stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
gru 31

wtorek, g. 20:00

bilety 375 zł
przedsprzedaż 350 zł
wyprzedane
sie'25 15-16

piątek - sobota

bilety 199 - 299 zł
Kup bilet
Wraz z wiatrem od morza zabierzemy Państwa w podróż wehikułem magicznym po bezdrożach polskiego kina niemego, szlakiem zapomnianych gwiazd, nadekspresyjnych gestów i niezwykle skrojonych melodramatów. A w tej magicznej wyprawie, milczącym bohaterom, głosów użyczą trójmiejscy wirtuozi improwizacji: Chlupot Mózgu, Kobiety, Łoskot oraz Ścianka! Każdego
z czterech wieczorów wrześniowi „plażowicze” staną się świadkami ożywania obrazów filmowych z początku wieku, wzbogaconych o specjalnie przygotowane aranżacje muzyczne. Obrazów nigdy wcześniej publicznie nie prezentowanych! Gdyńska plaża stanie się na chwilę największą salą kinową w mieście: za fotele posłużą leżaki, a na rozgrzewkę przed projekcją, zaprezentujemy przedwojenne reklamy oraz zwiastuny – nieistniejących już dziś – filmów. A wszystko to prezent dla mieszkańców Trójmiasta z okazji 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pokazy dodatkowo umilą: niepowtarzalna atmosfera gdyńskiej plaży, wieczorny szum fal, blask księżyca i terkot starych projektorów. Zapraszamy wszystkich „plażowiczów”. Sezon trwa!


12 września 2006
REKLAMA: /3'
Niegdyś a dzisiaj
Reklama proszków z kogutkiem
ZWIASTUNY: Henryk Szaro /11'
Rok / 1914
Trójka hultajska / 1937
Ordynat Michorowski / 1937
Kłamstwo Krystyny / 1938



Mocny człowiek, 1929, reż.: H. Szaro, 78' / Łoskot

Mocny człowiek jest szczególnie cennym filmem w kolekcji Filmoteki Narodowej. Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia, film uznano za zaginiony. W 1997 został odnaleziony w archiwum filmowym w Belgii. Mocny człowiek, jest znakomitą adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego. W realizacji tego przejmującego i bardzo współczesnego dramatu wzięły udział, oprócz znanych polskich aktorów, gwiazdy europejskiego kina. Mocny człowiek
to psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty. Główny bohater – Henryk Bielecki – jest typem człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza i wydaje jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. Film stanowi doskonałe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.


Łoskot (Mikołaj Trzaska – saksofony, klarnet basowy, Piotr Pawlak – gitara, Olgierd Walicki – kontrabas, Tomasz Gwinciński – perkusja) to jeden z najważniejszych zespołów istniejących w Polsce. Jego historia sięga czasów powstawania zjawiska nazywanego „sceną yassową". Zespół powstał latem 1993 roku debiutując na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. Założycielem grupy jest Mikołaj Trzaska, współtwórca legendarnej formacji Miłość. Repertuar Łoskotu, to różnorodne kompozycje ubrane w nowoczesną formę elekro-akustycznego kwartetu. Zespół, wykorzystuje tradycję jazzowej improwizacji posługując się elementami swingu, country i rock' n' rolla. Łoskot oferuje nowoczesny, surowy trans sekcji, połączony z ciepłym, momentami gorącym, brzmieniem saksofonu i klarnetu. W utworach grupy pojawiają się także elementy literackie, nieudane tematy muzyczne oraz pełne specyficznego poczucia humoru monologi muzyków. www.loskot.art.pl


13 września 2006

REKLAMA: /4'
Reklama piecyków do pieczenia
Reklama proszków do odkażania jamy ustnej
Reklama pończoch 7777 Delta
ZWIASTUNY: Mieczysław Krawicz /9'
Jadzia / 1936
Skłamałam / 1937
Paweł i Gaweł / 1938
O czym się nie mówi / 1939


Szlakiem hańby, 1929, reż.: M. Krawicz, A. Niemirski, 100' / Ścianka

Filmowa adaptacja powieści Antoniego Marczyńskiego W szponach handlarzy kobiet.W miastach i wsiach grasuje szajka handlarzy żywym towarem. W ręce niegodziwców wpada biedna wiejska dziewczyna Marysia oraz zakonspirowana urzędniczka policji obyczajowej (w tej roli Zofia Batycka – Miss Polonia 1930), która ostatecznie demaskuje całą szajkę. Film opowiada o skutkach lekkomyślności dziewcząt, marzących o karierze gwiazdy za oceanem. Szczególne wrażenie wywołuje dziś scena rytualnego (żydowskiego) ślubu na tle zabytkowych kamienic w Kazimierzu nad Wisłą.

