stat
Impreza już się odbyła

Inżynieria Ekstremalna, czyli chiński, hydrotechniczny cud świata – wyprawa studentów PG

paź 5

sobota, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet




IDEA


Zaczęło się od marzeń, pojechać do Chin i z bliska przyjrzeć się największym i najnowocześniejszym budowlom na świecie. Pod koniec sierpnia bieżącego roku, grupa kilkunastu studentów Politechniki Gdańskiej, na co dzień działających w Kole Naukowym „Ekologia Budownictwa i Inżynierii Środowiska”, przez 3 tygodnie będzie zwiedzać i poznawać Państwo Środka.


Wyprawa organizowana jest w ramach obchodu roku Jubileuszowego
100-lecia politechniki w gdańsku oraz 60-lecia Politechniki Gdańskiej. Patronat honorowy nad wyprawą objęli: J.M. Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Janusz Rachoń, Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicza, Wojewoda Pomorski Pan Cezary Dąbrowski a także Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Jan Kozłowski..


CEL WYPRAWY


Studenci postawili sobie bardzo ambitne cele. Chcą nie tylko dokładnie przyjrzeć się najciekawszym inwestycjom budowlanym i zastosowanym tam super nowoczesnym technologiom. Zebrany podczas wyprawy materiał posłuży do przygotowania raportu w formie publikacji a także materiału multimedialnego. Przy pomocy tego raportu oraz organizacji cyklu spotkań i otwartych prelekcji studenci chcą przybliżyć swoim rówieśnikom, pracownikom naukowym, ludziom z otoczenia biznesu a także innym zainteresowanym obraz dzisiejszych Chin w aspekcie technologi, innowacji i wpływu inżynierii na środowisko naturalne.


Wyprawa ma być również pretekstem do wzmocnienia i rozwinięcia nawiązanych już kontaktów a także do zapoczątkowania nowych. Poprzez wyprawę młodzież akademicka planuje promować swoją 100letnią uczelnię i Miasto
w Chinach a następnie promować Chiny w Polsce. W planach jest również zaproszenie studentów chińskich do studiowania w Gdańsku.


SUPERNOWOCZESNE CHINY 2005


Chińska Republika Ludowa przyciąga nie tylko swym orientalnym
i egzotycznym dla każdego Europejczyka charakterem. To co najbardziej w Chinach przyciąga studentów to nowoczesność i niespotykana nigdzie indziej skala wszelkich przedsięwzięć w tym budowlanych. Studenci swoją wyprawę podzielili na trzy główne etapy.


Pierwszy z nich to Pekin, stolica kraju. To właśnie zaraz tam po przylocie młodzi inżynierowie na właśne oczy zobaczą przygotowania do Olimpiady w 2008 roku. Oczekiwana przez cały świat chińska olimpiada ma szokować pod każdym względem. Obiekty takie jak: Międzynarodowe Centrum pływackie w kształcie pół-przezroczystej kostki lodu, Międzynarodowy Stadion przypominający naturalne ptasie gniazdo w dużo większej skali czy Miedzynarodowy Teatr Wielki wykonany m.in. z tytanu w kształcie jajka tylko potwierdzają ogrom i rozmach przygotowań do największego sportowego święta.


Drugim etapem jest Zapora Trzech Przełomów. Jest to najwieksza na świecia inwestycja hydrotechniczna. Drugi na świecie obiekt stworzony przez człowieka widziany z kosmosu! Długość jeziora zalewowego 600 km porównywalna jest z długością Polski. Około 1,5 milona ludzi zostanie przesiedlonych. Pod wodą zniknie ok. 160 miast i 1,5 tyś zakładów przemysłowych! Elektorwnia ma docelowo produkować 18200 MW energii rocznie (dla porównania elektorwnia wodna we Włocławku produkuje ok 162 MW energii rocznie).


Ostatnim, trzecim etapem będzie niezwykłe miasto Szanghaj. Członkowie wyprawy będą podróżować po mieście magnetycznym pociągiem, który osiąga prędkość 430 km/h lewitując nad torami. Ponadto studenci mają w planie zdobyć sam szczyt najwyższej wieży w całej Azji. Oriental Pearl Tower mierzy 468 metrów i posiada obracającą się restaurację na 400 gości! Fundament wierzy sięgają 18 metrów poniżej poziomu morza a sama wierza stoji dokładnie na poziomie morza i praktycznie przy jego brzegu.



