IV Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło" to przede wszystkim możliwość spotkania się i obejrzenia pracy najlepszych grup Impro z całej Polski, a także warsztat dla ludzi improwizujących oraz osób, które chciałyby spróbować swoich sił w tej formule.
Trzy wieczory pełne IMPRO w różnych odcieniach teatralno-kabaretowych. Formy krótkie, długie i mieszane, w których wezmą udział grupy z całej Polski.
Impro (improv) jest jedną z formuł szeroko rozumianego teatru improwizacji. Specyfiką Impro jest to, że improwizujący urzeczywistniają na scenie pomysły widzów - współuczestników wydarzenia, a czynią to w ściśle określonych ramach gier bądź dłuższych form występu. Dzięki takiej formule spotkanie improwizatorów i widzów jest kreatywne i bardzo wciągające dla obu stron. Za granicą Impro znane jest już od połowy XX wieku, stanowiąc równorzędną gałąź rozrywki, a także bardzo często jest wykorzystywane w treningu aktorskim. W Polsce dopiero odkrywamy tę formę - pewnego rodzaju przełom nastąpił mniej więcej dwa-trzy lata temu. Wtedy to, niezależnie od siebie, zawiązało się kilka grup improwizacyjnych (a przynajmniej można było o nich usłyszeć). Zespoły te działają w różnych środowiskach, nie ma zatem nic dziwnego w tym, że każdy z nich rozwija się samodzielnie, a ich publiczność poznaje formułę właśnie przez nich uprawianą.
Gdański Festiwal Impro organizowany jest według trzech zasad:- po pierwsze umożliwiamy wspólne występy grupom Impro z całej Polski, wymianę poglądów a także doświadczeń (w ramach warsztatu);
- po drugie umożliwiamy mieszkańcom Gdańska i całego Trójmiasta przeżycie twórczej przygody. Ponadto, jakkolwiek Impro jest bardzo atrakcyjne, jest wciąż znane stosunkowo niewielkiej liczbie osób. Faktem jest, że istnieje grupa lojalnych odbiorców, którzy regularnie uczęszczają na występy. Są to w większości studenci. Wyjście do teatru sprawia, że możemy zainteresować tą formą występu nowych odbiorców.
- po trzecie - tworzymy festiwal, który ma szansę stać się jedną z wizytówek Gdańska (i Trójmiasta). Możemy poszczycić się tym, że Gdańsk stanowił bardzo ważny ośrodek teatrów studenckich (m.in. Bim-Bom - jeden z dwóch pierwszych teatrów studenckich powstałych w Polsce na początku lat 50-tych czy Festiwal Teatrów Studenckich "Wyjście z cienia"). Obecnie zjawisko teatru studenckiego jako takie nie istnieje, ale potrzeby młodych ludzi pozostają te same. Ufamy, że Impro jest odpowiedzią na potrzeby naszych czasów - dla społeczeństwa interaktywnego. I edycja festiwalu udowodniła, że w świecie okołoteatralno-kabaretowym Gdańsk znów zajmuje bardzo ważne miejsce.
PROGRAM
10.04 piątek
TEATR MINIATURA
12.00 - PELETON Improbaja - improwizacja towarzysząca dla dzieci. I dorosłych trochę też (Trójmiasto)
Improwizacja jest spontaniczna, nieprzewidywalna, czasem śmieszna, czasem bęc.
Dziecko jest spontaniczne, nieprzewidywalne, czasem śmieszne, czasem bęc.
Niech każde I = improwizacja, a każde D = dziecko. Jeżeli uznamy, iż I = D, a D = I.
I + D = X => X = D + D = I + I ...
...
...
...
... Lepiej przyjść na Improbajkę i sprawdzić ile wynosi X.
Improbaja - to dzieci powiedzą nam co zagramy.
Występują: Ewa Czernowicz, Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Wojciech Tremiszewski, Jakub Śliwiński, Hubert Świątek
18.00 - SIEDEM RAZY JEDEN Po Drugiej Stronie (Zielona Góra)
Siedem Razy Jeden podczas "Podaj wiosło" zaprezentuje swoją długą formę impro "Po drugiej stronie". Podczas spektaklu przeniesiemy się w świat, w którym rządzić będą emocje. Poskaczemy po miejscach sugerowanych przez widzów zatrzymując to, co poniosło nas przed chwilą gdzieś zupełnie indziej. Tak! To brzmi zawile. Wierzymy jednak, że na żywo to sobie wyjaśnimy i wspólnie zabawimy. Do zobaczenia!