Ścianka (Michał Biela – bas/głos/cymbały, Maciej Cieślak – gitara/głos, Arkady Kowalczyk – perkusja) powstała w 1994 r. w Trójmieście. Przez pierwsze lata działalności grupa wypracowała styl oparty na klasycznym amerykańskim noise rocku, nasuwającym skojarzenia z Velvet Underground, The Stooges i MC5. Okres ten podsumowała debiutancka płyta Statek Kosmiczny wydana w 1998 r. przez Biodro Records. W lutym 2001 roku, materiał z drugi płyty Dni wiatru. wywołał swoistą burzę na krajowym rynku muzycznym, jak również trzecia płyta grupy Białe wakacje, wydana pod koniec 2002 roku. Ostatni krążek - Pan Planeta - wydany kilka miesięcy temu, jest swoistym “drugim” debiutem zespołu, gdyż jest pierwszą produkcją Ścianki jako trio w składzie: Michał Biela, Maciej Cieślak, Arkady Kowalczyk. www.scianka.com


14 września 2006
REKLAMA: /2'
Reklama w promieniach wiosny
Reklama płyty Mieczysława Fogga
ZWIASTUNY: Michał Waszyński /12'
Prokurator Alicja Horn / 1933
Czarna Perła / 1934
Znachor / 1937
Gehenna / 1938
Trzy serca / 1939


Bestia, 1916, reż.: J. Pawłowski, 47' / Chlupot Mózgu

Pola, urodziwy wamp w kobiecym ciele, rujnuje kolejno szczęście i życie rozkochanych w niej mężczyzn. Z domu rodzinnego udaje się do miasta gdzie jako modystka, potem jako gwiazda kabaretu, zajmuje coraz wyższe stopnie w hierarchii półświatka. Poznaje bogatego jegomościa, który rozkochany w niej bez pamięci porzuca żonę i dziecko co doprowadzi do prawdziwego dramatu. Film przestrzega przed bezkarnym igraniem z ludzkimi uczuciami i emocjami. W tytułowej roli Bestii wystąpiła gwiazda kina niemego Pola Negri.

Chlupot mózgu (Bartek Adamczak – perkusja, Przemek Dyakowski – saksofon, Jacek Staniszewski – gitara/loopy, Tomasz Szymborski – gitara basowa, Grzegorz Welizarowicz – gitara basowa) powstał w Trójmieście w okolicach roku 1997. Zespół jest rodzajem eksperymentu muzycznego, w którym muzycy, na co dzień zajmują się zupełnie innymi dziedzinami, a Chlupot Mózgu tworzą dla czystej zabawy i muzycznej satysfakcji. Przez formację przewinęło się wielu, zapraszanych do wspólnych koncertów muzyków: Olaf Deriglasoff, Przemek Pyza Momot, Leszek Możdżer, Wojtek Mazolewski, Tomasz Hesse, Wojtek Staroniewicz, Dominik Bukowski, Ewa Moskalówna, COX, Jacek Stromski, Marcin Dymiter i wielu innych. Muzyka Chlupotu zmierza w kierunku punk-rocka, ale opartego na motywach jazzowych i szeroko pojętej improwizacji. Ekspresja muzyków tworzy wyjątkowy w formie performance.


