Ambasada Francji w Polsce i Konsul Honorowy Francji w Gdyni zapraszają na konferencję prasową poświęconą wydarzeniu kulinarnemu "Goût de France/Good France". Konferencja odbędzie się 13 marca br. o godz. 11.30 w Gdyni w Teatrze Muzycznym (Plac Grunwaldzki 1, sala 1 piętro).
Ambasador Pierre Lévy zapowie czwartą edycję tego wydarzenia promującego francuską kuchnię na całym świecie w dniu 21 marca. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 3300 restauracji ze 150 krajów. Około 130 restauracji z całej Polski zaproponuje swoim gościom 21 marca francuskie menu. Pod względem liczby zgłoszonych restauracji Polska uplasowała się na drugim miejscu, po Francji. Zważywszy na ten znaczący sukces, Ambasador zaprosił do udziału w konferencji szefów pomorskich restauracji biorących udział w wydarzeniu. Gościem specjalnym będzie słynny polsko- francuski kucharz David Gaboriaud (do potwierdzenia). W tym roku na miejsce konferencji Ambasada wybrała Gdynię, by podkreślić, że wydarzenie ma charakter ogólnopolski i uhonorować trójmiejskie restauracje (17 restauracji).
Akredytacje na konferencję prasową przyjmujemy do 9 marca do godziny 12.00 mailowo lub telefonicznie:
zaneta.jablonska@diplomatie.gouv.fr, 22 529 30 25.
"Goût de France/Good France" to akcja zainicjowana w 2015 roku przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego w celu promowania francuskiej gastronomii na świecie. Co roku 21 marca restauracje w ponad 150 krajach oraz francuskie ambasady na całym świecie serwują kolację à la française. Menu skomponowane jest w typowy dla Francji sposób: aperitif, przystawki, danie główne, deska serów, deser, a serwowane jest wraz z francuskimi winami lub szampanem.
"Goût de France/Good France" to święto francuskiej kuchni, pełnej inwencji, żywej i otwartej, a jednocześnie wiernej temu, co rozsławiło ją na świecie: połączeniu jedzenia z przyjemnością, towarzyskim spotkaniem, smakiem wyśmienitych produktów. Ta wyjątkowość tradycyjnego francuskiego posiłku została dostrzeżona przez UNESCO, które w 2010 roku wpisało go na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości.