Mijają kolejne tygodni, a sytuacja dotycząca organizacji masowych imprez sportowych jest wciąż bardzo trudna, a rozwój wydarzeń na najbliższe miesiące niemożliwy do przewidzenia. Gdański Ośrodek Sportu, jako organizator jednego z cieszących się największą popularnością biegu maratońskiego w Polsce już teraz chce zapewnić biegaczom możliwość realizacji swoich sportowych celów na 2021 rok, dlatego tegoroczna edycja - 5.5 Gdańsk Maraton - zorganizowana zostanie w kilku wariantach. W ten sposób każdy uczestnik będzie mógł wybrać opcję, która mu najbardziej pasuje.
Ukończenie maratonu to jedno z najtrudniejszych i najambitniejszych zadań, które może postawić przed sobą sportowiec. Każdy maraton jest inny: pod względem pogody, trasy, otoczenia. Zmieniamy się również my sami, uczestnicy. Zupełnie inna i wyjątkowa będzie także tegoroczna edycja - 5.5 Gdańsk Maraton.
Maraton w wersji hybrydowejDzięki tej formule będzie można poczuć atmosferę wielkiego, biegowego święta, jakim jest Gdańsk Maraton. Impreza zaplanowana jest na termin, w którym pierwotnie miały odbyć się tegoroczne zawody, czyli 16-18 kwietnia 2021. Biuro zawodów będzie znajdowało się na parkingu na końcu Al. Jana Pawła II. Tam umieszczona będzie brama oznaczająca Start i Metę Maratonu, funkcjonował będzie depozyt, a zawodnicy będą mogli skorzystać z toalet i umywalek. W piątek w godzinach 15-20, a w sobotę i niedzielę między 9 a 18 będzie można odebrać pakiet startowy i podjąć próbę pokonania dystansu 42 kilometrów i 195 metrów. Trasa nie będzie konkretnie wytyczona,
każdy uczestnik będzie mógł pokonać tę odległość według własnego uznania. Trasę warto jednak zaplanować z wyprzedzeniem, wykorzystując w tym celu infrastrukturę i ścieżki biegowe, których w Gdańsku nie brakuje.
Uczestnicy posiadający numery startowe, będą mogli skorzystać także z punktów odżywczych, umiejscowionych w kilku punktach miasta:przy Ergo Arenie, Operze Bałtyckiej, Stadionie na Letnicy, Targu Węglowym oraz Hali Olivii. W tych punktach będzie można skorzystać z wody, napojów izotonicznych, posilić się bananem czy skorzystać z sanitariatów.
Zawodnicy nie będą klasyfikowani ani nagradzani za najlepszy czas. Biegacze, którzy ukończą Maraton w określonym terminie
otrzymają na mecie medal, pamiątkową bawełnianą koszulkę finiszera oraz recovery bag -bawełnianą torbę, zawierającą wodę, izotonik, banana i jabłko.
Przebiegnięty dystans weryfikowany będzie za pomocą aplikacji i urządzeń monitorujących czas i przebytą odległość.
Na identycznych zasadach, w tym samym miejscu, będzie można wystartować w tradycyjnie towarzyszących Gdańsk Maratonowi imprezach: Biegu na Piątkę oraz Sztafecie Maratońskiej. Łączny dystans przebiegnięty przez członków sztafety ma być równy co najmniej maratońskiemu, bez konkretnego podziału odległości do pokonania dla poszczególnych biegaczy.
Maraton w wersji hybrydowej na ratyDystans 42 kilometrów i 195 metrów, korzystając przy tym z infrastruktury opisanej powyżej, będzie można pokonać w rozłożeniu na trzy dni, pomiędzy 16 a 18 kwietnia.
Maraton wirtualnyW dniach 3-18 kwietnia Maraton, Bieg na Piątkę oraz Sztafety będzie można przebiec w formule wirtualnej, w dowolnym miejscu na świecie. Będzie można dokonać tego także na raty. Zawodnicy, którzy w takiej formie ukończą imprezę , otrzymają pocztą pamiątkowy medal i koszulkę.
6. Gdańsk Maraton w wersji tradycyjnej Na liście startowej 6. Gdańsk Maratonu widnieje już blisko 1700 osób. W związku z aktualnymi obostrzeniami niemożliwe jest sprawne przeprowadzenie imprezy w
dotychczasowej formule, dlatego tradycyjną wersję 6. Gdańsk Maratonu zdecydowaliśmy się przełożyć na rok 2022.
Opłaty startowe wszystkich zarejestrowanych uczestników automatycznie zostają przeniesione na ten termin. Osoby, które chcą zrezygnować z uczestnictwa, otrzymają zwrot 100 % uiszczonej opłaty. Warunkiem będzie przysłanie e-maila na adres dedykowanej skrzynki pocztowej.