stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
sty 19

niedziela, g. 12:00

bilety 16 - 32 zł
Kup bilet

26 lipca - 17 sierpnia 2025

Gdańsk
Wstęp wolny
V MORSKI ODPUST ŚW. DOMINIKA - 3 sierpnia

W 1260 r. gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu na dzień św. Dominika. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy. Tradycja organizowania go przetrwała aż do dnia dzisiejszego. Pamiątką jego religijnych, dominikańskich korzeni jest procesja ulicami Głównego Miasta organizowana zawsze w pierwszą lub drugą niedzielę sierpnia.
11:30 Wpłynięcie Dominikanów na Motławę na Galeonie "Lew"
procesja odpustowa ulicami Głównego miasta (początek na Targu Rybnym)
13:00 Uroczysta Msza św. w bazylice
14:00 Biesiada odpustowa na placu przed bazyliką

VIII KINO POD NIEBEM
Bajki o ludziach

plenerowe, nocne projekcje filmowe na wielkim kinowym ekranie - plac dominikański
Początek projekcji 21.30

Filmy o prostych ludziach, prezentowane w aurze delikatnego uogólnienia: bajki, magicznego realizmu, opowieści nostalgicznej, przypowieści, moralitetu. Czasem odrobinę uproszczone - ale ciepłe i nieodparcie budujące...

30.07 Sztuczki - A. Jakimowski, Polska 2007, 95 min
31.07 Prawdziwa historia - R. Donaldson, Nowa Zelandia/USA 2005, 127 min
01.08 Człowiek bez przeszłości - A. Kaurismaki, Finlandia/Niemcy/Francja 2002, 97 min
02.08 Na złamanie karku - J. Hrebejk ,Czechy 2004, 108 min
03.08 Amelia- J.P. Jeunet, Francja/Niemcy 2001, 120 min
06.08 Rezerwat - Ł. Palkowski, Polska 2007, 100 min
07.08 Szkoła podstawowa - J. Sverak, Czechy/Słowacja 1991, 104 min
08.08 Wszystko będzie dobrze - T. Wiszniewski, Polska 2007, 98 min
09.08 Wszystko albo nic - M. Leigh ,Wielka Brytania 2002, 128 min
10.08 Wieczór z Chaplinem: Brzdąc - C. Chaplin, USA 1921, 60 min, Gorączka złota- C. Chaplin, USA 1925, 69 min

ZAKAMARKI KLASZTORU

26 lipca - 16 sierpnia
Turyści i mieszkańcy Trójmiasta będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzania wieży, krypty,
a także innych ciekawych "zakamarków" kościoła św. Mikołaja.

godziny zwiedzania
poniedziałek - czwartek 9.00 - 11.00; 14.00 - 17.30; 19.00 - 20.00
piątek 9.00 - 11.00; 14.00 -15.00; 16.00 - 17.30; 19.00 - 20.00
sobota 9.00 - 11.00; 19.00 - 20.00

NOCNE ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA - 2, 9 sierpnia: 23.00

WYSTAWA pt.: Martin Gruneweg. Gdańszczanin - Dominikanin - Europejczyk
26 lipca - 16 sierpnia

Martin Gruneweg, gdańszczanin z urodzenia, był dominikaninem żyjącym na przełomie XVI
i XVII w. Przebywał w wielu klasztorach: we Lwowie,Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Płocku; Odbył podróże do Moskwy, Konstantynopola i Włoch. Pozostawił po sobie fascynujący, niezwykle erudycyjny, osobisty dziennik, manuskrypt liczący prawie 2000 stron, w którym barwnie i z pasją opowiada tak o swoich perypetiach, jak i realiach ludzi jemu współczesnych. Na wystawie prezentowane będą zbiory klasztoru krakowskiego, przybliżające sylwetkę i środowisko, w którym żył o. Wacław Gdańszczanin (takie imię i przydomek nosił Martin w zakonie).
Niezwykłym wydarzeniem będzie pierwsza w historii publiczna prezentacja rękopisu dzieła Grunewega przechowywanego obecnie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

"SztuCZka Street" MIASTO MŁODEJ SZTUKI - plac dominikański

26 lipca - 17 sierpnia

Po raz kolejny studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych zapraszają na Sztuczkę Street
do Miasta Młodej Sztuki, na plac przy kościele św. Mikołaja.
W Mieście Młodej Sztuki będzie okazja do podziwiania pomysłowości studentów różnych kierunków artystycznych, również do bezpośredniej rozmowy z autorami.
Młodzi artyści sprzedawać tam będą swoje malarstwo, grafikę, rzeźby.
Można będzie także przebierać w różnorodnych wyrobach handmade, biżuterii, czy ceramice. Podobnie jak w ubiegłym roku, na placu znajdzie miejsce plenerowa galeria rzeźby.

DEBATY "W drodze pod księżycem" - plac dominikański

29 lipca: 19.00 KARIERA I OJCOSTWO

Skąd się biorą pasje i zamiłowania? A może dziedziczymy je po ojcach? Jak przekazywać pasje dzieciom? Pułapki i szanse kariery i ojcostwa. Te i wiele innych pytań, wychodząc od książki Naucz mnie żyć. Esej o ojcostwie, Xavier'a Lacroix'a, zadamy:

