Jak połączyć makatkę z tańcem brzucha? W czym szukać powiązań między światową legendą reggae a orkiestrą punkujących mandolinistów? Czy można amerykańskiego pioniera ambientu i twórcę imponujących wizualizacji skojarzyć z awangardowymi artystami serbskimi, którzy składają swoją sztukę z "niepotrzebnych skrawków"? Jak ma się kabaretowy country-punk do baśniowych połączeń muzyki jazzowej i elektronicznej?
A może nie ma sensu poszukiwać fałszywych linków i tropów?
Może nie warto tłumaczyć i teoretyzować?
Zderzenia. Zadziwienia. Zaskoczenia.
Festiwal Kultur to wielkie święto różnorodności - kulturowej i artystycznej. To celebracja przenikania - wpływów i form, radość spotkań - z muzyką, ze sztukami wizualnymi, z artystami z całego świata, ale i społecznikami z całej Polski.
Niczym nieograniczony przepływ wielobarwności i niejednorodności.
Nie zamierzamy pokazywać dialogu międzykulturowego jak hasła posiadającego początek i koniec - chcemy za to pokazać wielość form wyrazu, ich płynność i bezgraniczność. I udowodnić, że każda z nich to w istocie część tej samej opowieści, w której my sami żyjemy.
11 września (czwartek)
Baba Zula > Stambuł/Turcja > oriental dub/electro/roots > Centrum św. Jana > godz. 19:00 >wstęp wolny
Muzyka, egzotyczny taniec, wyrafinowane kostiumy, poezja, teatr, live-drawing - koncerty Baby Zuli nie mają w sobie nic z kameralności. To porywające uczty audiowizualne, obrządki łączące wiele dziedzin sztuki. Bazą muzyczną BZ są tradycyjne instrumenty tureckie - saz, darbuka, drewniane łyżki, które zespół łączy z elementami elektroniki i bardzo nowoczesnych dźwięków, tworząc oryginalne brzmienie "orientalnego dubu". Występy Baby Zuli to płomienne połączenie zabawy, wigoru, ekscytacji, ekscentryczności i osobliwości z bogatą i barwną tradycją muzyczną Turcji.