stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na filmowe Halloween do Kina Kameralnego. Przed nami filmowa uczta z diabłami w rolach głównych.  Dwa filmy w reżyserii Andrzeja Żuławskiego - na pierwszy ogień przez wiele lat zakazany w Polsce "Diabeł", z doskonałymi rolami Wojciecha Pszoniaka i Leszka Teleszyńskiego. Później powstałe prawie dziesięć lat później i już nie w Polsce kultowe "Opętanie" z Isabelle Adjani w podwójnej roli. W obu filmach wspaniała muzyka autorstwa Andrzeja Korzyńskiego.

21:00 "Diabeł"
produkcja: Polska, 1972
Jakub (L. Teleszyński), młody szlachcic, niedoszły królobójca Stanisława Augusta Poniatowskiego wraca do rodzinnego domu w Wielkopolsce. Kraj pogrąża się w upadku, jest 1793 rok - doszło do II rozbioru Polski. W drodze towarzyszą mu Diabeł (W. Pszoniak) i Zakonnica (M. Niemczyk). W rodzinnym dworze rozszalały się piekielne żądze. Nie ma świętości, która nie byłaby zbrukana przemocą, złamaniem przysięgi, naiwną ofiarą. Ojciec popełnił samobójstwo, matka uprawia nierząd, narzeczona i siostra osuwają się w obłęd. Wstrząśnięty Jakub, za namową Diabła, morduje narzeczoną, matkę, siostrę, brata, cyrkowców. W finale okaże się tylko narzędziem sił potężniejszych od niego. Drugi pełnometrażowy film Andrzeja Żuławskiego, tak jak debiut - osadzony w historii Polski zobrazowanej jako dzieło piekielnego ducha, z parą Leszek Teleszyński i Małgorzata Braunek w rolach głównych. Bohaterami wstrząsają konwulsje przełomów historycznych, przemoc polityczna i domowa doprowadzają ich ciała do epilepsji, co potęguje dodatkowo ruchliwa praca kamery. Autor z jednej strony mnoży odwołania do historii kultury: Hamleta Szekspira, Kordiana Juliusza Słowackiego, z drugiej współczesna muzyka elektroniczna Andrzeja Korzyńskiego sugeruje związek politycznej gorączki ze współczesnymi czasami. Podszepty diabła, szczególnie finałowe żądanie podania nazwisk spiskowców, pozwalają na interpretację filmu historycznego jako paraboli Marca 68 roku. Zdjęcia zrealizowano m.in. w zamku Książ. Film powstał w Zespole Filmowym X i został objęty zakazem rozpowszechniania, trafił na ekrany dopiero w 1988 roku.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/470464

 23:30 "Opętanie"
produkcja: Francja, RFN, 1981
Berlin Zachodni w okresie Zimnej wojny. Mark i Anna przechodzą małżeński kryzys spowodowany długotrwałą nieobecnością mężczyzny i romansem kobiety. Kobieta zaniedbuje ich wspólne dziecko i popada w coraz bardziej skrajne emocjonalne stany, które utrudniają porozumienie. Mark próbuje dowiedzieć się, co jest przyczyną dziwnego zachowania swojej żony i ratować ich związek. Sytuacja komplikuje się, kiedy poznaje Helen - do złudzenia przypominającą jego żonę.
Opętanie Andrzeja Żuławskiego powstało po przerwanej przez komunistyczne władze realizacji Na srebrnym globie. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, drugi francuski film artysty, mimo światowego rozgłosu nigdy nie miał oficjalnej szerokiej dystrybucji w Polsce. Przypadek autora Trzeciej części nocy nie był odosobniony. Pomimo zagranicznych sukcesów polskich twórców (m.in. Fuchy Skolimowskiego, Miłości w Niemczech Andrzeja Wajdy, czy właśnie Opętania Żuławskiego) o ich dokonaniach rodzima publiczność mogła jedynie usłyszeć lub oglądać wyłącznie na pojedynczych pokazach, gdyż władze komunistyczne w ten sposób chciały niejako ukarać artystów nielojalnych wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 80. możliwość obejrzenia Opętania stwarzały wyłącznie Dyskusyjne Kluby Filmowe (także w ramach przeglądów zagranicznej twórczości reżysera). Dla wielu Opętanie uchodzi za film kultowy.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/470413

-----
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl