Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra - wernisaż - Zielona Brama Gdańsk
stat

Uwaga! Impreza już się odbyła

Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra - wernisaż

wernisaż

termin
paź 31
wtorek Godz. 14:00
miejsce Zielona Brama
adres Gdańsk, Długi Targ 24
bilety
wstęp wolny
Patronat

Zapraszamy na wystawę "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra" do Oddziału Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Wystawa "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra" wpisuje się w program obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku.

Termin wystawy: 2 listopada 2017 - 31 stycznia 2018

Zespół kuratorów:
-Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
- Archiwum Państwowe w Gdańsku PAN Biblioteka Gdańska

Pięćset lat temu, 31 października 1517 roku, ogłoszenie 95 tez przez nieznanego wcześniej szerszemu gronu mnicha Marcina Lutra zdefiniowało losy Europy i świata na kilka następnych stuleci. Dzisiaj uznaje się, że jego wystąpienie było jednym z wydarzeń, które symbolicznie kończą okres średniowiecza i rozpoczynają nowożytność. Do Gdańska, ówcześnie jednego z największych miast w tej części Europy, słowa Lutra dotarły bardzo szybko i znalazły swoich zwolenników. Ośrodek przyjął protestanckie ideały, które były wyznawane przez większość gdańszczan aż do 1945 roku.

Jako że wystąpienie Lutra miało niebagatelny wpływ na dzieje nowożytnego miasta, Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz z PAN Biblioteką Gdańską, Archiwum Państwowym w Gdańsku i z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska postanowiło przygotować wystawę poświęconą temu zagadnieniu, bardzo ważnemu dla gdańskiej społeczności w przeszłości, ale również i dzisiaj. Na wystawie w Oddziale Zielonej Bramy zostaną zaprezentowane obiekty nie tylko z wymienionych instytucji, ale również z innych krajowych i zagranicznych kolekcji.

Przyjęta koncepcja wystawy ma pokazać, jak bardzo dramatyczne były ówczesne wydarzenia religijne. Nurt reformacji został przecież poprzedzony zaistniałym na przełomie XV i XVI wieku kryzysem światopoglądowym, który to czas na naszej ekspozycji ilustruje między innymi drzeworyt Albrechta Dürera Ladacznica babilońska. W części dotyczącej Marcina Lutra z pewnością gratką dla zwiedzających będzie jego autentyczny autograf oraz korespondencja reformatora z gdańską Radą Miejską.

Ideały protestanckie były obecne w życiu codziennym gdańszczan, ich kulturze, tworzonej sztuce. I tak wśród eksponatów znajdą się między innymi piaskowy zegar, którym odmierzano czas w kościele, oraz tkaniny pochodzące z pochówków w gdańskim kościele św. Trójcy. Te ostatnie zasługują na szczególne podkreślenie ze względu na swoją unikatowość. Nasza wystawa podejmuje również jakże ważny także w dzisiejszych czasach temat tolerancji i nietolerancji dotykający różne wyznania chrześcijańskie w Gdańsku. Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa przybliży zwiedzającym tematykę religijną dawnego Gdańska, jakże odmienną od czasów dzisiejszych.

Szczegółowy program obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku i na Pomorzu dostępny jest na stronie internetowej pod adresem: http://www.reformacja-pomorze.pl/category/wydarzenia/.
Marcin Zawicki

1 - 30 września 2018, g. 19:00

Włochy w Gdańsku

23 września - 31 grudnia 2018, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,