19.00 - IMPROSKŁAD Krótko, Szybko i Antenat (Trójmiasto)
Zaimprowizujemy gry impro. Postaramy się zagrać kilka takich, które rzadko się widuje. Będzie śmiesznie. Co to jeszcze dodać? Chyba nic. Improskład to jedno z potomstw W Gorącej Wodzie Kompanów. Tworzą go Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Szymon Jachimek, Kacper Ruciński, Hubert Świątek (na klawiszach) oraz Wojciech Tremiszewski (pod klawiszami).
Miłej Zabawy oraz Bądź Dobry Dla Bliźnich.
20.30 - Rozpiździel Śliwki lub jak kto woli Dyktaturka - szoł Kuby Śliwińskiego z gośćmi (Polska)
Wolna scena impro? Swoboda prowadzenia narracji? Dowolność w wyborze postaci? Nie tym razem. Tym razem pełnię władzy oddamy w ręce jednego szaleńca. Kilkoro śmiałków porzuci swoje ego i poczucie godności w imię wyższej idei. W imię beki!
KLUB FESTIWALOWY
23.00 - Zgon 2 czyli Strzelby Czechowa - szoł Wojciecha Tremiszewskiego z gośćmi (Polska)
Długa forma impro autorstwa Wojciecha Tremiszewskiego, do której zaprosi on kilka par aktorów z różnych grup goszczących na festiwalu oraz gości, w tym Abelarda Gizę. Przed festiwalu na wiosłowym fanpejdżu stworzone zostaną dwie postaci - pan i pani. Wcielą się w nie kolejne pary improwizatorów. Ich zadaniem jest doprowadzenie do spektakularnego zgonu obu postaci. Przez cały spektakl widzowie wybierają "strzelby czechowa", czyli szczegóły z poszczególnych scen, które "wystrzelą" w ostatniej scenie.
11.04 sobota
RATUSZ STAROMIEJSKI NCK
11.00 - 14.00 - ImproWarsztat - prowadzenie Magdalena Bochan-Jachimek i Ewa Czernowicz
ImproWarsztat - prowadzenie Magdalena Bochan-Jachimek i Ewa Czernowicz
Jeśli podczas oglądania występów improwizowanych zastanawiasz się jakby to było pobawić się aktywnie w improwizatora to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość ☺
Podczas festiwalu - w sobotę 11.04.2015 od godz. 11:00 do 14:00 poprowadzimy dla Was warsztat z podstaw impro.
Co na nim?
- Podstawowe zasady impro
- Poznanie kilku gier i ich reguł
- Dużo zabawy i twórczości
Co trzeba zrobić, żeby trafić na warsztat?
Napisz na maila warsztatwioslo@gmail.com i zapisz się na warsztat (to ważne bo liczba miejsc jest ograniczona)
Przyjdź do Ratusza Staromiejskiego 11tego na 11tą. Wiemy, że to sobota.. ale spróbuj być punktualnie ;)
Podążaj za instrukcjami prowadzących, którymi będą:
Magdalena Bochan- Jachimek i Ewa Czernowicz
Warsztat jest adresowany do osób, które nie mają żadnego doświadczenia w improwizacji na scenie
Wstęp wolny.
TEATR MINIATURA
15.00 PELETON Improbaja - improwizacja towarzysząca dla dzieci. I dorosłych trochę też (Trójmiasto)
Improwizacja jest spontaniczna, nieprzewidywalna, czasem śmieszna, czasem bęc.
Dziecko jest spontaniczne, nieprzewidywalne, czasem śmieszne, czasem bęc.
Niech każde I = improwizacja, a każde D = dziecko. Jeżeli uznamy, iż I = D, a D = I.
I + D = X => X = D + D = I + I ...
...
...
...
... Lepiej przyjść na Improbajkę i sprawdzić ile wynosi X.
Improbaja - to dzieci powiedzą nam co zagramy.
