Między 18 a 25 maja 2019 zapraszamy na kolejną odsłonę Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.
Chopin Północymuzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Festiwal Muzyczny 2019 Forte/piano zainauguruje Joseph Moog i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyrekcją Pawła Przytockiego. Fortepian historyczny i współczesny, fortepian jako instrument solowy, w zespole kameralnym i solowy z orkiestrą - to główne atrybuty tegorocznej, 12 już edycji Festiwalu. Solistą koncertu inauguracyjnego będzie znakomity pianista niemiecki, nominowany do nagrody GRAMMY i zdobywca nagrody Gramophone - Joseph Moog. Artysta wykona jeden z najpiękniejszych i najchętniej słuchanych koncertów XIX stulecia - Koncert fortepianowy a-moll op.16 Edwarda Griega. Wystąpi także jedna z najdłużej działających w Polsce orkiestr symfonicznych - posiadająca ponad 100-letnią historię Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Koncert poprowadzi szef artystyczny zespołu - Paweł Przytocki. W programie również muzyka I.J.Paderewskiego i J.Brahmsa. Poczatek koncertu 18 maja o 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Poszukiwanie istoty dźwięku czyli magia XIX wiecznej pianistyki na instrumentach z epoki. Instrumenty Melchiora Guante z roku 1800, Grafa z roku 1828 i Bluthnera z roku 1865 staną 19 maja w Centrum św. Jana w Gdańsku. Zagra na nich jeden z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych muzyków swojej generacji - Tobias Koch. Artysta jest zafascynowany instrumentami historycznymi, takimi jak: klawesyn, klawikord, fortepian tangentowy, wczesne fortepiano, orfika, organy, fortepian pedałowy i romantyczny. Jest uważany za jednego z czołowych specjalistów w zakresie romantycznej praktyki wykonawczej. Nieustannie poszukuje istoty dźwięku starając się dodawać wykonywanej muzyce żywych kolorów za pomocą instrumentów klawiszowych odpowiednio dobranych do repertuaru. Podczas koncertu dominować będzie muzyka polska. Dzieła M.K.Ogińskiego, K.Kurpińskiego, M.Szymanowskiej, F.Chopina czy I.J.Paderewskiego zostaną wykonane na instrumentach najbardziej odpowiednich dla danej kompozycji. Mazurki, polonezy, walce zabrzmią tak jak w czasach, kiedy powstały. Nie inaczej będzie dzień później w Ratuszu Staromiejskim. Koncert f-moll Chopina w wersji na jeden fortepian wykona Laureat I Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina w Warszawie i zdobywca nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków - Krzysztof Książek. Autentyczna chopinowska aura powróci. Powróci też utracone piękno brzmienia instrumentów z epoki.
Pory Roku i Kantata na urodziny króla Oratorium "Pory Roku" Josepha Haydna we wtorek i "Kantata na uroczysty dzień urodzin Najjaśniejszego Pana Króla Polski Augusta III" gdańskiego Mistrza Johanna Balthasara Christiana Freisslicha we czwartek, to dzieła, które zabrzmią w Centrum św. Jana podczas kolejnych koncertów Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Rok temu w programie Festiwalu znalazło się "Stworzenie Świata". Zaraz potem Haydn skomponował "Pory roku", które ukończył w roku 1801. Autorem adaptacji angielskiego poematu Jamesa Thomsona był baron Gottfried van Swieten. Zatem po raz kolejny usłyszymy jedno z największych dzieł oratoryjnych w historii muzyki. Tak mówi się, zapewne słusznie, o wszystkich oratoriach Haydna. Są one bowiem w jego twórczości podsumowaniem nie tylko działalności muzycznej, lecz także jego życia i wyznawanych wartości.
Dawne Brzmienia GdańskieJohann Balthasar Christian Freisslich w Gdańsku osiadł około roku 1730. Był przyrodnim bratem Maximiliana Dietricha Fresslicha , po którego śmierci objął stanowisko kapelmistrza przy gdańskim kościele Mariackim. Wiele jego kompozycji wiązało się z godnymi uwagi rocznicami, takimi jak 300. rocznica uwolnienia miasta od Zakonu krzyżackiego, czy 100-lecie pokoju w Oliwie. Napisał także kilka kantat związanych z królami Polski- Augustem II Mocnym i Augustem III Sasem oraz liczne kantaty z okazji mianowania nauczycieli, wyboru członków rady miejskiej, wesel i pochówków wybitnych obywateli Gdańska. Jednym z takich utworów jest efektowna "Kantata na uroczysty dzień urodzin Najjaśniejszego Pana, Króla Polski Augusta III : i uroczyste poświęcenie królewskiego posągu w Dworze Artusa w Gdańsku, 7 pażdziernika 1755 roku".
