stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarmark św. Dominika Opinie (3)

Jarmark św. Dominika jest imprezą plenerową o charakterze handlowo-rozrywkowym. Najstarszą, najsłynniejszą, największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy.

26 lipca - 17 sierpnia 2025

Gdańsk
Wstęp wolny

21 listopada - 23 grudnia 2025

Gdańsk
Wstęp wolny
Dziś Jarmark działa jak magnes, rokrocznie przyciągając do Gdańska tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. W 2014 r. odwiedziło go blisko 6 mln gości!

Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej - starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów - z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncerty - rok temu na jarmarkowej scenie zagrali m. in. Kayah, Gaba Kulka, Ania Rusowicz, Martyna Jakubowicz, Marcin Spenner i Biba - finaliści drugiej edycji XFACTOR, chóry gospelowe, soliści scen operowych, carilloniści i gdańscy filharmonicy.

Jarmark św. Dominika otrzymał wiele nagród:
2003 - Top Produkt Pomorza - plebiscyt czytelników Dziennika Bałtyckiego, Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej
2008 - Konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na Certyfikat "Złoty Produkt Turystyczny w Polsce" - finałowa Piątka Laureatów
2010 - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za organizację Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika - Światowy Dzień Turystyki.




GDAŃSK / OPEN MIND / OPEN SPACE przyjdź i odpocznij pośród planet i gwiazd! Targ Węglowy Gdańsk - miasto związane z Heweliuszem oraz z jego odkryciami, dotyczącymi harmonii kosmosu - wypełnione żywą myślą, było zawsze otwarte n a świat i wszechświat. Projekt "Gdańsk / Open Mind / Open Space", odwołuje się do tej tradycji. Stwarza niebo na ziemi. Celem projektu jest przekształcenie Targu Węglowego w miejsce spotkań i wypoczynku. Jego idea zawiera się w haśle: przyjdź i odpocznij pośród planet i gwiazd. Umieszczone tu formy i kształty nawiązywać będą do układu solarnego. Centralnym punktem kompozycji będzie zegar wodny, odmierzający ziemski czas. Zegary wodne były jednymi z pierwszych odkrytych przez ludzkość sposobów pomiaru upł ywu czasu. Charakter miejsca będzie się zmieniał w zależności od pory dnia. Inaczej będzie tu w dzień, inaczej nocą. Instalacja zostanie wzbogacona o oświetlenie obiektów / planet oraz barwne podłoże, które wspólnie budować będą planetarną przestrzeń. Ist otnym walorem projektu jest użycie jako podłoża specyficznego, miękkiego materiału, zachęcającego do przebywania pomiędzy obiektami i do odpoczynku. Każdy z uczestników sam zdecyduje, czy zechce zająć miejsce w centrum, czy na orbicie.

AUTORZY KONCEPCJI:
Ewa Topolan - absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i marketingu kultury uniwersytetu warszawskiego. Animator działań kulturalnych. Zajmuje się rzeźbą, projektowaniem przestrzeni, rysunkiem i scenografią. Maciej Chojnacki - scenograf. Studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, był stypendystą Wydziału Scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii. Debiutował scenografią do Ulicy Gagarina Gregory'ego Burke'a w reż. Feliksa Falka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2003). Współpracuje z teatrami w całym kraju, jest autorem scenografii do ponad czterdziestu spektakli.

DRZEWO POZNANIA znajdź bratnią duszę! / Park Świętopełka Przyjaźń jest drzewem, pod którym możemy się schronić - Samuel Taylor Coleridge Na jarmarku jak w tyglu mieszają się języki, kultury, tradycje i obyczaje. Drzewo poznania stanie się miejscem radosnych, spontanicznych spotkań, zawiązywania i utrwalania przyjaźni. Autorzy instalacji: Anna Molga i Grzegorz Gajewski.

