stat
Impreza już się odbyła
sty 26

niedziela, g. 13:00 - 14:00

bilety 15 zł
ulgowy 1-8 zł
sty 28

wtorek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Cykl spotkań poświęconych Günterowi Grassowi z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin.
Trzecie spotkanie będzie poświęcone tematyce zaangażowania artystów w politykę i roli polityki w twórczości artystycznej.

Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37
Debata: 08.10.2017, godz. 16.00
Uczestnicy: amb. Grzegorz Dziemidowicz, Jacek Niegoda, prof. Dieter Stolz, Julita Wójcik
Moderator: dr Jacek Brzozowski
Koordynacja: Marta Wróblewska

W 2017 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin zmarłego w 2015 roku Güntera Grassa - laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autora Trylogii gdańskiej, Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, patrona jednej z filii Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Z tej okazji zapraszamy gości specjalnych, a także naszą drogą publiczność do spotkań i wspólnych rozmów na tematy, które poruszały Güntera Grassa jako pisarza i człowieka, a i nam obecnie nie pozostają obojętne. Pytamy o kształt współczesnej Europy, o pozycję Polski w niej, a także o nasze gdańskie tożsamości. Zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przenikają się nasze biografie, wpływając na historie oraz przestrzenie, które współtworzymy.

Podczas trzeciego z serii spotkań poruszać będziemy rozmawiać na temat zaangażowania artystów w politykę i roli polityki w twórczości artystycznej. Jacques Derrida upatrywał w graniu na bębnie (tympanizare) manifestacji postawy krytycznej. Posługując się postacią Oskara, wybijającego na blaszanym bębenku swoje emocje, skargi i komentarze, Günter Grass zapoczątkował swoją drogę krytyczną, która znalazła ujście w licznych powieściach oraz w jego osobistym długoletnim zaangażowaniu politycznym. Czy głos artysty się liczy? Czy moc sztuki jest na tyle sprawcza, aby zainicjować istotne zmiany i polepszyć byt obywateli? Czy poprzez swoje zaangażowanie polityczne artysta staje się narzędziem w ręku decydentów? Na te i szereg innych pytań będziemy próbowali znaleźć odpowiedzi z pomocą zaproszonych go
ści.

Cykl spotkań realizowany jest we współpracy z Deutsches Kulturforum Östliches Europa i Collegium Civitas, jako część programu obchodów rocznicy 90. urodzin Güntera Grassa, w ramach cyklu debat o sztuce i kulturze pt.: Skala Beauforta.