Wielkie święto filmów dla najmłodszych Festiwal Kino Dzieci po raz drugi zawita do Gdańska. Od 26 września do 4 października w klubie Żak zobaczyć można będzie osiem konkursowych tytułów. W ogólnopolskim głosowaniu widzowie wybiorą najlepszy. Nagrody przyznają również dziennikarze oraz jury filmowców w składzie: Agnieszka Glińska, Bartek Konopka, Piotr Dumała. Festiwal odbędzie się równoległe w 18 miastach w Polsce.
Podczas Kina Dzieci pokazujemy filmy, których twórcy potrafią przyjąć dziecięcą perspektywę, wyczuwają wrażliwość najmłodszych i nie silą się przy tym na puszczanie oka do dorosłych. Wręcz przeciwnie, zapraszają wszystkich do świata dziecięcych przeżyć i nieskrępowanej niczym wyobraźni - mówi dyrektor festiwalu Maciej Jakubczyk, ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które jest organizatorem festiwalu. - Naszą specjalnością są piękne i mądre fabuły. Ich młodzi bohaterowie, przeżywają wyjątkowe przygody, których przestrzenią jest najczęściej świat i sprawy otaczające nasze dzieci - podwórko, rówieśnicy, pierwsze przyjaźnie, czy spory.
O nagrody Kwiatu Paproci ubiegać będą się najnowsze i najlepsze produkcje pełnometrażowe
z całego świata. Wszystkie powstały w ciągu ostatnich dwóch lat, wiele z nich to ekranizacje bestsellerowych książek. W większości opowiadają o współczesnych dzieciach i stojącymi przed nimi wyzwaniach. To obrazy mądre, pełne emocji, dopracowane pod względem wizualnym.
Animacja "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" powstała na kanwie przebojowych książek Gunilli Bergström, które przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w nakładzie ponad ośmiu milionów egzemplarzy. Autorka i ilustratorka serii przyjedzie do Warszawy na Festiwal Kino Dzieci, by wspólnie z widzami obejrzeć swojego bohatera na dużym ekranie. Sześcioletni Albert Albertson będzie próbował z pomocą magika zrealizować swoje wielkie marzenie o posiadaniu psa. Chłopiec przekona się jednak, że marzenia spełniają się w najmniej oczekiwany sposób.
Nakręcony w Brazylii według scenariusza i w reżyserii Ale Abreu "Chłopiec i świat" po raz pierwszy pokazany został w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Zachwyceni jurorzy w uzasadnieniu werdyktu napisali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli. Bohater, chłopiec z małej wioski, postanawia odnaleźć ojca, który wyjechał do stolicy w poszukiwaniu pracy. Z ekranu nie pada ani jedno słowo, są za to wyjątkowe animacje dopełnione muzyką. Całość zabiera nas do dziecięcego świata, pokazuje współczesność, globalizację
i konsumpcjonizm z perspektywy kilkulatka.
Scenariusz do holenderskiego filmu "Życie według Nino" napisała Urszula Antoniak. Mówi, że to rodzaj okrutnej bajki opowiadanej, by oswoić strach. Tytułowy Nino na ósme urodziny, które świętuje z rodzicami i starszym bratem, dostaje królika. Tego samego dnia mama ginie w wypadku. Ojciec pogrąża się w depresji, a brat znika gdzieś na całe noce. Pocieszycielem i wsparciem okazuje się królik, a chłopiec odkrywa, że rozumie mowę zwierząt. Podczas festiwalu Cinekid, gdzie film zdobył nagrodę główną doceniono, że tematy tak trudne jak śmierć, rozpad rodziny, agresja opowiada on tonem, w którym humor miesza się ze wzruszeniem.
"Magiczne święta Kacpra i Emmy" to kolejna odsłona przygód pary przedszkolaków, którą zarówno w wersji książkowej jak i filmowej, pokochały norweskie dzieciaki. Tym razem bohaterowie wyczekują Świąt Bożego Narodzenia. Emma pisze list do Świętego Mikołaja i prosi o śnieg. Razem z Kacprem starają się zadbać o niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Chcą przekonać dziadka, żeby spędził z nimi święta. I zrobią wszystko, by osiągnąć cel. Pierwsza część przygód Kacpra i Emmy zdobyła nagrodę publiczności oraz dziennikarzy podczas ubiegłorocznego Festiwalu Kino Dzieci.
Poza wspomnianą czwórką widzowie zobaczą również: holenderską "Wojnę na deski", która stała się jednym z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 roku, m.in. w duńskim Buster oraz norweskim Kristiansand; łotewską produkcję "Mamo, kocham cię", nagrodzoną Grand Prix w sekcji Generation Kplus na Berlinale, uznaną za najlepszy film na festiwalu filmowym dla dzieci i młodzieży w Zlinie; powstałe na bazie bestsellerowej serii książek szwedzkie "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Bromm"; fińską opowieść o przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu "Jill i Joy".
Festiwal Filmowy Kino Dzieci, 26 września - 4 października, Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197, bilety; 8-10 zł. Program projekcji: https://kinodzieci.pl/program/filmy