ZAUŁEK POCAŁUNKÓW tu serca biją mocniej:) Zaułek Zachariasza Zappio Kto liczy nasze pocałunki, kto na nie zważa? Ludzie mają troski i sprawunki, Bóg światy stwarza... Zapomniane przez nas dwoje ich różowe mnóstwo spada na dno naszych dusz jak płatki miękkich, najpiękniejszych róż... Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, Zapomniane pocałunki. Zaułek Zachariasza Zappio to urokliwy zakątek, który dla wielu gdańszczan faktycznie pełni taką właśnie rolę. Na czas Jarmarku staje się nim oficjalnie.

BRAMA ZAKOCHANYCH ♥ ul. Piwna Nieopodal Bazyliki Mariackiej stoi renesansowa brama, zwana od obrazu Paula Kreisera, przedstawiającego scenę miłosną w tym właśnie miejscu, "Bramą Zakochanych". Tuż obok bramy stał bowiem niegdyś malowniczy domek z balkonem. Na wspomnianej rycinie Kreisela z owego balkonu spogląda dziewczyna, a rozkochany młodzie niec wygrywa jej na gitarze miłosne ballady.

HEJNAŁ JARMARKU nie przeocz ratuszowego trębacza! przedproże Ratusza Głównego Miasta / ul. Długa / 12.12 Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta pojawiać się będ zie trębacz w historycznym kostiumie, by odegrać zgromadzonej publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.

PIĘTNASTA BRAMA GDAŃSKA
daj się policzyć! ul. Długi Targ Gdańsk to miasto bram. Od 2010 roku na czas Jarmarku do tych czterna stu istniejących dołącza kolejna, która powstała z okazji Jubileuszu 750 - lecia Jarmarku św. Dominika - Piętnasta Brama Gdańska. Brama wyposażona jest w mechanizm zliczający przechodzące przez nią osoby oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik. Przejście każdej co tysięcznej osoby honorowane będzie fanfarami. Bramę zaprojektował i wykonał gdański artysta i rzeźbiarz Adam Stachowicz.

DZIWNOWSKAZY szukaj ich na Jarmarku daj się poprowadzić w siną dal! "Dziwnowskazami" warto będzie się na Jarmarku kierować, co wcale nie oznacza, że łatwiej będzie się dzięki nim odnaleźć w terenie. W przeciwieństwie bowiem do tradycyjnych drogowskazów, których celem jest wskazywanie właściwej trasy, "dziwnowskazy" będą przede wszystkim zaskakiwać. Dokąd w takim razie dotrzemy? W siną dal lub dokąd oczy poniosą, z duchem czasu lub pod prąd, gdzie wzrok nie sięga lub gdzie raki zimują. "Dziwnowskazy" rozstawione będą w różnych punktach Jarmarku.

GDAŃSK W LEGENDACH ZAKLĘTY wypatruj krogulca! Plac Kobzdeja Niecodzienna karuzela z barwnymi postaciami i motywami z legend gdańskich, na której kręca się: Papuga Mistrza Jana Heweliusza • Żabi Kruk - Krogulec z żabami • Flądra • Krasnoludki z Cygańskiej Górki • Neptun • Szumibroda Zjawa z Zaspy • Diabeł w Kościele Karmelitów • Oruńska Syrenka • Młynek • Gdański Ptasznik. Wszystkie postaci i motywy zaczerpnięte zostały z tekstów zebranych i opisanych przez prof. Andrzeja Januszajtisa i prof. Jerzego Sampa. Autorka projektu: Anna Molga.

RONDO CHOPINA po prostu odpocznij! ul. Grobla I Strefa odpoczynku z odtwarzaną w tle muzyką Chopina. Tytuł nawiązuje do twórczości kompozytora - rondo pojawia się wielokrotnie w muzyce Chopina, zarówno jako utwór samodzielny, jak i jako forma w kompoz ycjach cyklicznych.

KOŁAWKA & ŁAWKOŁO posłuchaj szumu morza! Długi Targ W przestrzeni Jarmarku, w tłumie przechodniów i zwiedzających dwie niecodzienne ławki mają stać się rodzajem niespodzianki i azylem, oferującym oprócz odpoczynku, możliwość nasłu chiwania odgłosów jarmarku, bądź wręcz przeciwnie - wyciszenia, oderwania od dźwięków miasta i zanurzenia się w szumie morza. Wybór należy do siedzącego. Koławka i Ławkoło , czyli ławki w kształcie koła, są zarazem kalejdoskopem obrazu Gdańska, miasta związ anego z morzem i bursztynem. Ich kompozycja jest wynikiem połączenia formy pierścienia (stąd nazwa "ring") z dekorem, który poprzez swoją barwę i nazwę skojarzony jest - w Koławce z morzem, a w Ławkole z bursztynem. Autor projektu: Jarosław Potocki (arch itekt krajobrazu, projektant przestrzeni).

KSIĄŻKOKRĄŻENIE - BOOKCROSSING koławka & ławkoło zostaw książkę, weź książkę! Długi Targ Książkokrążenie (inaczej bookcrossing lub książka w podróży) to po prostu ruchoma biblioteka. Idea na rodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Cały wic polega na wymianie książek, czyli celowym pozostawianiu ich w oznaczonych miejscach publicznych (ławki, uczelnie, kawiarnie, galerie, kina, autobusy, przystanki tramwajowe, specjalne regały), aby znalazca mógł je zabrać, przeczytać i przekazać dalej, ponownie zostawiając w tym samym lub innym miejscu. W ten sposób książki są ciągle w ruchu i trafiają do nowych, niekiedy przypadkowych, czytelników. Książki ze swoje j domowej biblioteki uwolnić może każdy. Natomiast ci, którzy chcieliby śledzić ich dalsze losy, powinni opatrzyć je specjalną etykietą, zarejestrować na stronie www.bookcrossing.pl i sprawdzać czy nowy właścicie l odnotuje na portalu fakt ich posiadania i kolejnego uwolnienia. Jarmarkowymi punktami bookcrossingowymi (ze specjalnymi półkami na książki) są Koławka i Ławkoło.

KUKURYNKA pojawia się z zaskoczenia! Wędrująca w asyście ka taryniarzy mobilna zegarynka - katarynka, która pojawia się nieoczekiwanie w róznych miejscach.

KOGUTY - MASKOTKI JARMARKU mogą być wszędzie! W rolach głównych koguty przebierańce - maskotki Jarmarku św. Dominika, pozujące do pamiątkowych fotografii.

KUKURYKU NA DOMINIKU Plac Kobz deja Galeria Jarmarkowych Kogucików to projekt, którego celem jest promowanie symbolu Jarmarku św. Dominika. Galerię Jarmarkowych Kogucików tworzą przestrzenne figury kogutów, których prototyp stworzyła rzeźbiarka - Marzena Niećko. Artystyczny wyraz nadali im m.in. podróżnik Marek Kamiński, bajkopisarz i ilustrator Wojciech Kołyszko, Studio Sztuki Znak, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Galerię tworzy kilkanaście figur kogutów: hanzeatycki, astronomiczny Jana Heweliusza, bursztynowy, futbolowy, k aszubski, etniczny, bajkowy, podróżniczy, industrialny, esperancki, Kur Solidarności oraz Kogut Pocztowy.

JARMARK GIER rusz głową! Plac Kobzdeja / 12.00 - 18.00 Cel jest jeden: ruszyć głowę i pogimnastykować umysł za pomocą gier planszow ych z najróżniejszych stron świata i z różnych epok: od tych z czasów neolitu (Wari, Chisolo), zwanych grami ludowymi Czarnej Afryki, poprzez starorzymską grę w rozbójników (Latrunculi), czy Tablut - ludową grę Lapończyków, opisaną przez szwedzkiego botan ika Linneusza w 1732 r., aż po opracowane przez wybitnych matematyków całego świata gry współczesne (Tiko, Kratkownica, Fokus, Mosty).

