Radio SAR i Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej zapraszają na trzecią już edycję przesłuchu dźwiękowego Radia Sar „Głośnik 2008”. W tym roku impreza odbędzie się 25 maja w klubie Kwadratowa – weźmie w niej udział pięć zespołów, które będą rywalizować o cennej wartości sprzęt muzyczny. Koncert zwieńczy występ zeszłorocznego laureata, zespołu Succumb.
Wstęp na imprezę dla wszystkich jest darmowy! Wstęp tylko dla osób pełnoletnich. Początek – godzina 19:00. Pamiętajcie – taki koncert zdarza się tylko raz na rok!
Tegoroczni finaliści walczą nie tylko o tytuł zwycięzcy ale także o cenny sprzęt muzyczny którego sponsorem jest firma LAUDA Audio z Sopotu.
Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych zespołów wybraliśmy pięć z nich, które oprócz wysokiego poziomu prezentują bardzo różnorodne podgatunki muzyki rockowej:
Sok (Wejherowo) rock na nu-jazzowowww.myspace.com/sokowirowkaWejherowski zespół SOK to Damian Młyński – klawisze, wokal, Marcin Przybilski – perkusja i Sławomir Cichy – bas. Od momentu powstania w marcu 2004 roku zespół przeszedł swoistą metamorfozę zaczynając od stylistyki hc/punk aż po jazzujące rytmy nawiązujące do różnorodnych gatunków muzycznych. Po wydaniu pierwszej epki w 2007 roku wykrystalizował się styl zespołu z charakterystyczną energiczną sekcją rytmiczną oraz melodyjnym wokalem i klawiszami. W daleko posuniętym przygotowaniu jest kolejna płyta zespołu, która ukazać się ma jeszcze w tym roku.
Manescape (Głogów) rock psychodeliczniewww.myspace.com/manescapeManescape powstał w wyniku koniunkcji nietypowych osobowości w roku 2006 w Głogowie, na południowym zachodzie Polski. Początkowo powstawały nastrojowe piosenki opowiadające o mocnych odczuciach, obrazujące pędzących przez życie. Jednak po zderzeniu z pierwotną bezkompromisowością basisty, minimalizm i czyste dźwięki oblepione zostały brudem gitar i zaczęło się krystalizować brzmienie łączące rytmiczne, niemal transowe granie z energetycznym brzmieniem gitar, wywołując tym samym atmosferę ocierająca się o psychodeliczne wycieczki rodem z lat ‘70ych, ale i nowe rozwiązania formy charakterystyczne dla rock'a z obecnego stulecia.
Rdzeniem Manescape jest mocna sekcja rytmiczna, gdzie silne, często nowatorskie bębny i solidny bas przeplątają się z gardłową, często zaskakującą gitara i rozmarzonymi, ascetycznymi i nierzadko mistycznymi wokalizami.
Folder (Gdańsk) rock wyspiarskowww.myspace.com/foldethebandFolder powstał jesienią 2006r, założyło go czterech muzyków: basista Jędrek Chrapek, perkusista Marcin Miśkiewicz i gitarzyści Mariusz Kużownik i Michał Wasilewski.
Największe doświadczenie sceniczne miał zdecydowanie ten ostatni, który przez dłuższy czas grał w gdańskim zespole eM, pozostali występowali w garażowych formacjach w swoich rodzinnych miastach: Lęborku i Kwidzynie. Po wyjeździe Michała na Wyspy dołączyła do zespołu Asia Kuźma. Od pierwszej próby okazało się, że współpraca przebiega znakomicie i z każdym spotkaniem jest coraz lepiej. Owocem kilkumiesięcznej pracy jest epka "Inside", która spotkała się z ciepłym przyjęciem internautów w Polsce i za granicami naszego kraju. Muzyka, którą gra Folder balansuje na granicy szeroko pojętego indie-rocka z raczej gęstym brzmieniem, opartym na dość oryginalnych partiach gitar.
Projekt X (Olsztyn) rock na metalowowww.myspace.com/projektxbandProjekt X to kapela składająca się z 4 fanów mocnego grania, z których każdy lubi kompletnie inne klimaty. Muzyka, naturalnie, jest wypadkową tychże klimatów, w skrócie dając się określić jako mocna młócka z ładnym, ciut melancholijnym wokalem. Czasem zespół zagra "połamańce" a czasem zupełnie prostacko, co tylko do łba "muzykom" przyjdzie. Zespół stażem sięga roku 2002, ma na koncie jedną płytę - "Velnivyr", kilka nagród na przeglądach i kupę koncertów w regionie i nie tylko. Zgrana paczka kumpli lubiąca dawać czadu na wiosełkach we własnym stylu - oto najlepsze podsumowanie.
Timmy and the drugs (Trójmiasto) rock na punkowoslowa podlinkowanewww.myspace.com/timmyandthedrugs
Zespół Timmy and The Drugs powstały w połowie 2006 roku charakteryzuje się energicznym spektaklem rocka alternatywnego w korzeniach punk rockowych. Uzewnętrznienie muzycznego alter ego muzyków zainspirowało nagraniem "The Freak Show" a charyzmatyczny akt sceniczny jest jego wystawą. Przedstawienie ozdobnych melodii oraz dynamicznego brzmienia kształtują utwory "Drugsow" a Timmy nie ma nic do gadania.
Zeszłoroczny laureat:
Succumb (Gdańsk) rock numetalowowww.myspace.com/succumbmusicNazwa SUCCUMB to nic innego, jak uleganie. Uleganie pokusom. I właśnie o tym traktujemy - bo kto w swoim życiu im nie ulega lub też nie stara sie im oprzeć?
SUCCUMB = Stale Ulegasz Czemuś Czego Ujarzmianie Musi Bolec.
Nie lubimy odpowiadać na, z pozoru banalne, pytanie „jaką muzykę gramy”, ale jeśli już ktoś nas przyciśnie to odpowiadamy ze jest to rock lub nu-metal. Jednak zanim nas zaszufladkujecie, to wpierw posłuchajcie naszej muzyki.
Początków zespołu szukać należy jeszcze w okresie ubiegłego stulecia, a konkretniej w roku 99. Od tamtego czasu zespól, targany namiętnościami i konfliktami, przeistaczał się wielokrotnie, aż udało mu się wylądować na dziesięciu nogach. I na tym fundamencie stoi dziś. Podstawą dzisiejszej zgrai są będący w nim od początku Marcin „Patent” Katański jako gitar basowy i Tomasz „Bułgar” Paszko - rewolucjonista, bo raz gitarzysta, a teraz już perkusista. Na przestrzeni lat skład uzupełnili: Łukasz „Tatko” Sieradzki jako gitar elektryczny, Michał „Dzikun” Łuczko jako gitarowy grajek solowy i wielka nadzieja naszego zespołu - Rafał „Rafik” Stefanowski na wokalu.