Jarmark Św. Dominika 2019 Gdańsk Sprawdź!
stat

Jarmark Św. Dominika 2019

jarmark

data 27 lipca - 18 sierpnia 2019
miejsce Gdańsk
bilety
wstęp wolny

759 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni doskonałej zabawy - oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika! Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.

Osiem wieków tradycji
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.
W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.Cyrkowcy, akrobaci i kuglarze
Do Gdańska zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno... syreny. Zapiski o jarmarku pojawiały się też we wspomnieniach Joanny Schopenhauer i w encyklopedii Glogera. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Ale, co ważne, to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

759 nut na początek
Dziś uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, odgrywany przez szesnastu trębaczy z okien dostojnego dworu Artusa. Cały witz polega na tym, że każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał "starzeje się" razem z Jarmarkiem. W tym roku będzie miał 759 nut. Zgromadzonych gdańszczan i gości z całego świata wita i zabawia korowód barwnych postaci, pośród których prym wiedzie Hermes - patron kupców. W tak historycznej i niecodziennej oprawie Prezydent Miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska.

Jest pysznie
Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat, cudowna atmosfera i stragany pełne towarów. Pośród nich znaleźć można przedmioty stare, ciekawe, rzadkie i zadziwiające. Nie brakuje artystycznego rękodzieła i pysznych smakołyków z całego świata. Najwięcej niespodzianek czeka zawsze na pchlim targu, gdzie królują antyki. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Atrakcji jest co niemiara. I dla dużych (muzyczne wieczory) i dla małych (spektakle teatralne, gry, zabawy i warsztaty). I jest gdzie leniuchować i odpoczywać.

Tu trzeba być!
Jarmark św. Dominika działa jak magnes i przyciąga do Gdańska tłumy turystów z Polski i zagranicy. Główny motyw ich przyjazdu jest jeden: możliwość spędzenia czasu w sposób inny niż zazwyczaj, pragnienie różnorodności, chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego.

A Jarmark wszystkie te oczekiwania doskonale zaspokaja. Bo tu jest przygoda, tu jest zabawa, tu są emocje i tu jest luz.

Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni. To największa plenerowa impreza handlowo-kulturalna w Polsce i jedna z największych w Europie.

INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

4 jarmarkowe punkty informacyjne / 11.00-18.00
- Długi Targ / obok Fontanny Neptuna
- Piwna / obok Wielkiej Zbrojowni
- Targ Węglowy / przy Złotej Bramie - w punkcie Informacji Turystycznej GOT
- ul.Szeroka / róg Grobla II

W tych miejscach można otrzymać przewodnik po jarmarku, pamiątkowy certyfikat przyjaciela Jarmarku, dokonać wpisu do pamiątkowej księgi i zagrać w grę miejską Na Tropie Koguta, a przy Złotej Bramie kupić Kartę Turysty i zwiedzać Gdańsk.

Pełny opis wydarzenia

W ramach wydarzenia odbywa się

Czytaj także

Jarmark Grodowy 2019

cze 21-22

piątek - sobota, g. 12:00 - 17:00

Sopot,