GRA MIEJSKA "N A TROPIE KOGUTA"
stwórz drużynę i ruszaj w trasę! jarmarkowe punkty informacyjne / 11.00 - 18.00
Scenariusz gry nawiązuje do historycznego podziału Głównego Miasta w Gdańsku na cztery dzielnice (kwartały). Kwartał Kogi - nazwany od Bramy Kogi, w miejscu k tórej w XVI wieku wybudowano Bramę Zieloną; Kwartał Rybacki - pierwotnie Świętego Ducha, z czasem przemianowany na Rybacki od Targu Rybnego; Kwartał Szeroki - nazwany od bramy, która stała przy Targu Drzewnym w latach 1363 - 1831 oraz Kwartał Wysoki - dawna nazwa Bramy Wyżynnej.

Każdy kwartał posiadał jemu właściwą chorągiew: Kwartał Kogi w barwach czerwieni, Kwartał Wysoki - bieli, Kwartał Szeroki w barwach niebieskich, Kwartał Rybacki - żółtą. W miejscu gdzie spotykały się wszystkie cztery kwartały, na rog u Grobli i Św. Ducha, zlokalizowana była Fontanna Czterech Kwartałów, przywrócona w to miejsce w 2009 roku.

Scenariusz: Trasa wędrówki prowadzi przez cztery stanowiska zlokalizowane w jarmarkowych punktach informacyjnych. Przy każdym stanowisku znajduje s ię chorągiew w kolorze danego kwartału z jego nazwą oraz figura koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika. Gracze pobierają karty do gry w dowolnym punkcie informacyjnym i, zwiedzając miasto, rozwiązują kolejne zadania.

Kwartał Kogi - chorągiew czerwona, kogut hanzeatycki lokalizacja: punkt informacyjny - Długi Targ; zadanie: odpowiedź na pytanie związane z historią Gdańska; trofeum: pieczątka koguta w kolorze czerwonym.

Kwartał Wysoki - chorągiew biała, kogut stoczniowy lokalizacja: punkt in formacyjny - ul. Piwna/Targ Węglowy; zadanie: odpowiedź na pytanie związane z morzem; trofeum: pieczątka koguta w kolorze czarnym.

Kwartał Szeroki - chorągiew niebieska, kogut Jana Heweliusza lokalizacja: punkt informacyjny - ul. Szeroka; zadanie: odpowied ź na pytanie związane ze znanymi gdańszczanami; trofeum: pieczątka koguta w kolorze niebieskim.

Kwartał Rybacki - chorągiew żółta, kogut bursztynowy lokalizacja: punkt informacyjny - Fontanna Czterech Kwartałów; zadanie: odpowiedź na pytanie związane z bursztynem; trofeum: pieczątka koguta w kolorze żółtym. Drużyna, która zdobędzie wszystkie 4 pieczątki, otrzyma nagrodę oraz pamiątkowy Certyfikat Gościa Jarmarku św. Dominika 2015 .

PAMIĄTKOWY CERTYFIKAT zachowaj dla potomnych! jarmarkowe punkty informacyjne / 11.00 - 18.00 Dokument nadawany imiennie, opieczętowany okolicznościowym stemplem i po wsze czasy poświadczający, iż posiadacz tegoż podtrzymał 755 - letnią tradycję uczestnictwa w najstarszym Jarmarku Europy. Certyfikaty wyda wane będą w punktach informacyjnych.

WIELKA KSIĘGA WPISÓW czekamy na Twoje wrażenia! jarmarkowe punkty informacyjne / 11.00 - 18.00

MONIDŁA pstrykaj zdjęcia! ul.Długi Targ / ul.Piwna / Plac Kobzdeja / Targ Węglowy