"MUZYCZNE LATO" to cykl koncertów odbywających się w każdy weekend lipca w Gdańsku. Jest to największe wydarzenie muzyczne na Pomorzu. W żadnym innym mieście wakacyjna uczta muzyczna nie trwa tak długo. Koncerty organizowane są od 1997 roku. Pierwsze koncerty organizowane były w Gdańsku Brzeźnie przy plaży, a od 2002 roku przeniesione zostały na Plac koncertowy przy Bramie Oliwskiej. Od 2004 koncerty są biletowane. Na Muzyczne Lato zapraszane są gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a od trzech lat również gwiazdy zagraniczne.
Bilety można nabyć przed każdym koncertem w kasach biletowych rozmieszczonych na terenie placu koncertowego przy Bramie Oliwskiej. Kasy otwarte są od godz. 17:00.
Ceny biletów - na wszystkie koncerty - 5 zł
Bilet uprawnia do jednorazowego wstępu na teren imprezy.
Zwolnienie z zakupu biletów: dzieci do lat 12 pod opieką rodziców osoby niepełnosprawne z opiekunami (legitymacja) osoby powyżej 70 roku życia
Dla pierwszych dwóch osób w kasie nr 1 będą specjalne gadzety od portalu www.trojmiasto.pl
Organizatorzy przygotowali parking na terenie festiwalu na 250 aut. Opłaty za wjazd nie będą pobierane. Na parking można wjechać od ulicy Giełguda na wysokości Gospody Chaty Chłopskiej. W czasie koncertów będzie też specjalna strefa dla niepełnosprawnych i kobiet w ciąży.
Plan koncertów
5 lipca Kasia Cerekwicka, Natalia Kukulska, Patrycja Markowska. support - Saluminesia, Ziemianie 12 lipca Mjut, Hurt, Lipali, Ptaky, IRA, Coma 19 lipca Kowalsky, Video, Doda, September 20 lipca Sumptuastic, Goya, Golec Uorkiestra, Stachursky 25 lipca June, Loco Star, Andrzej Smolik, Maria Peszek, Raz Dwa Trzy 2 sierpnia No Limits, Bisqiut, Tatiana Okupnik, Andrzej Piaseczny, Krzysztof Kiljański
Uczęszczała do technikum samochodowego w swoim rodzinnym mieście. W wieku 17 lat wygrała Szansę na sukces, śpiewając piosenkę Ewy Bem. Zdobyła także 1. miejsce w IV koncercie finałowym Szansy w Sali Kongresowej w Warszawie. Nagrodą był występ w Opolu. W 1997 i 2000 Kasia Cerekwicka wystąpiła na KFPP w Opolu. Występowała w zespole towarzyszącym Edycie Górniak. W marcu 1999 związała się z firmą Sony Music Polska co zaowocowało wydaniem debiutanckiej płyty.
W 2000 Kasia nagrała album pt. Mozaika. Jak sama dziś przyznaje, znajdowały się na nim piosenki, z których nie była do końca zadowolona. Nic więc dziwnego, że płyta nie odniosła takiego sukcesu, jak nagrany w 2006 Feniks. Artystka bowiem długo szukała wytwórni, która zgodziłaby się dać jej drugą szansę.
Natalia Kukulska
Urodzona 3 marca 1976 roku w Warszawie, w znanej rodzinie artystycznej; ojciec Jarosław Kukulski - kompozytor, jest znanym twórcą największych przebojów czołówki polskiej estrady; mama Anna Jantar była jedną z największych gwiazd polskiej piosenki lat 70., zginęła tragicznie w katastrofie lotniczej w 1980 roku.
Natalia zadebiutowała jako siedmioletnia dziewczynka. Jej dziecięcy dorobek fonograficzny to trzy albumy. Od 1997 roku nagrała dla wytwórni Universal Music Polska pięć solowych albumów. na koncie ma wiele złotych i platynowych płyt, a ich sprzedaż wynosi ponad 2,5 miliona egzemplarzy. Jej piosenki wygrywają wiele rankingów, większość z nich zdobyła pierwsze miejsca na listach przebojów, a sama artystka zdobyła wiele prestiżowych nagród. Współpracowała m.in. z Łukaszem Zagrobelnym czy Magdaleną Tul.
W dniu 12 kwietnia 2007 roku Natalia Kukulska została nowym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF i wspierać będzie światową kampanię prowadzoną przez UNICEF w Polsce "Szkoły dla Afryki".
Natalia Kukulska od 2000 r. jest żoną muzyka, Michała Dąbrówki. Para ma dwoje dzieci: syna Jana (ur. 24 czerwca 2000) i córkę Annę (ur. 6 maja 2005).
W 2000 roku zaśpiewała piosenkę tytułową do filmu "Zakochani" (pierwszej polskiej komedii romantycznej), piosenka nosi tą samą nazwę.
Patrycja Markowska
Swoją muzyczną karierę rozpoczęła w 2001, wydając debiutancki album Będę silna. Płyta otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii "debiut roku". 15 czerwca 2007 r. na 44. KFPP w Opolu piosenka wykonywana przez Patrycję Markowską "Świat się pomylił" zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie "Premiery" oraz nagrodę dziennikarzy. 25 kwietnia 2008 zdobyła statuetkę ESKA MUSIC AWARDS 2008 w kategorii Artystka roku.
Jako support wystąpi zespół "Saluminesia" oraz grupa "Ziemianie".
12 lipca
Mjut
Grupa mjut powstała we wrześniu 2004 roku w Działdowie. Początkowy skład wyglądał następująco: Patryk - śpiew, gitara; Marcin - gitara; Kamil - bas; Dawid 'Sam' - perkusja. Pomimo tego, że brakowało nam jeszcze umiejętności i sprzętu (stare radia zamiast wzmacniaczy i taboret w roli statywu do werbla :), wymyśliliśmy nazwę i pełni zapału zaczęliśmy regularne próby u Marcina, w niziutkiej, mającej 2x3 metry piwnicy (do tej pory nie udało nam się ustalić, jak się tam pomieściliśmy :) Naszym głównym, choć nie w pełni świadomym, założeniem było tworzyć opartą na własnych pomysłach, emocjonalną muzykę gitarową oraz pisać do niej jak najbardziej wiarygodne słowa. Po kilku tygodniach działalności znaleźliśmy się pod opieką Miejskiego Domu Kultury, ale atmosfera tam panująca skłoniła nas do odejścia i podjęcia samodzielnej próby grania i zaistnienia w Działdowie.
Hurt
grupa muzyczna, której wokalistą jest Maciej Kurowicki. Grupa powstała w 1992 roku, a jej debiutancki album Babilon ukazał się w 1994 (wydała go niewielka wytwórnia Melissa). W 1997 wydali swoim nakładem album "Serki dietetyczne". Byli wtedy mało znani i uznawani raczej za underground. Ich postrzeganie zmieniło się, gdy wytwórnia SP Records wydała ich album "Musisz to kupić" (1999). Po tym wydarzeniu do grupy dołączył perkusista. Wcześniej używali perkusji automatycznej i ten styl jest ciągle słyszalny, nawet na nowszych albumach.
Lipali
Najczęściej zadumany, zdystansowany do otaczającej go rzeczywistości, mimo świadomości nieustannej walki z materią Lipnicki potrafi odnaleźć w sobie poezję. Tak przynajmniej można wnioskować po oryginalnych tekstach, które ilustrują tak niebanalne dźwięki, jakie słyszymy w rozbujanym pulsem funku i jazzu utworze "Co noc", podszytej salsą kompozycji "Sambass" czy wreszcie w singlowym przeboju "Poza ty, poza ja". Wsparty przez grupę przyjaciół (m.in. Ptah i Ryszard "Tymon" Tymański) snuje swoje zapętlone historie w taki sposób, że słuchając ich można stracić rachubę czasu, odlecieć lub upoić się. LIPALI to jednak zdrowa jazda, po której nie ma się kaca.
Ptaky
polski zespół muzyczny założony w grudniu 2002 przez Piotra Łukaszewskiego, gitarzystę grającego wcześniej w zespołach: Skawalker, IRA oraz KarmaComa. Grupa została uzupełniona przez: Sebastiana Makowskiego, Daniela Wernera, Marcina Kłosowskiego oraz Krzysztofa Dobiszewskiego.
10 września 2004 wydali debiutancki album (Ptaky), który promowany był przez singel z utworem "Chroń to co masz" oraz "Fanatyk". Na płycie zarejestrowany został także utwór Chroń to, co masz, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej polskiej wersji filmu Spider-Man 2.
W 2006 roku od Ptaków odszedł Sebastian Makowski. W jego miejsce przyszedł Adam Sypuła. Sebastian Makowski 2 marca 2007 wydał solowy LP zatytułowany ("Perła"), bardzo ciepło przyjęty przez krytykę i fanów
IRA
Zespół rockowy założony w połowie listopada 1987 roku w Radomiu przez gitarzystę Kubę Płucisza.IRA to jeden z najpopularniejszych i najbardziej "kasowych" polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu pierwszej połowy lat 90, mający na koncie trzy złote płyty i jedną platynową. Krążki Mój dom, 1993 rok oraz koncertowy IRA Live osiągnęły nakład sięgający wielu tysięcy egzemplarzy, co pozwoliło grupie błyskawicznie awansować do czołówki polskiego rocka. Dzięki takim sukcesom, zespół miał okazję występować na wielu największych festiwalach rockowych w kraju, m.in. trzykrotnie na Festiwalu w Jarocinie, na Przystanku Woodstock, oraz na Festiwalu Odjazdy. Utwory z płyt zadebiutowały na prestiżowej polskiej liście przebojów programu III polskiego radia.
Coma
Pierwszym wydawnictwem grupy był singel Skaczemy/Pasażer. Pod koniec 2003 roku udało się grupie podpisać kontrakt z BMG Poland, co umożliwiło rozpoczęcie nagrań do debiutanckiej płyty - Pierwsze Wyjście z Mroku. Przed wydaniem pierwszego studyjnego albumu zespół zyskał popularność koncertując u boku Kazika, Sweet Noise, Acid Drinkers i T.Love.
Zespół w 2001 roku dotarł do ostatniego etapu przesłuchań konkursu debiutów w Opolu, zajął pierwsze miejsce na Festiwalu Rockowym w Węgorzewie w 2004, a 15 marca 2005 roku zdobył statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku - Rock - za płytę Pierwsze wyjście z mroku. W 2007 roku, zespół otrzymał dwa Fryderyki w kategoriach: "Album roku - rock/metal" za 'Zaprzepaszczone Siły Wielkiej Armii Świętych Znaków' oraz "Zespół roku". W tym samym roku, zespół otrzymał również nagrodę publiczności Przystanku Woodstock "Złotego Bączka".
19 lipca
Kowalsky
... po prostu - bez zbędnej identyfikacji, przynależności czy szufladkowania, ale za to radośnie i zwyczajnie. Nie ma w tym ideologii i odwoływania się do poetyckich metafor, wszystko jest zrozumiałe, bo Kowalski gra dla ludzi, a zwyczajny dzień i rzeczywistość Kowalskiego to kopalnia zabawnych sytuacji. Sytuacji tak banalnych, że pomijanych. Kowalski utrwala więc błahostki i słabości, celowo nadużywając utartych pojęć. Kowalski przede wszystkim daje odpocząć, nie angażuje, nie udaje. Reakcja na muzykę Kowalskiego powinna być natychmiastowa, albo wciąga od razu albo nigdy się nie spodoba. Kowalski nie walczy z legendami sceny, nie leży zakurzony na półce, nie buntuje... Stół ma cztery nogi, człowiek dwie, kubek jedno ucho, człowiek dwa - proste, prawdziwe i jaka ulga.
Video
Zespół grający muzykę rock założony w 2007 roku. Założycielem i liderem jest Tomasz Lubert, zaś twórcą tekstów większości piosenek Wojciech Łuszczykiewicz.
Doda
W młodości przez cztery lata trenowała lekkoatletykę (m.in. skok w dal i bieg na 100 m), czego efektem było mistrzostwo województwa w biegu na 1000 i 600 m, w skoku w dal i w pchnięciu kulą oraz brąz w biegu na 100 m na Mistrzostwach Polski. Sport porzuciła dla tańca i śpiewu. Karierę rozpoczęła w wieku 14 lat od występów w Teatrze Buffo Janusza Józefowicza (zagrała w Metrze i Przeżyj to sam). Równocześnie brała lekcje śpiewu u Elżbiety Zapendowskiej. Popularność zdobyła dzięki udziałowi w reality show Bar. Od 2000 r. była wokalistką zespołu Virgin aż do jego rozwiązania.
Wystąpiła w czterech rozbieranych sesjach dla magazynu CKM oraz dwóch sesjach zdjęciowych do Playboya (grudzień 2005) i (październik 2007).
September
szwedzka wokalistka, wykonująca muzykę taneczną i pop. Pierwszym przebojem September z 2003 roku była piosenka "La La La (Never Give It Up)". Kolejne piosenki "We Can Do It" (2003), "September All Over" (2004) promowały również debiutancką płytę September. Płyta ta zajęła 36. miejsce wśród najlepszych albumów w Szwecji. Ojcem September jest szwedzki profesor fizyki, zaś jej matka jest Słowenką.
20 lipca
Sumptuastic
Pochodzą z Bolesławca, istnieją od 2000 roku. Muzyka jaką grają to pop z domieszką dance. Skład zespołu to siedmioro muzyków: dwie wokalistki i wokalista, gitarzysta, basista, klawiszowiec i perkusista.
Ich debiutancki album "...bo to wszystko jest Dla Ciebie", który ukazał się 7 lipca 2003 roku, w trzy miesiące po premierze zyskał status Złotej płyty. 20 czerwca 2005 roku wydany został ich drugi album "Cisza".
Natomiast 11 września 2006 roku miejsce miała premiera trzeciej płyty zespołu - "Bez Ciemności Nie Ma Snów", którą promował utwór "Za Jeden Uśmiech Twój", z którym zespół Sumptuastic walczył na Sopot Festival 2006 o nagrodę bursztynowego słowika.
W 2007 zespół po raz drugi dostał się do Sopot Festival 2007. Tym razem z piosenką "Opuszczony"
Goya
Najważniejszą osobą w zespole jest Magdalena Wójcik - wokalistka. Urodziła się w 1975 roku Krasnymstawie. Od najmłodszych lat brała udział w licznych przeglądach piosenki. Prezentowała własne utwory, które w 1993 roku zostały opublikowane na kasecie przez firmę fonograficzną Dalmafon.
Podczas jednego z przeglądów, dyrektor A&R Pomaton EMI zwrócił uwagę na Magdalenę Wójcik i zaproponował współpracę. Mieszkając już w Warszawie spotkała muzyków, z którymi założyła zespół Goya. Byli to Grzegorz Jędrach - gitarzysta i lider zespołu oraz Rafał Gorączkowski, z którymi do dziś stanowią trzon zespołu.
Zespół Goya istnieje od 1995 roku. Zadebiutował w 1998 r., kiedy to ukazał się pierwszy album zatytułowany po prostu Goya. Płytę promowały 3 single: Bo ya, Śpij i śnij oraz Kupię sobie dom.
Golec Uorkiestra
Pierwszy skład zespołu tworzyli Jarek Zawada (skrzypce, śpiew), Edyta Mędrzak (altówka, śpiew), Grzegorz Juroszek (altówka), Maciek Rosenberg (skrzypce sekund), Andrzej Małyjurek (kontrabas), Krzysztof Puszyński (akordeon, śpiew), Łukasz Golec (trąbka, flugelhorn, śpiew) oraz Paweł Golec (puzon, tuba, śpiew). Początkowo zespół dawał koncerty z okazji świąt kościelnych i państwowych oraz w klubach. W 1999 roku zespół powiększył się do dziesięciu osób za sprawą Jarka Grzybowskiego (perkusja) oraz Zbigniewa Michałka. W tym samym roku zespół wydał swój debiutancki album I nagrany w marcu 1999 roku w Bielsku Białej. Podczas koncertu sylwestrowego na Placu Zamkowym w Warszawie grupa wykonała utwór "New York Baca Millenium Song" w towarzystwie Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak, Miki Urbaniak, Marcina Pospieszalskiego i Michała Sęka.
Stachursky
polski wykonawca muzyki pop i dance, znany pod pseudonimem scenicznym Stachursky. Syn jazzowego perkusisty. Żonaty, ma syna (Jacka Łaszczoka jr.). Znany z wielu utworów własnej produkcji, a także coverów. W latach 80. był wokalistą rockowego zespołu Eve Boys.
Przez wiele lat niesłusznie uważany za wykonawcę disco polo. Skończył Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, a następnie studiował 3 i pół roku prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Zdobywca Słowika Publiczności podczas Festivalu w Sopocie w 2006 roku, startował z utworem pod tytułem Z każdym Twym oddechem. Kandydat do nagrody Telekamery Tele Tygodnia 2007 w kategorii muzyka.
25 lipca
June
Loco Star
Loco Star to kolejny krajowy skład stojący okrakiem między współczesną sceną trójmiejskiej alternatywy, sennym avant popem, a delikatnym, klubowym chilloutem. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro inicjatorem całego zamieszania jest Tomasz Ziętek, muzyk z jednej strony współpracujący z nudziarskim Silver Rocket, z drugiej jednak, z wciąż rozwijającym się avant jazzowym Pink Freud... I chociaż trudno byłoby powiedzieć, że muzyka Loco Star czymkolwiek zaskakuje, debiutanckiej płyty zespołu słucha się całkiem nieźle.
Andrzej Smolik
kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Zaczynał karierę jako klawiszowiec w zespole Wilki w 1993 roku z którym występował do rozpadu w 1994 roku. Później współpracował z wokalistą Wilków Robertem Gawlińskim przy produkcji jego solowej płyty pt. "Solo". W latach 1996-1997 współpracował ze szczecińskim zespołem Hey a także z jego wokalistką Kasią Nosowską, z którą w 1998 roku nagrał solowy album "Milena". W następnych latach współpracował z Nosowską, Gawlińskim i Rodowicz przy ich kolejnych solowych projektach. Współpracował także z Noviką, zespołem Myslovitz i Arturem Rojkiem, Miką Urbaniak, Krzysztofem Krawczykiem, Maciejem Cieślakiem. Laureat Fryderyków jako kompozytor w 2003 i 2004 roku. W 2004 uhonorowany Paszportem Polityki.
Maria Peszek
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (PWST) w Krakowie (1996 r.). Debiutowała na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie, w adaptacji sztuki Brunona Schulza "Sanatorium pod klepsydrą" (scenariusz i reżyseria - Jan Peszek). Grała także na scenach Teatru Studio w Warszawie i Teatru Narodowego.
Pochodzi z rodziny o tradycjach teatralnych, jej ojciec - Jan Peszek jest znanym aktorem. Aktorem jest także jej brat - Błażej Peszek.
Na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w otrzymała nagrodę publiczności (2000 r.) Wykonywała piosenkę "Jestem wiatrem, jestem burzą" Mateusza Pospieszalskiego i Rafała Dziwisza.
W październiku 2005 został wydany debiutancki album muzyczny Marii Peszek, miasto mania. Płyta została nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami - Fiszem i Emade. Jest to zarazem ścieżka dźwiękowa multimedialnego przedstawienia o tym samym co album tytule. Płyta ta została wyróżniona dwoma Fryderykami w kategoriach: Nowa Twarz Fonografii dla Marii Peszek oraz Produkcja Muzyczna Roku. Płyta osiągnęła status platynowej. W 2007 roku wystąpiła w TOPtrendy śpiewając Piejo kury piejo Grzegorza z Ciechowa i wiązankę przebojów ostatniego roku.
Raz Dwa Trzy
zespół muzyczny łączący muzykę rock oraz współczesną poezję, założony w lutym 1990 przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka.