"Preludes" czyli poszukiwanie nowych muzycznych wyzwań. Różnorodność to cecha wyróżniająca Gdański Festiwal Muzyczny. Dotyczy to programu, łączenia w jednym czasie wykonawców różnych specjalności, tradycji ze współczesnością czy gatunków muzycznych. Tym razem jednak projekt, którego jednoznacznie określić się nie da. "Preludes" to kolejny przykład poszukiwań wybitnego gitarzysty i kompozytora Marcina Wądołowskiego. To muzyka napisana specjalnie na gitarę i kontrabas. Do współpracy Marcin zaprosił jednego z najlepszych europejskich kontrabasistów Piotra Lemańczyka. Jej owocem jest album, na którym słyszymy dialog dwóch muzyków jazzowych, którzy oprócz Coltrane'a i Davisa kochają także Bacha i Strawińskiego. To muzyczna podróż, w którą instrumentaliści wybrali się korzystając jedynie z autentycznego akustycznego brzmienia. Marcin Wądołowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował tam grę na gitarze klasycznej. Album "Preludes for Guitar and Double Bass" to pewnego rodzaju powrót do specyfiki i faktury brzmieniowej tego instrumentu. Nawiązania do współczesnej gitary klasycznej to jednak nie wszystko. Krążek, który z powodzeniem może zagościć zarówno na półkach z muzyką "poważną" jak i jazzową także w swej harmonii i rytmice odwołuje się do świata współczesnej muzyki gitarowej. Dodatkowo artyści wykonają kompozycje inspirowane muzyką polską,specjalnie przygotowane na ten wyjątkowy wieczór.
Program:
18 maja (sobota) godz. 19.00
MIEJSCE: SALA KONCERTOWA POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ W GDAŃSKU
INAUGURACJA FESTIWALU
Joseph Moog - fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. A.Rubinsteina
Paweł Przytocki - dyrygent
I.J. Paderewski - Uwertura Es - dur op. 115
E.Grieg - Koncert fortepianowy a-moll op.16
J. Brahms - I Symfonia c - moll op.68
19 maja (niedziela) godz. 19.00
MIEJSCE: CENTRUM ŚW. JANA W GDAŃSKU
Tobias Koch - fortepiany historyczne
W programie:
M.K.Ogiński, K.Kurpiński, M.Szymanowska, F,Chopin, I.J.Paderewski
20 maja (poniedziałek) godz. 18:00
MIEJSCE: RATUSZ STAROMIEJSKI W GDAŃSKU
Laureat konkursu im. F. Chopina na instrumentach historycznych
Krzysztof Książek - fortepian historyczny
F.Chopin - Koncert fortepianowy f- moll - oryginalna wersja bez orkiestry
21 maja (wtorek) godz. 19:00
MIEJSCE: CENTRUM ŚW. JANA W GDAŃSKU
J.HAYDN - ORATORIUM PORY ROKU
Joanna Freszel - sopran
Ryszard Minkiewicz - tenor
Wojtek Gierlach - bas
Polski Chór Kameralny
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Jan Łukaszewski - dyrygent
22 maja (środa)
godz. 17.00 MIEJSCE: STUDIO KONCERTOWE RADIA GDAŃSK IM. JANUSZA HAJDUNA
Laureat nagrody im. J.Waldorffa 52 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku
Theo Ranganathan - fortepian
godz. 19.00 MIEJSCE: SALA KAMERALNA FILHARMONII BAŁTYCKIEJ W GDAŃSKU
KONCERT POLSKI
Robert Kwiatkowski - skrzypce
Rafał Kwiatkowski - wiolonczela
Marcin Sikorski - fortepian
godz. 20.00 MIEJSCE: CENTRUM ŚW. JANA W GDAŃSKU
PRELUDES
Marcin Wądołowski - gitara
Piotr Lemańczyk - kontrabas
23 maja (czwartek)
godz. 19.00 MIEJSCE: SALA KONCERTOWA POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ W GDAŃSKU
Gidon Kremer TRIO
Gidon Kremer - skrzypce
Kristina Anusevičiūtė - wiolonczela
Georgijs Osokins - fortepian
M.Weinberg - VI Sonata na skrzypce i fortepian op.136
M.Weinberg - 3 fragmenty z cyklu "Kinderheft" op. 16(fortepian solo)
F.Chopin - Trio fortepianowe g-moll op. 8
godz. 20.00 MIEJSCE: CENTRUM ŚW. JANA W GDAŃSKU
DAWNE BRZMIENIA GDAŃSKIE
JOHANN BALTHASAR CHRISTIAN FREISSLICH
KANTATA NA UROCZYSTY DZIEŃ URODZIN NAJJAŚNIEJSZEGO PANA KRÓLA POLSKI AUGUSTA III
Cappella Gedanensis
Agnieszka Franków-Żelazny - dyrygent
24 maja (piątek)
godz. 18.30 MIEJSCE: KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W PRUSZCZU GDAŃSKIM
Roman Perucki - organy
Maria Perucka - skrzypce
godz. 19.00 MIEJSCE: SALA KONCERTOWA POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ
Juho Pohjonen - fortepian
Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej
Boon Hua Lien - dyrygent
M. Ravel - Pavane pour une infante défunte
F. Poulenc - Aubade "concerto chorégraphique" na fortepian i orkiestrę
S. Prokofiew - I Koncert fortepianowy Des dur
D. Szostakowicz - I Symfonia f-moll
25 maja (sobota) godz. 19.00
MIEJSCE: SALA KONCERTOWA POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ W GDAŃSKU
ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
Rałał Blechacz - fortepian
Bomsori Kim - skrzypce
W. A. Mozart - Sonata F-dur na skrzypce i fortepian KV 376
G. Fauré - I Sonata A-dur na skrzypce i fortepian op. 13
C. Debussy - Sonata na skrzypce i fortepian g-moll
K. Szymanowski - Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op.9