Opowieści do poduchy: Łowcy słów / wieczór afrykański Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Opowieści do poduchy: Łowcy słów / wieczór afrykański

Wydarzenie w ramach

"Istniały wspaniałe społeczeństwa, które nigdy nie używały koła nie było jednak społeczeństw, które by nie opowiadały historii" - Urszula Le Guin

Opowiadanie historii jest prapoczątkiem wszelkiej literatury. To trudna sztuka, ale gawędziarki z grupy "Łowcy Słów" są mistrzyniami gatunku. Elżbieta i Groszek Stanilewicz zabiorą słuchaczy w egzotyczną podróż do świata baśni, legend i przypowieści. Zaczarują publiczność słowem, gestem, mimiką i muzyką.

Wieczór afrykański

Poczuj niezwykły rytm historii z gorącego lądu wybijany przez tam-tamy i tętent kopyt biegnących do wodopoju. Wsłuchaj się w opowieści szamanów i griotów (osoby przekazujące żywy głos ludu - dzieje, mity, motywy literackie) przy wieczornych ogniskach.

Od zarania dziejów na kontynencie afrykańskim baśnie miały funkcje poznawcze, rozrywkowe, były powodem do dyskusji i kształcenia plemiennej etyki oraz tożsamości. Opowiadanie było głównym powodem zbierania się wszystkich członków klanu i społecznej integracji. Podczas wieczoru Łowcy Słów przedstawią garść historii z głównych nurtów afrykańskich podań, legend o bogach, bohaterach, bajki zwierzęce i inne. Są one żywym, kolorowym obrazem, starej, pięknej i wciąż niedocenionej kultury, świadectwem ludzkich zmagań i uniwersalnych tematów. Afrykańskie opowieści etnicznymi rytmami, na bębnach i grzechotkach wzbogaci Maja Kurant.