Muzeum Sopotu zaprasza na wystawę "Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot" od 5 czerwca do 4 października 2015 roku.
Godziny otwarcia:wtorek-niedziela (oprócz czwartku): 10.00-16.00
czwartek: 11.00-17.00
poniedziałek: nieczynne
Znaczenie i rola konia na przestrzeni dziejów tworzy panoramę przemian cywilizacyjnych: od rzeczywistości budowanej dzięki sile fizycznej żywych stworzeń do epoki intensywnej mechanizacji. Wystawa oferuje szkicowy wgląd w taką panoramę ilustrującą kulturę związaną z koniem w Sopocie i regionie od pierwszych wieków ubiegłego tysiąclecia do współczesności. Historia Hipodromu Sopot, będącego integralną częścią tożsamości miasta, stanowi centrum i zarazem punkt wyjścia do refleksji nad rolą konia w naszej kulturze miejskiej. Przedwojenne i powojenne zdjęcia, publikacje, zabawki i pamiątki opowiadają historię Toru Wyścigowego Sopot na tle obyczajowości i społecznej roli konia w naszym regionie. Ważne miejsce na wystawie znajdują osoby związane w przeszłości z sopockim hipodromem, które mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia rangi ogólnopolskiej i europejskiej.
Ekspozycja rozpoczyna opowieść od tradycji sięgających czasów rzymskich i tradycji rycerskich oraz symboliki konia w czasach średniowiecznych i nowożytnych. Zdjęcia, pamiątki oraz dokumenty przedstawiają konie pracujące w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz te towarzyszące w sporcie i zabawach w XIX i XX wieku. Na wystawie można podziwiać obrazy najważniejszych polskich malarzy koni Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki i Piotra Michałowskiego. Pokazujemy wybrane postaci ważnych kobiet-jeźdźców konnych. W ramach tej części prezentacji można zobaczyć malarski szkic do słynnego Szału uniesień Władysława Podkowińskiego, któremu przewrotnie towarzyszą przedwojenne kobiety aktywne w sportach jeździeckich.
Wiele pamiątek dawnych i dzisiejszych udostępnili mieszkańcy i przyjaciele Sopotu. Swoimi pamiątkowymi zdjęciami z koniem z dzieciństwa dzielą się między innymi znane postacie.
Materiały i obiekty na wystawie pochodzą ze zbiorów następujących instytucji:
Archiwum Palace Buckingham, Wielka Brytania
Archiwum Państwowe w Gdańsku
Biblioteka Gdańska PAN
Biblioteka Główna Politechniki Gdańskiej
Biblioteka Miejska im. Józefa Wybickiego w Sopocie
Biblioteka Miejska w Gdańsku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Dziennik Bałtycki
Filmoteka Narodowa
Galeria Starych Zabawek w Gdańsku
Hipodrom Sopot
Muzeum Galowice
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Sopotu
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie
Muzeum w Orońsku
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Wydawnictwo Nauka i Innowacje
Maciej Kosycarz/KFP
Materiały na wystawę przekazali także:
Katarzyna Bagdzion, Zbigniew Buski, Joanna Chlebowska-Krause, Joanna Cichocka-Gula, Jerzy Cisłak, Anna Dąbrowska-Karasowska, Przemysław Diering, Tomasz Duchnowski, Olaf Duczmal, Andrzej Dyszyński, Maria i Paweł Fietkiewiczowie, Wojciech Fułek, Harry Gawrych, Tadeusz Głuszko, Paweł Gocłowski, Izabela Górska, Zofia Górska, Dorota Gurska, Mirosław Jasicki, Danuta Jarzembek, Elżbieta Kasperowicz, Beata Kleinert, Marian Kochanowski, Jadwiga Konieczyńska, Wojciech Kowerski, Mirosław Kuncewicz, Zdzisław Lica, Monika Lifszteld, Małgorzata Lisiewicz, Krystyna Łubieńska, Andrzej Ługin, Bogusław Madryła, Tadeusz Metza, Małgorzata Mierniczek, Wiktor Mikołajczak, Jędrzej Mikucki, Ilona Mirska, Krystyna Mosa, Jerzy Ożga, Mieczysława Piasecka, Barbara Polańska, Marianna Sierocińska, Aleksandra Siołek, Jadwiga i Romuald Skowrońscy, Henryk Sobierajski, Agnieszka Stefańska, Rosvita Stern, Dorota Symoni-Raś, Tomasz Szmyt, Daniel Szmytkowski, Wanda Wąsowska, Grzegorz Wróblewski, Mariola Treder, Ewa, Ignacy i Pola Wąs, Michał Zaczek, Andrzej Załęski, Joanna Zastróżna, Sławomir Ziętarski, Ola i Natalka z Sopotu.
Patronat honorowy nad wystawą objęli:
- Prezydent Miasta Sopotu
- Minister Sporu i Turystyki
Partnerzy:
Miasto Sopot
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Opracowania i konsultacje naukowe:
Jerzy Cisłak, Tomasz Duchnowski, Maciej Iglikowski, Tomasz Kot
Relacje o historii Hipodromu Sopot przekazali:
Zofia Górska, Wojciech Kowerski
Informacje o powojennej historii wyścigów:
Piotr Armatyński
Patronat medialny:
Trójmiasto.pl
Radio Gdańsk
Aranżacja plastyczna:
Piotr Mikołajczak, Paweł Gełesz
Wykonanie kropierza:
Mariola Rogaczewska
Instalacja dźwiękowa:
Jakub Stojałowski
Projekt zaproszenia i plakatu:
Iwona Duczmal
Kurator wystawy:
Małgorzata Lisiewicz
Kwerenda:
Grażyna Korcz, Małgorzata Lisiewicz
Współpraca:
Anna Wesołowska-Owczarska, Andrzej Zagrobelny
Współpraca językowa:
Piotr Doroszewski, Piotr Salewski
Tłumaczenia:
Ewa Modrzejewska, Tomasz Waleński, Tadeusz Wolański