stat
Impreza już się odbyła

Relacja z imprezy

Chcę być idealna! Chcę być idealna!
PATRONAT

Iwona Zając - Idealna Opinie (13)

Perfomatywny projekt "Idealna" powstaje od 2008 roku i opowiada o współczesnej obrzędowości, o autorytecie, o wzajemnej tolerancji i przyjaźni wśród kobiet z różnych pokoleń. Spełniam w nim swoje marzenia o byciu piękną, zadbaną kobietą.Gram z konwencją poradników, pism kobiecych zawierających szereg rad jak stać się kobietą idealną. Wykorzystuję ich stylistykę, opieram sie na zawartych w nich poradach i nadaję im nowe znaczenie. W projekcie biorą udział moje byłe uczennice z Młodej Załogi (nieformalna grupa młodzieży skupiona wokół mojej pracowni na terenie Stoczni). Dziś samodzielne artystki, fotografki i studentki, które w tym projekcie stają się moimi nauczycielkami - pomagają mi stawać się bardziej kobiecą: dobierają kolory, robią makijaż, tworzą fryzury. Znajomość z tymi młodymi osobami jest wieloletnia. Przez lata razem pracowałyśmy, ale także pomagałyśmy sobie na wzajem w sprawach prywatnych. Każda z nich dzięki temu projektowi może mi przekazać, to, w czym jest naprawdę dobra i co ja mogę "wykorzystać" w dorosłym życiu. W projekcie "Idealna" to nie "dziewczynki" są tresowane, ale dojrzała kobieta. Z pedagoga stałam się uczniem. Przez to odwrócenie ról "naturalność" czynności przynależnych do danej płci zostaje podważona. Zdecydowałam się oddać swój wygląd, w ręce młodych kobiet , przyznając jednocześnie, że idealną nie jestem. Dzięki nim się zmieniam, dojrzewam. Widzimy, że się starzeję, ale nie negujemy tych zmian.

UCZESTNICZKI PROJEKTU:

1. Dorota Arszyńska
2. Ola Fijałkowska
3. Emila Garska
4. Ania Haśkiewcz
5. Ania Leszkiewicz
6. Magdalena Małyjasiak
7. Karolina Piątkiewicz
8. Ola Polańska
9. Karolina Szambelan
10. Ewa Sobczak

ADRESACI:

Świat kreowany w "Idealnej" to świat przyjazny kobietom w różnym wieku, ale zależy mi także na edukacji skierowanej zarówno do środowisk kobiecych, jak i męskich, dlatego też w początkowej fazie projektu zostały przeprowadzone badania. W marcu 2009 podczas trwania "Dnia Kobiet awansem" w CSW Łaźnia dziewczyny biorące udział w projekcie przeprowadziły ankietę wśród zwiedzających, z czym kojarzy im się słowo "idealna" i co chcieliby znaleźć w poradniku, którego wydanie w 2011 roku ma zwieńczyć akcję.

NA "IDEALNĄ" BĘDĄ SIĘ SKