stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Tribute to Cesaria Evora to wyjątkowe wydarzenie poświęcone wyjątkowej artystce na festiwalu, który od zawsze kultywował i propaguje muzykę luzofonii w naszym kraju. Dwa koncerty jednego dnia podczas 10 edycji Gdańsk Lotos Siesta Festival. Cztery wielkie gwiazdy muzyki kabowerdyjskiej w jednym miejscu, na jednej scenie. Morna na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wielka popularność muzyki i artystów z Wysp Zielonego Przylądka na świecie i w Polsce (choćby duety Cesarii z Kayah i Dorota Miśkiewicz).

sty 11

sobota, g. 19:00

bilety 58-131,5 zł
Kup bilet
maj 18

niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 273-378 zł
Kup bilet
Cesaria Evora - wielka pieśniarka world music, gwiazda, która spopularyzowała muzykę Wysp Zielonego Przylądka na całym świecie odeszła w 2011 roku. W grudniu 2019 jeden ze stylów kabowerdyjskich, Morna, został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO W tym samym roku odbył się pierwszy Siesta Festival w Gdańsku. Na jego jubileuszową, dziesiątą edycję chcemy pokłonić się legendzie. Powrócić do pamiętnego wieczoru w lizbońskim Coliseu z czerwca 2012 roku, kiedy to najwięksi artyści z Wysp Szczęśliwych oddali hołd swej Nauczycielce. Tamtej nocy w Lizbonie mistrzów było wielu, ale prym wiedli ci, których i my przez lata prezentowaliśmy na scenie Filharmonii Bałtyckiej, dziś największe gwiazdy tej muzyki, spadkobiercy dziedzictwa Cesarii: Lura, Nancy Vieira ale i wielki bard, nigdy wcześniej w Gdańsku nie słyszany, Teofilo Chantre. Pieśniarz, kompozytor, producent, mag. Do tego grona dołączy - wówczas nieobecna - dziś prawdopodobnie najbardziej dynamiczna postać muzyki z Cabo Verde, świetnie znana siestowej publiczności Elida Almeida. Wulkan. Dynamit. Powrócą najsłynniejsze pieśni Damy z Mindelo w zaskakujących, świeżych interpretacjach.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Teofilo Chantre na Gdańsk Lotos Siesta Festival nigdy jeszcze nie był, ale trudno zliczyć, ile razy wyprzedziły go jego piosenki. Pierwsza przywiozła je do Polski Cesaria Evora. Także jej duet z Kayah to była pieśń autorstwa tego wielkiego barda z Wysp. Potem jego kompozycje śpiewali nieomal wszyscy nasi kabowerdyjscy goście.

Urodzony na Sao Vicente, przypłynął do Europy mając lat czternaście i jak to zwykle bywa w emigranckich sercach, większość swych pieśni poświęcił tęsknocie za utraconym rajem dzieciństwa. Jako jeden z nielicznych artystów z Cabo Verde często i chętnie pisze i śpiewa po francusku. Od 1993, kiedy ukazał się album Terra & Cretcheu nagrywa płyty autorskie, jednocześnie szerokim gestem wspomaga zaprzyjaźnionych artystów jako producent i autor piosenek. Ostatnia płyta Nancy Vieiry, Manha Florida to w znacznym stopniu właśnie jego dzieło.

Kiedy Nancy Vieira przyszła na świat, jej rodzice działali w ruchu oporu w Gwinei Bissau, przygotowując niepodległość swoich skalistych, wietrznych wysp. Jej bohaterski ojciec został po latach ambasadorem wolnych już Wysp Zielonego Przylądka w Portugalii i zabrał czternastoletnią córkę do Lizbony. Nancy na całym świecie uważana jest za najbardziej stylową kontynuatorkę sztuki Cesarii Evory. Trzy ostatnie płyty Nancy: Lus, No Ama i Manha Florida należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde. 

Elida Almeida, zwyciężczyni nagrody Odkrycie Radia France Internationale pochodzi z wyspy Santiago, z pozbawionej dróg i elektryczności wioski Kebrada (tak zatytułowała swoją drugą autorską płytę!), lecz wychowała na Maio. Jej ojciec zmarł, gdy była dzieckiem, próbowała pomagać matce, która miała mały uliczny kiosk. W wieku lat siedemnastu sama została matką, musiała zająć się dzieckiem i swoimi młodszymi braćmi. Te wczesne życiowe zakręty stały się inspiracją dla jej pierwszych piosenek zebranych na debiutanckiej płycie o znamiennym tytule "Chwile szczęścia, chwile goryczy". Dojrzała twórczość, ale i młodzieńczy czar zaledwie dwudziestojednoletniej artystki zafascynowały legendarnego producenta Cesarii, Jose da Silvy. Nie tylko przyjął Elidę do grona swoich podopiecznych, ale związał z nią w życiu. Dziś to jedna z najciekawszych artystek Luzofonii, o silnej pozycji wśród artystów z Wysp. Na ostatniej płycie Lury pojawił się kapitalny duet obu wokalistek, Nhu Santiago.

Właśnie: wreszcie Lura! Ta prawdopodobniej najpopularniejsza, najbardziej zmysłowa
i widowiskowa artystka Cabo Verde miała zostać zawodową pływaczką! Tymczasem jej przyjaciel, wokalista Juka zaprosił ją do studia, gdy nagrywał nową płytę i dla zabawy zaproponował, by zaśpiewała chórek do jednego z utworów. Jej głos okazał się tak znakomity, niski i elektryzujący, że Juka poszedł dalej i namówił koleżankę na duet. Tamten wieczór zmienił historię muzyki Wysp...
Portugalski producent zaangażował Lurę na płytę z muzyką taneczną, klubową. Zabrzmiała świetnie. Do swego koncertu zaprosił ją Bonga, legenda luzofonii. Ich duet Mulemba Xangola zwrócił uwagę wytwórni Lusafrica i dalej już poszło. Płytę oszałamiającej dziewczyny: Di Korpu Ku Alma wydano w wielu krajach, a każda następna tylko potwierdzała klasę artystki. Carlos Saura wybrał Lurę właśnie jako jedyną wokalistkę z Wysp, symbol nowego Cabo Verde, do swojego filmu Fados o muzyce luzofońskiej.

Tribute to Cesaria Evora podczas 10 edycji Gdańsk Lotos Siesta Festival i w 10 rocznicę śmierci wielkiej i uwielbianej artystki z udziałem tak wspaniałych wykonawców to nie lada gratka!
Gorąco zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie muzyczne oraz na pozostałe koncerty festiwalowe, na które jeszcze ostatnie bilety gdzieniegdzie można dostać.

Bilety na stronie www. modernlook.pl oraz w e-bileteriach i salonach empik w całym kraju
W imieniu wszystkich organizatorów serdecznie zapraszamy.