stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Jarmark Św. Dominika 2024
PATRONAT

Fischmarkt Opinie (1)

Wydarzenie w ramach

Fischmarkt powraca do Gdańska. Zapraszamy mieszkańców Pomorza oraz przybyłych turystów do wyjątkowego i magicznego morskiego świata północnych Kaszub. Zapraszamy na inscenizację na gdańskim Targu Rybnym i zanurzenie się w charakterystyczny dla Zatoki Gdańskiej oraz Półwyspu Helskiego rybacki folklor.

w każdą sobotę (do 29.06), g. 9:00 - 13:00

Gdańsk, Piecki-Migowo skwer przy...

w każdą sobotę (do 29.06), g. 9:00 - 13:00

Gdańsk, Pętla Łostowice Świętokrzyska
To szczególne święto rozpocznie się w czwartek 15 sierpnia o godzinie 12.00 Fishmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się wielowiekową tradycją targów rybnych w Gdańsku sięgającej XIV wieku. W 1342 roku wielki mistrz krzyżacki Ludolf Kônig nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali rybacy z Półwyspu Helskiego, którzy przywozili tu łodziami - Pomerankami złowione przez siebie ryby.

Handlujący kaszubscy rybacy od samego początku istnienia zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Przez kilka wieków trwania gdańskiego Fischmarktu, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę targu rybnego Gdańska. Targ organizowany był w każdy piątek tygodnia, natomiast w czasie Jarmarku Dominikańskiego był obecny nad Motławą przez dłuższy czas. W tym roku rybacy z półwyspu przycumują do brzegów Motławy, a Fischmarkt ponownie zagości w ramach Jarmarku Św. Dominika.

W ostatni czwartek Jarmarku kilkanaście pieczołowicie odbudowanych Pomeranek z rybami przybędzie do Gdańska, aby duch targów rybnych powrócił. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne, będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. Podczas Fischmarktu nie może zabraknąć też producentów rybnych, u których będzie można rozkoszować się smakiem smażonej flądry czy wędzonych szprotek.

Dla najbardziej zainteresowanych historią Targu Rybnego przygotowana została publikacja "Fischmarkt w Gdańsku", która została wzbogacona fragmentami prozy pisarzy polskich i kaszubskich, historycznymi relacjami świadków oraz archiwalnym zdjęciami przygotowanymi przez Muzeum Ziemi Puckiej.

Przeczytaj także