inne oblicze jazzu - oscylujące pomiędzy free a rockiem psychodelicznym. Zespół właśnie wydał debiutancki album, nagrany na bazie międzygatunkowego eksperymentu, w ramach którego każdy z muzyków miał skomponować dwa utwory i bazować na odmiennych, indywidualnych inspiracjach.

Jazz Punk Psychedelia

Nazwa Kuhn Fu odnosi się nie tylko do sztuki, ale również do walki, bo ten międzynarodowy, rezydujący w Niemczech septet - w składzie którego znajdują się artyści i artystki pochodzący z Niemiec, Polski, Argentyny, Izraela, Turcji oraz Holandii - konfrontuje ze sobą wszystko od free jazzu przez metalowe riffy i kabaret po inspiracje Frankiem Zappą, Bertoltem Brechtem oraz Montym Pythonem. Grupa występuje w kilku konfiguracjach osobowych, na Festiwalu Jazz Jantar przedstawi się w najobszerniejszej, która pozwoli w pełni doświadczyć ten wyjątkowy jazzowy spektakl.

Znowu Norwegia
W majowym programie mamy również dwa skandynawskie powroty - duetu Bishop, Breistein oraz Nilsa Pettera Molværa z materiałem z dzisiaj kultowego albumu "Khmer". Improwizatorzy John Derek Bishop (na koncie ma współpracę z Eivindem Aarset i Janem Bang) i Inge Weatherhead Breistein pierwszy raz w Sali Suwnicowej wystąpili w 2018 roku, a zespół Nilsa Pettera Molværa w 2001 roku. Pierwsi za pomocą saksofonu i przeprowadzanego w rzeczywistym czasie samplingu łączą jazz o charakterystycznym dla miejsca, z którego pochodzą chłodnym brzmieniu z subtelną elektroniką; Molvær wystąpi z kolei w Żaku po raz szósty, prezentując materiał z albumu, z jakim debiutował na scenie Jazz Jantar.
Program:

8.05.2024 / G.19.00
David Murray Quartet / All That Jazz

David Murray - saksofon tenorowy i basowy, klarnet, Marta Sanchez - fortepian, Luke Stewart kontrabas, Chris Beck perkusja

9.05.2024 / G.19.00
Tercet Kamili Drabek / Tak bym chciała kochać już / Młoda Polska / premiera

Marcin Konieczkowicz saksofon, Kamila Drabek kontrabas, Kacper Kaźmierski - perkusja
Kosmonauci / Młoda Polska / premiera
Miłosz Pieczonka saksofon, Tymon Kosma wibrafon, Bartłomiej Lucjan bass, Jan Pieniążek - perkusja

10.05.2024 / G.20.00
Bishop, Breistein / Norway.Now

Joe Derek Bishop elektronika, Inge Weatherhead Breistein - saksofon
Kuhn Fu / Jazz Punk Psychedelia / polska premiera
Christian Achim Kühn - gitara elektryczna, Frank Gratkowski - saksofon altowy, klarnet, flet, Mateusz Rybicki - saksofon tenorowy, klarnet, Sofia Salvo - saksofon barytonowy, Ziv Taubenfeld - klarnet basowy, Esat Ekincioglu - gitara basowa, George Hadow - perkusja

11.05.2024 / G.20.00
Nils Petter Molvær - Khmer/ Norway.Now

Nils Petter Molvær trąbka, Eivind Aarset gitara, Rune Arnesen perkusja, Audun Erlien bas, DJ Strangefruit gramofony, Darknorse efekty specjalne

12.05.2024 / G.19.00
Tytus & The Left-Handers / Młoda Polska

Tytus Długołęcki gitara basowa, Jan Okoński gitara elektryczna, Wojciech Dramiński - perkusja
Nu Jazz / Vol. I / new fusion / pierwszy raz w Polsce
Danny Orlowski wokal, John Bemis perkusja, Kevin Eichenburger kontrabas, Ben Shirken elektronika, Ryan Easter trąbka, Adam Turay - gitara elektryczna

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Festiwal wsparły filmy GIWK, Ziaja, Toyota Carter i Żywiec. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów publikujemy na Facebook.com/JazzJantar.

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    80 zł
  • Bilet ulgowy
    40 zł
Karnety (1-dniowe) i bilety na 8.05: 40 zł ulgowe / 75 zł na Kartę do Kultury / 80 zł bez zniżek
Bilety na 11.05: 70 zł ulgowe / 120 zł na Kartę do Kultury / 140 zł bez zniżek

Karnety Festiwalowe 2024 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych) konieczne rezerwacje - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.pl po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają). Prosimy o nie odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl
Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 w.117.

Przeczytaj także