PRZYGOTOWANIA


Już w fazie przygotowań młodzi żacy stanęli przed wieloma technicznymi, formalnymi ale przedewszystkim finansowymi problemami. O pomoc w kwestii finansowej zwrócili się do sponsorów i mecenasów nauki. Sprawy wzięli również w swoje ręce. Wydali pocztówkę Jubileuszową PG oraz okolicznościowy kalendarzyk akademicki. Dochód ze sprzedaży tych materiałów a także ze sprzedaży koszulek Jubileuszowych ma przybliżyć spełnienie wszystkich celów wyprawy i marzeń studentów.


Ponadto już na etapie przygotowań żacy chcą zainteresować wyprawą jak największą rzeszę młodych ludzi i innych osób zainteresowanych. Poprzez specjalną aplikację na stronie wyprawy ( www.ebis.pg.gda.pl ) każdy może zadać pytanie, które razem ze studentami pojdzie do Chin w poszukiwaniu odpowiedzi.



EFEKTY


Po wyprawie studenci planują przeprowadzić szereg wykładów otwartych i prelekcji zarówno dla studentów, profesorów ale także dla mieszkańców Trójmiasta. Ponadto raport, który powstanie będzie dostępny i rozpowszechniany
w formie publikacji a także w formie multimedialnej na płytach CD i na stronie Internetowej wyprawy. W planach jest również szeroko zakrojona akcja medialna, która pozwoli dotrzeć do jak największej ale bardzo sprecyzowanej grupy odbiórców by przedstawić im cele oraz efekty wyprawy.


WYPRAWA W PIGUŁCE


Miejsce: Gdańsk – Warszawa – Moskwa – Pekin – Zapora Trzech Przełomów –
– Szanghaj – Moskwa – Warszawa – Gdańsk

Termin: 17 sierpnia – 4 września 2005 roku

Uczestnicy: studenci Politechniki Gdańskiej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska – 14 osób (13 studentów + 1 opiekun naukowy)



WSPIERAJĄ NAS


Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli:
– J.M. Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Janusza Rachoń,

– Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski,

– Wojewoda Pomorski Cezary Dąbrowski,

– Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

oraz

– TVP3 oddział Gdańsk,

– Radio Gdańsk,

– Dziennik Bałtycki,

– Dziennik Akademicki,

– www.gdansk.naszemiasto.pl,

– www.trojmiasto.pl.



– Urząd Miasta Gdańsk,

– Konsulat RP w Szanghaju,

– Komisja Edukacji Miasta Szanghaju,

– FSNT-NOT (Naczelna Organizacja Techniczna – Federacja Stowarzyszeń

Naukowo-Technicznych),

– CAST (Chińskie Stowarzyszenie Nauki i Techniki),

– CAIEP (Chińskie Stowarzyszenie ds. Międzynarodowej Wymiany Kadr),

– Polsko-Chińska Izba Gospodarcza,

– Fundacja Marka Kamińskiego.


Mecenasi wyprawy:

– Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe W Szanghaju Chipolbrok,

– Poczta Polska,

– CIECH S.A,

– Man - Star Trucks,

– Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Energoterm,

– Techno Service S.A.,

– Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego W Słupsku,

– Koncern Energetyczny Energa S.A.,

– Eko-Inbud,

– Energobaltic,

– Campus Travel,

– karta EURO<26,

– Drukarnia Misiuro.


Z akademickim pozdrowieniem

Prezes Międzywydziałowego

Koła Naukowego Studentów PG „EBiIŚ"

Leszek Miazga



Kontakt:


Koordynator wyprawy:


Leszek Miazga, tel. (+48) 502-923-154, e-mail: lesmia@pg.gda.pl


Odpowiedzialni za kontakt w sprawach promocji:

Paulina Pietrzak, tel. (+48) 505-386-916, e-mail: pppie@vp.pl
Jacek Lachman, tel. (+48) 501-720-734