Gdańsk Sailing Week 2019 - Mistrzostwa Polski w klasie Micro Twierdza Wisłoujście Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Gdańsk Sailing Week 2019 - Mistrzostwa Polski w klasie Micro

Gdańsk Sailing Week odbędą się w dniach 27-29 września 2019 roku w Marinie 77 racing - Twierdza Wisłoujście. Najlepsi żeglarze będą walczyć w Mistrzostwach Polski w klasie Micro.

Pierwsze regaty z cyklu Gdańsk Sailing Week to przede wszystkim promocja żeglarstwa, aktywny wypoczynek i zdrowa rywalizacja. Tu liczy się współpraca zespołowa i motywacja do zdobycia tytułu mistrza. Wyjątkowość zawodów polega na połączeniu sportowego charakteru aktywności na wodzie, towarzyskiej integracji na brzegu oraz niepowtarzalnym otoczeniu Twierdzy Wisłoujście.

Marina 77 racing znajduje się południowej części Twierdzy Wisłoujście, gdzie jeszcze rok temu znajdował się wodny komisariat policji. Teraz powstaje tu przystań jachtowa. Pomysłodawcą i organizatorem regat jest Piotr Tarnacki, dziewięciokrotny mistrz świata w klasie Micro. - Naszym celem jest ożywienie basenu wokół twierdzy, chcemy by odbywały się tu cykliczne imprezy żeglarskie - mówi Tarnacki z 77 Racing Club Gdańsk. Klub prowadzi m.in. akademię żeglarską dla pasjonatów regat oraz program szkoleniowy dla firm łączący żeglarstwo i biznes. Rozpoczął także rewitalizację całego terenu. Naprawiono drewniane nabrzeże, odremontowany będzie zabytkowy Dom Plebana, w którym mieścił się komisariat. Przeprowadzona zostanie modernizacja 450-metrowej hali. Powstanie nowa hala z zapleczem socjalnym, łazienką, prysznicami, kuchnią. Budynki zabytkowe zostaną połączone z nowoczesnymi. Cały teren zostanie ogrodzony. Docelowo w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście ma powstać 35 stałych miejsc postojowych dla tzw. rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych. Całość powinna być gotowa w ciągu dwóch lat.

A już w ten weekend odbędą się tu regaty Gdańsk Sailing Week, na starcie staną jachty klas Micro. - Oprócz Polaków, będą też ekipy z zagranicy - mówi Piotr Tarnacki. - Na razie organizujemy regaty weekendowe, w przyszłości chcemy organizować imprezy tygodniowe na wzór Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) czy Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce, by uczestników było zdecydowanie więcej.
Gdańskowi przyznano organizację w Twierdzy Wisłoujście Mistrzostw Świata w klasie Micro w 2021 roku.

Zawiadomienie o regatach27 września:
09.00 - 11.00 - Rejestracja zgłoszeń
11.30 - odprawa załóg
13:30 - start do pierwszego wyścigu

28 września:
11:00 - start do wyścigów
18.00 - Sailors Party

29 września:
10:00 - start do wyścigów.
16.00 - zakończenie regat.

Planowane jest rozegranie 9 wyścigów


Mapa sytuacyjna Gdańsk Sailing Week 2019 Więcej zdjęć ()

Mapa sytuacyjna Gdańsk Sailing Week 2019

Mapa sytuacyjna Gdańsk Sailing Week 2019Flota jachtów klasy Micro
Regaty w klasie Micro mają w Polsce bardzo bogatą i wieloletnią historię. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w 1987 roku w Gdańsku! Kolejne lata to właściwe nieustające sukcesy polskich załóg. Z sukcesami na łódkach Micro ścigali się tak znakomici żeglarze jak Jarosław Kaczorowski, Przemysław Tarnacki oraz olimpijczyk Leon Wróbel. Ostatnie Mistrzostwa Świata w 2018 roku rozegrano w Świnoujściu , a ich zwycięzcą został Piotr Tarnacki teamu 77 Racing.

Flota jachtów J70
Amerykańska konstrukcja J/70 to obecnie najszybciej rozwijający się monotyp na świecie - 1100 sprzedanych jednostek w ciągu 4 lat. J/70 "sztormem" wdarła się na żeglarskie akweny całego świata. Klasa powoli zyskuje popularność również w Polsce. Dwa lata temu nie było ani jednej J/70, dzisiaj na krajowych akwenach pływa już pięć jachtów tej klasy. Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski klasy J/70 (Polish Open) zaplanowane zostały na 27- 29 września. Organizatorem regat jest 77 Racing Club Gdańsk przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem klasy J/70.

---

77 Racing Club to nowa marina w centrum zabytkowej fortyfikacji - Pomnika Historii Polski. Bliskość pomnika Westerplatte oraz historycznych ruin z początku XV wieku wprowadza łączy historię Polski z historią polskiego żeglarstwa. Twierdza zwana także Fort Carré to jeden z historycznych i turystycznych "hitów Gdańska" odwiedzanych latem przez blisko 150 tys. turystów.