Występują: Ewa Czernowicz, Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Wojciech Tremiszewski, Jakub Śliwiński, Hubert Świątek
17.00 - ImproIgrzyska: Inicjatywa Sceniczna FRUUU (Zielona Góra) Toruńska Grupa Improwizacji TERAZ (Toruń)) Grupa Impro TO MAŁO POWIEDZIANE (Opole) Ż.B.I.K.(Białystok)
Podczas festiwalu, w sobotnie popołudnie, każda z olimpijskich grup zaprezentuje widzom 20-minutowy program, na który złożą się krótkie gry oraz 5 minutowe zadanie zlecone przez konferansjera na koniec prezentacji. Widzowie wskażą swój typ na zwycięzcę ImproIgrzysk. Zwycięzca może być tylko jeden! Choć w ramach remisu może być ich dwóch... A może nawet czterech? Zapraszamy do kibicowania, wyłaniania zwycięzców i do obsypywania ich słowami uwielbienia czy też laurami zwycięstwa.
ImproIgrzyska to zawody olimpijskie na gry impro, w których zmierzą się cztery grupy.
Fruuu
Inicjatywę Sceniczną FRUUU tworzą artyści, pasjonaci oraz sympatycy kabaretu, improwizacji i teatru. Skład inicjatywy ma charakter otwarty i ruchomy. Wpływa to pozytywnie na inwencję i kreatywność zespołu tworząc pole do współpracy nad różnorodnymi przedsięwzięciami scenicznymi. Fruuu pięciokrotnie organizowała i prowadziła największe w Polsce otwarte warsztaty improwizacji w ramach Akademii Sztuk Przepięknych na Przystanku Woodstock. Obecnie trzon formacji stanowią osoby związane z zielonogórską sceną kabaretowo-improwizacyjną. Działamy jako teatr improwizacji organizując występy oparte na spontanicznym kreaowaniu scenek bez scenariusza, jak również klasyczny kabaret ze skeczami, zapowiedziami oraz scenkami przygotowanymi wcześniej. Prowadzimy też warsztaty z młodzieżą w Zielonej Górze, podczas których uczymy zachowań scenicznych, warsztatu aktorskiego i zasad improwizacji. Ideami przyświecającymi utworzeniu Inicjatywy były: swoboda działań twórczych, chęć samorozwoju i otwartość na amatorów-zapaleńców.
Teraz
Grupa TERAZ to ośmioro studentów, maturzystów, muzyków, komików i humanistów. Nie wszyscy są bezrobotni. Grupa prowadzi toruńską galerię osobliwości - w jej skład wchodzą łysy, rudy, basista, zombie, menel, finansista, Marjan i kobieta.
Toruńska Grupa Improwizacyjna "Teraz" powstała w grudniu 2012 roku. Pewnego wieczora marznący w pubie jegomoście spontanicznie wskoczyli na scenę i tak trwa to do dziś. Przez ponad dwa lata działalności zdążyli poznać się na wskroś, płakać po rozstaniach i cieszyć się z nowych nabytków. W pocie czoła szlifowali warsztat improwizatorski, ćwicząc się zarówno w krótkich, jak i w długich formach impro. Nauczyli się słuchać, patrzeć, mówić, chodzić, gestykulować i wyrażać emocje. Następnie nadludzkim wysiłkiem zdołali opanować sztukę wykonywania tych wszystkich czynności jednocześnie. Wystąpią w składzie: Byku, Kornel, Marjan, Piotrek, Rysiu, Świr, Tomek, Wiktor.
To Mało Powiedziane
Teatr Improwizacji To Mało Powiedziane powstał w 2013 roku i składa się z siódemki (nie mylić z firmą kurierską) młodych ludzi, którzy mają w życiu jeden cel - zarażać improwizacją innych ludzi w Polsce i poza jej granicami. Grają krótkie, a także długie formy improwizacji, organizują liczne warsztaty. Dzięki kampanii crowdfundingowej nabyli busa, którym realizują trasę "Tour de Impro"
Ż.B.I.K
ŻBIK to grupa kilku młodych ludzi zajmujących się improwizacją (a jakże!) kabaretową. Już od 2010 roku tak się nią zajmują, czyli jak na standardy polskich grup impro są już w mocno średnim wieku. Jednak w żbiczych latach cztery to niewiele. ŻBIK wciąż jest młody, dziki i troszkę nieopierzony, może dlatego, że to wciąż jedyna białostocka grupa impro. To samoucy, powłasnobłędowcy i poszukiwacze własnych technik imprania. Raz na jakiś czas wpadną na kogoś, kto ich ukierunkuje i popchnie w dobrym kierunku. Lecą wtedy bezwładnie przed siebie, obijając się o kanty stołów, odsłuchy i sprzeczne opinie. Jednak ciało ruszone raz, rusza się cały czas - i tak właśnie, robiąc po jednym kroku do tyłu i po dwa do przodu i ŻBIKom udaje się czasem gdzieś zajść i coś osiągnąć. Dwa lata temu była to nagroda publiczności na Festiwalu Sportów Teatralnych 321impro, w zeszłym roku - udział w krakowskim Improfeście, a teraz w najwspanialszym festiwalu impro w kraju - Podaj Wiosło.
