Inauguracja sezonu artystycznego 2021/2022 Polska Filharmonia Bałtycka Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Inauguracja sezonu artystycznego 2021/2022 Opinie (2)

Zapraszamy na Inaugurację sezonu artystycznego 2021/2022 do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Solistą wieczoru będzie znakomity pianista Daniel Ciobanu.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze
  dyrygent
Daniel Ciobanu  fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie:
Giuseppe Verdi Uwertura do opery Moc przeznaczenia [7]
Dmitrij Szostakowicz II Koncert fortepianowy F-dur op. 102 [18]
Ludwig van Beethoven I Symfonia C-dur op. 21 [29]

Sponsorem koncertu jest:
Główny Sponsor PFB i Mecenas Kultury - PGE Energia Ciepła S.A.

Patronat medialny: trojmiasto.pl, "Prestiż. Magazyn Trójmiejski", Radio Gdańsk, pomorskie.eu
Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa Orlen
Główny Sponsor PFB i Mecenas Kultury: PGE Energia Ciepła S.A.

---
Daniel Ciobanu
Rumuński pianista, który międzynarodowe uznanie zdobył w 2017 roku na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina, gdzie zdobył zarówno Srebrny Medal, jak i Nagrodę Publiczności. Następnie występował w Hamburgu, Lipsku, Berlinie, Londynie i Bukareszcie, a także poza Europą  w Japonii, Chinach, Tajwanie, RPA i Brazylii.Pełny i świetlisty dźwięk, wspaniała gra, ogromna wrażliwość, oryginalność bez przytłaczającego ego napisał po koncercie krytyk muzyczny Alain Lompech. Charakterystyczna osobowość muzyczna Ciobanu zapewniła mu występy z takimi orkiestrami, jak Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Israel Philharmonic i Israel Camerata, Royal Scottish National Orchestra, George Enescu Philharmonic czy Rumuńska Narodowa Orkiestra Radiowa.

W sezonie 2019/2020 zadebiutował z Orkiestrą Gewandhaus w Lipsku pod batutą Omera Meira Welbera, po czym natychmiast zaproszono go na kolejny, tym razem solowy koncert. Wystąpił z Royal Philharmonic Orchestra i Kerem Hasana oraz na Festiwalu Enescu w Bukareszcie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Został również zaproszony do Vienna Konzerthaus, gdzie wystąpił wraz ze skrzypkiem Julianem Rachlinem. W maju 2020 roku nagrał swoją pierwszą solową płytę CD z utworami Prokofiewa, Debussy'ego, Liszta i Enescu, którą wydać ma wytwórnia Accentus.

W 2017 roku Ciobanu założył Neamt Music Festival w swoim rodzinnym mieście Piatra Neamt w Rumunii, chcąc stworzyć świeżą i innowacyjną międzynarodową platformę dla śmietanki współczesnych młodych artystów.