Pawłowi Adamowiczowi (Prawnik, samorządowiec - od 1990 roku w Radzie Miejskiej Gdańska, od 1994 jej przewodniczący, od 1998 nieprzerwanie Prezydent miasta. W 1990 roku wybrany na trwającą trzy lata kadencję Prorektora ds. Studenckich Uniwersytetu Gdańskiego był najmłodszym Prorektorem w Europie. Mąż i ojciec, lubi rodzinne wycieczki rowerowe)
Markowi Kamińskiemu (polarnik i podróżnik, studiował filozofię i fizykę, autor nagrodzonej książki "Moje Bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998"; Jako pierwszy człowiek dotarł na oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz w ciągu jednego roku. Wraz z żoną Katarzyną i 2-letnią wtedy córką Polą zapragnął wyruszyć w podróż dookoła świata).
Sławomirowi Łosowskiemu (lider, główny kompozytor i założyciel zespołu Akcenty, przekształconego następnie w Kombi (1976-1992), w którym początkowo grał na instrumentach własnej konstrukcji; po rozwiązaniu zespołu wraz z synem Tomaszem, grającym na instrumentach perkusyjnych, nagrał solową płytę pt. "Nowe Narodziny; obecnie przygotowuje nową płytę)

30 lipca: 19.00 KOBIECE REGUŁY SUKCESU

Kim jest 'kobieta sukcesu'? Czy rzeczywiście kobieta w pracy różni się od mężczyzny? A może reguły sukcesu są takie same dla wszystkich? Kariera i macierzyństwo - pojęcia, które się wykluczają? Nasze pytania, związane z książką Reguły sukcesu, Henry Cloud'a, zadamy:

Mirze Jankowskiej (twórca Mistrzowskiej Akademii Miłości w Warszawie, dziennikarka, autorka programów radiowych)

Grażynie Kaniewskiej (żona, matka 6 dzieci, założycielka dwóch prywatnych szkół, dyrektorka jednej z nich, absolwentka Politechniki, pracowała na lotnisku w Gdańsku)

Joannie Sałajczyk (Konsultant ds. rozwoju osobistego i kariery zawodowej, specjalista i doradca w zakresie odkrywania i rozwoju naturalnych predyspozycji i uzdolnień, spełniona mama dorosłych dzieci, uwielbia pracę z ludźmi, potrafi odkrywać ich talenty)

Grzegorzowi Słupskiemu (prezes zarządu ARGO SA., wraz z którą otrzymał nagrodę główną w konkursie Lider Polskiego Biznesu 2004. Doskonały mówca, fascynujący mężczyzna. Mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci w Gdańsku)


31 lipca:19.00 Dialog psychologii z duchowością

Czy psychologia jest do Zbawienia koniecznie potrzebna? Kiedy psycholog wkracza
w kompetencje duchownego a duchowny staje się psychologiem - sytuacje nie do uniknięcia czy poważne zagrożenia? Dlaczego uczucia nie są grzechem, ale czasami mogą się nim stać? O te
i wiele innych spraw, nawiązując do książki Psychologiczne uwiedzenie. Czy psychologia zastąpi religię?, William'a Kirk Kilpatrick'a zapytamy:

Mirosławę Kisiel (specjalista terapii osób uzależnionych i współuzależnionych, wykładowca Studium Terapii Uzależnień, współpracuje z Instytutem Psychologii Zdrowia w Warszawie, prowadzi Grupy Rozwoju Osobistego przy klasztorze dominikanów w Gdańsku, autorka pozycji Terapia dla osób współuzależnionych)


Małgorzatę Mazur (Przełożona Świeckich Fraterni dominikańskich, pracuje w poradni pedagogiczno - psychologicznej, absolwentka teologii na ATK w Warszawie, trener Szkoły dla rodziców i wychowawców)
Wojciecha Żmudzińskiego SJ (Jezuita, biblista i pedagog, pracował w ośrodkach dla narkomanów w Polsce oraz we Włoszech. W latach 2002-2007 dyrektor Gimnazjum i Liceum Jezuitów, od roku 1997dyrektor Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe w Gdyni. Autor książek: Narkomani i Chrystus, Metodologia uczenia się, Biblijni liderzy, Boży dar - mamona,
Seks-skandale w Biblii)


DZIEŃ ŚW. DOMINIKA 8 sierpnia

19.00 Koncert "Anielski Gospel" w wykonaniu Grace Gospel Choir
"Zostań Gdańskim Aniołem - pomóż pacjentom Hospicjum" - bazylika św. Mikołaja

Tegoroczna akcja Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, prowadzona podczas Jarmarku Dominikańskiego, jest skierowana do wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Jarmark Dominikański. Każda osoba, która zechce wesprzeć Hospicjum otrzyma tytuł Gdańskiego Anioła.
Na tym koncercie spotkamy się z pacjentami ich rodzinami, osobami, które wspierają Hospicjum, wolontariuszami i pracownikami Hospicjum.

MIKOŁAJ DZIECIOM 10 sierpnia
12. 15 Spektakl "PRZYGODY PANA SOCZEWKI" w wykonaniu "Teatru Niewielkiego"
sala teatralna w Domu Akademickim.
Bajkowa opowieść wg tekstów Jana Brzechwy o filmowcu i podróżniku, który razem z dziećmi grającymi przeróżne bajkowe postacie, odbywa niesamowite podróże sięgając Księżyca, dna oceanu oraz tonących w słońcu lasów tropikalnych. Odwaga, mądrość, determinacja a także wiara we własne możliwości i chęć realizowania najskrytszych marzeń czynią z niego postać godną podziwu i naśladowania.
13. 15 WARSZTATY PLASTYCZNE plac dominikański
Warsztaty poprowadzą plastycy związani z Miastem Młodej Sztuki

ZADUSZKI MEMLINGOWE 11 sierpnia

18.00 Msza św. (za duszę ś.p. Hansa Memlinga)
19.00 Wykład Aleksandra Masłowskiego pt.:" Piotr Paweł i Hans dzieje Wielkiej Karaweli"