stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

To będzie koncert pod wieloma względami wyjątkowy...Po raz pierwszy będziemy gościli artystów z Japonii, po raz pierwszy wystąpią w Polsce, choć na arenie międzynarodowej mają ogromne dokonania, po raz pierwszy zaprezentowana zostanie muzyka, która jeszcze nigdy nie rozbrzmiewała na naszym festiwalu, a być może nawet w nowożytnym Gdańsku. Heinrich Schütz to kompozytor, który wywarł ogromne piętno na rozwój muzyki barokowej w Europie.

lis 30

sobota, g. 19:00

bilety 50 zł
ulgowy 40  zł
Mówi się o nim, że to on zaszczepił zdobycze włoskich mistrzów seconda practica na północ od Alp i rozpoczął modę na włoską muzykę barokową. W siedemnastowiecznym Gdańsku jego kompozycje rozbrzmiewały prawdopodobnie we wszystkich kościołach, a na pewno miało to miejsce w kościele Św. Trójcy. My usłyszymy ją w wykonaniu dwóch Japończyków - organisty Yuichiro Shiiny i barytona i flecisty - Taro Tanno, którzy są w swoim kraju niezmordowanymi promotorami dawnych praktyk wykonawczych w muzyce europejskiej. Obaj artyści wystąpią w Polsce po raz pierwszy, choć prezentowali swoją sztukę już niemal w całej Europie, wielu krajach azjatyckich i USA. Mamy nadzieję na niezwykły wieczór z nieznaną muzyką, która należy do naszego kodu kulturowego.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


16.06. godz. 15.30 + Schütz
Piękne i nieznane
Yuichiro Shiina - organy
Taro Tanno - baryton

Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom - jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się jak rozmiłowany w Sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku, czy klasycyzmu, albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem Nieznanego...

Kolejny etap takiej właśnie podróży w czasie chcielibyśmy Państwu zaproponować w ramach festiwalu ORGANy PLUS+, którego wiosenna edycja odbędzie się w gdańskim kościele franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 14-16 czerwca 2019 roku. Głównym towarzyszem naszej podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym, czy barokowym Gdańsku.

Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie! Zapraszamy!
Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Festiwal ORGANy PLUS+ 2019 WIOSNA

14.06 godz. 19.30 + Wehikuł Czasu
Gdańskie Historie
Paolo Crivellaro - organy
Andrzej Szadejko - narrator

15.06. godz. 19.30 + Impro
Magnificat anima mea
Tomasz Adam Nowak - organy
Schola Gregoriana Gedanensis
Robert Pożarski - kantor

16.06. godz. 15.30 + Schütz
Piękne i nieznane
Yuichiro Shiina - organy
Taro Tanno - baryton


Strona internetowa: www.organyplus.com
Facebook: https://www.facebook.com/ORGANy-PLUS-1080984461940014/

---
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
Bilety ulgowe przysługują:

studentom (z ważną legitymacją)
posiadaczom Karty do Kultury
posiadaczom KARTY DUŻEJ RODZINY
Patronom Piszczałek
Bezpłatne wejście przysługuje: młodzieży szkolnej, studentom uczelni artystycznych oraz emerytom i rencistom

Przeczytaj także