19.30 - IMPROKRACJA - "Armando" (Wrocław)
"Armando" to spektakl komedii improwizowanej, w którym aktorzy tworzą historie oparte na skojarzeniach do monologów. Monologi powstają na podstawie sugestii publiczności.
20.30 - HISTERIA wraz z paniami z innych grup impro "Quazimoda" (Trójmiasto-Polska)
Sześć kobiet, tysiące marzeń, milion ton pudru, surowe jury i sławni goście ze świata mody, którzy przyćmiewają wszystko swoim blaskiem. Czyli jedyny, pierwszy w Polsce improwizowany konkurs na top model impro. Szczęśliwa zwyciężczyni wygra okładkę w renomowanym piśmie i zdobędzie mnóstwo zazdrości, zawiści i sztucznych uśmiechów od koleżanek. Któż o tym nie marzy? Niestety udział w tym wezmą tylko wybrani. Ale to Ty możesz siedzieć na widowni i chłonąć blask.
KLUB FESTIWALOWY
23.00 DKF, czyli Dubbingowy Klub Filmowy szoł typu dżem Pawła Kukli i Łukasza Ławniczaka
Sobotni wieczór w klubie festiwalowym upływać będzie pod znakiem X muzy. Wioślany Dyskusyjny Klub Dubbingowy to otwarty dla wszystkich improwizatorów dżem, którego motywem przewodnim będą filmy. Głównym punktem wieczoru będzie dubbingowanie scen z filmów, ale nie jest to jedyna przewidziana na ten wieczór atrakcja. Całość zostanie oczywiście zaimprowizowana na żywo i spontanicznie, a DKF poprowadzą i okiełznają niegdysiejsi Kompani - Paweł Kukla i Łukasz Ławniczak.
12.04 niedziela
TEATR MINIATURA
17.00 - IMPY - "Witajcie w Impnie" (Warszawa)
Zapraszamy was do Impna - miasta, którego nie było.
I nie będzie... jeżeli nie przyjdziecie.
Bo to miasto zaimprowizujemy razem z wami już w niedzielę 12 kwietnia.
Impy w długiej formie improwizowanej Goon River, będą wcielać się w mieszkańców Impna. Po to, by zobaczyć czy ci mieszkańcy mają w tej krainie fantazji tak przerąbane jak my tutaj.
Ku chwale tego czego nie ma.
18.00 - AD HOC - "Domino" (Kraków)
Zasady gry "Domino".
Ilość graczy: 6 + publiczność.
Zadanie publiczności: Podanie interesującej sugestii, obserwacja przebiegu gry i jej ocena za pomocą sygnałów gestowo-werbalnych (sugerujemy poddanie się nastrojowi zabawy).
Zadanie Grupy AD HOC: układanie fabularnych klocków zgodnie ze strukturą, która spontanicznie narodzi się na scenie, mocne zarysowanie struktury, tak by była widoczna dla publiczności; znajdywanie powiązań między klockami (sugerujemy poddanie się nastrojowi zabawy).
Zakończenie: Gra kończy się, gdy wszystkie fabularne klocki leżą na sobie, zadowolone z faktu, że tak się ładnie powiązały.
Uwagi dodatkowe: Gra nie posiada jasnej instrukcji, jest całkowicie improwizowana i może skończyć się inaczej niż zaznaczono w punkcie 4.
Zabawa dozwolona dla dzieci od lat 16.
19.30 Grandfinal - wspólna akcja(Polska)
Na kwadrans przed rozpoczęciem Grand Finalu po dwóch improwizatorów z grup gości - Ad Hoc, Histeria, Improkracja, Improskład, Impy, Siedem Razy Jeden - dowie się, jaki jest pomysł Tremiszewskiego na format finałowy. A potem będą improwizować. Dziko, brawurowo, na śmierć i życie. A widownia będzie chichrać. Głośno, piskliwie, kolebiąc się na boki. Wszystkich połączy świadomość, że to ostatni występ festiwalu - a to zawsze robi.
ORGANIZATOR:
Inkubator Kultury Kulmiasto
WSPÓŁORGANIZATORZY:
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.