W 1990 roku (trzy miesiące po powstaniu) zespół wygrał 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie piosenkami "Talerzyk", "Wchodzi", "Rzeka", "W każdej knajpie" oraz "Rozkaz".
2 sierpnia
No Limits
No Limits powraca, w nieco zmienionym składzie, z rewelacyjną wokalistką Agnieszką Rassalską, basistą Tomkiem Przyborowiczem, Adamem Skrzypkowskim na trąbce, gitarzystą Krzysztofem Paulem i perkusistą Maciejem Dombrowskim. W No Limits grają oczywiście Robert Dobrucki na saksofonie i lider zespołu, pianista i twórca piosenek Maciej Łyszkiewicz. Zespół zakończył w lutym prace nad nową płytą. Materiał został nagrany w studiu S-1 Radia Gdańsk,pod czujnym uchem Marcina Iszory i Marka Iwanowskiego. Premierowy singiel, promujący nową płytę NO LIMITS, to "Kocham Cię samotnie". Na 23 marca zapowiadana jest premiera nowej płyty NO LIMITS-"Angela" , wydawcą jest firma Modern Look, krążek dystrybuuje Emi Music Polska.
Bisquit
Przez pierwszy rok działalności grupa wykonywała standardy jazzowe, występując głównie na warszawskich scenach. Pierwsze własne kompozycje duetu powstały w roku 2002. Aktualny kształt zespołu zaczął się kształtować w roku 2004, gdy do twórców grupy dołączyli Daniel Biel (kontrabas), Jan Smoczyński (fortepian) i Marcin Jahr (perkusja). W obecnym składzie na perkusji gra Sebastian Frankiewicz. Dwa kolejne lata zespół poświęcił na przygotowanie debiutanckiego albumu oraz na występy koncertowe i festiwalowe. W roku 2004 grupa wzięła udział w Vena Festival, zajmując wysokie 7 miejsce (wśród 650 uczestników).
Tatiana Okupnik
polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i prezenterka telewizyjna. Dawniej frontmenka i wokalistka zespołu Blue Café. Posługuje się charakterystyczną emisją głosu. Z wykształcenia romanistka, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego.
Andrzej Piaseczny
Andrzej "Piasek" Piaseczny (ur. 6 stycznia 1971 w Pionkach) - polski wokalista popowy, autor tekstów, aktor telewizyjny.
W latach 90. był wokalistą zespołu Mafia. Współpracował też z saksofonistą i kompozytorem Robertem Chojnackim. W 1998 rozpoczął karierę solową. W roku 2001 reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. Piosenka 2 long zajęła 20 miejsce. Występuje także w serialu telewizyjnym Złotopolscy od 1997.
W 2005 zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika na Sopot Festival 2005. 1 października 2006 r. dostał platynową płytę za Jednym tchem.
Krzysztof Kiljański
Od szesnastego do dwudziestego roku życia związany z zespołem ZEGRO. Kontakt z muzyką i koncertami utrzymywał również podczas odbywania służby wojskowej, biorąc udział w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
W 1987 zaprezentował piosenki własnej kompozycji po raz pierwszy pod własnym nazwiskiem, otrzymując wyróżnienie. W latach 1990-1996 występował w ponad 1.500 koncertach i widowiskach, w kraju i za granicą. W 1993 r. zdobył Grand Prix Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu. W roku 2001 Kiljański zaczął koncertować wspólnie z Jerzym Szymaniukiem w Polsce i poza jej granicami. W konkursie Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu zdobył II miejsce. 21 kwietnia 2005 Kiljański odebrał w Warszawie Złotą Płytę za swój album pt. In the Room. W 2005 r. na festiwalu w Opolu w kategorii Przebój Roku muzyk otrzymał nagrodę Superjedynkę za utwór "Prócz Ciebie nic". 30 marca 2006 został uhonorowany dwoma Fryderykami w kategoriach: Wokalista i Piosenka Roku ("Prócz Ciebie nic"). Dużą popularność przyniosły muzykowi wspólne występy z Kayah.