15 września
REKLAMA: /4'
Reklama zapalaczy do drewna 1-2-5
ZWIASTUNY: Józef Lejtes /13'
Róża / 1932
Pod twoją obroną / 1933
Dzień wielkiej przygody / 1935
Sygnały / 1938


Przeznaczenie, 1927, reż.: J. Star, 80' / Kobiety

Sześcioletni Zbyszek w czasie wakacyjnej podroży z rodzicami, biegnąc za piłką oddala się od pociągu, który niestety odjeżdża bez niego... Przerażeni rodzice rozpoczynają bezskuteczne poszukiwania. Tymczasem chłopiec znajduje schronienie w chacie starego rybaka, gdzie po przebytej chorobie traci pamięć o rodzicach i całym swoim poprzednim życiu i rozpoczyna nowe u boku dobrotliwego staruszka i jego wnuczki Marty. Sielanka nie trwa jednak długo, rybak umiera, a osierocone dzieci trafiają do cyrkowej trupy, wędrując od miasta do miasta. Po latach tułaczki spędzonych w towarzystwie kuglarzy, osiadają w mieście i próbują rozpocząć dorosłe życie z dala od cyrku i wędrownego trybu życia. W tym samym mieście, jak się okazuje, mieszka matka Zbyszka oraz jego przyrodnia siostra. Czy przeznaczenie pozwoli im odnaleźć się i nadrobić stracony czas?

Kobiety (Grzegorz Nawrocki – śpiew/gitary, Nela Gzowska – śpiew/gitara basowa, Karol Pawłowski – perkusja, Paweł Nowicki – wibrafon/instrumenty klawiszowe) powstał wiosną 1999 w Trójmieście z inicjatywy Grzegorza Nawrockiego i Anny Lasockiej. Zadebiutowali w grudniu 2000 wydając płytę “Kobiety” w wytwórni Tymona Tymańskiego Biodro Records. Dwa lata później do składu dołączył Karol Pawłowski, z którym na przełomie 2003/2004 zespół nagrał drugi album Pozwól sobie, wydany przez trójmiejskie wydawnictwo Mandarynka. Po zakończeniu nagrań do Kobiet dołączył Paweł Nowicki i basistka - Nela Gzowska, która zastąpiła poprzednią “kobietę” w zespole. Obecnie, wraz z muzykiem i producentem Piotrem Pawlakiem Kobiety pracują nad nagraniami na trzecią już płytę zespołu - Amnestia, której premiera przewidziana jest na jesień 2006. www.kobiety.art.pl


15 września
poplenerowe after-party
DJ Maceo Wyro
Cafe Contrast
godz.: 23.00
wstęp wolny


W ramach Pleneru Filmowego 31. FPFF w Gdyni Film od Morza 15 września około godz. 23.00 w Plażowym Klubie Festiwalowym Contrast Cafe (Bulwar Nadmorski) odbędzie się poplenerowe after-party z udziałem Maceo Wyro, na które serdecznie zapraszamy!

Maceo Wyro (uczestnik Red Bull Music Academy - Londyn 2002) jest pomysłodawcą i współtwórcą kolektywu Niewinni Czarodzieje, związanego dawniej z londyńską wytwórnią Fluid Ounce, a obecnie z niezwykle popularnym labelem Raw Fusion ze Sztokholmu. W latach 2000-2002 – rezydent kultowego łódzkiego klubu Forum Fabricum, gdzie współpracował m.in. z grupą Ziuta Gralaka Yeshe, Tomaszem Stańko oraz fotografami Krzysztofem Millerem i Marią Zbąską (przygotowywał muzykę do pokazów ich slajdów). Jako dziennikarz muzyczny współpracował m.in. z Radiostacją i Jazz Radio, a także z magazynami: Max, XL, Aktivist, Fluid, Kaktus, Laif oraz portalem internetowym clubber.pl. Od 2003 roku współpracuje z Tomaszem Stańko w ramach projektu Stańko i Niewinni Czarodzieje. Swój styl określa mianem Global Dance Fusion. Termin ten zawiera w sobie takie rodzaje muzyki jak: nu-jazz, broken beats, 21st century soul, deeptech, brasil, afro, jazz & house.

kontakt: plenerfilmowy@tlen.pl
koordynatorki: Emilia Orzechowska, Paulina Neugebauer

Organizatorzy:
Stowarzyszenie A KuKu Sztuka www.akukusztuka.eu
Filmoteka Narodowa www.fn.org.pl
Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni www.fpff.pl