stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Gdynia Design Days 2024

Gdynia Design Days: Rzeczy piękne i mądre. Design innowacyjny

Wydarzenie w ramach

Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. W ramach tegorocznej edycji jedna z wystaw poświęcona będzie właśnie innowacyjnym projektom. Wystawa "Rzeczy piękne i mądre" pod kuratorstwem Kseni Piątkowskiej zaprezentuje wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów.

26 października 2023 - 1 września 2024, g. 10:00 - 18:00

Aby tworzyć rzeczy piękne i mądre innowacja jest niezbędna, aby takie rzeczy powstawały. Tych innowacyjnych rozwiązań, innowacyjnych poszukiwań najlepiej szukać wśród studentów. Młodzi projektanci coraz częściej pokazują przedmioty, projekty, które w niekonwencjonalny sposób rozwiązują problemy po nowemu, właśnie w cenny, innowacyjny sposób. Dlatego w tegorocznej edycji spotkań ze współczesnym wzornictwem Gdynia Design Days prezentujemy innowacyjne projekty autorstwa studentów z różnych artystycznych i technicznych uczelni. Projekty zaskakują swoją odwagą, bezkompromisowością i siłą wyrazu estetycznego. Mogą stać się inspiracją działań w realnych sektorach gospodarki. Niektóre z nich są już opracowywane we współpracy z przemysłem.

Intencja i zakres wystawy
Obcując ze współczesnym designem odnosi się wrażenie, że wznosi się on na coraz wyższe poziomy, coraz bardziej przekraczając granice sztuki popularnej a wchodząc na wyżyny sztuki wysokiej. Epatowanie nas potencjałem intelektualnym czy też bardzo wysokim poziomem estetycznym i projektowym tych wyrobów powoduje, że zaczyna to być sztuka elitarna, która nie odbierana jest powszechnie i nie przedostaje się do kultury masowej. Dlatego każda próba prezentacji przedmiotów i przestrzeni codziennego użytku usprawnia relację pomiędzy użytkownikiem - odbiorcą a twórcą.

Design innowacyjny to nie tylko przedmioty codziennego użytku, to również przestrzeń codziennego użytkowania a wraz za tym i elementy, które tę przestrzeń budują. Częścią składową środowiska człowieka są i produkty wzornicze i wnętrza architektoniczne jak i urbanistyczne, które w sposób ciągły wpływają na zachowania i samopoczucie użytkowników. Współczesne rozwiązania innowacyjne dotyczą coraz częściej większej skali środowiska zbudowanego stając się eksperymentami prowokującymi ludzką inwencję, stymulującymi zachowania społeczne, wymuszającymi świadome samookreślenie. Konieczność zagospodarowywania nowych sfer przestrzeni na potrzeby codziennej ludzkiej egzystencji wymaga od projektantów każdego myślenia kreatywnego, innowacyjnego, odkrywającego nowe zastosowania dla znanych rozwiązań lub inspirującego nowe rozwiązania dla typowych, dotychczasowych zastosowań.

Gdzie tkwi innowacyjność
Rozwiązania innowacyjne to nie tylko sprytne rozwiązania techniczne, technologiczne czy inżynierskie lub ciekawa, nowatorska forma. W procesie projektowania innowacyjne staje się zarówno podejście do problematyki projektowej czy zagadnienia problemowego, które należy rozwiązać. Innowacyjny może być sposób pracy nad danym projektem - ze względu na zastosowanie progresywnych technik czy ze względu na sposób formowania zespołu specjalistów, który nad problemem pracuje. Innowacyjna może być również metodologia wykonywanego projektu - z zastosowaniem narzędzi nietypowych dla standardowego procesu projektowego jak konsultacje społeczne, badania ekologiczne, symulacje ekonomiczne. W każdym z prezentowanych przez nas projektów aspekt innowacyjności znajduje się gdzie indziej i to - naszym zdaniem - zasługuje na szczególną uwagę. Wielopłaszczyznowość innowacyjności, którą podkreślamy pokazując projekty o różnej skali i tematyce - od wzorniczych, przez architektoniczne po urbanistyczne - podkreśla jej znaczenie dla zrównoważonego rozwoju zbudowanego środowiska człowieka.

Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Piątkowska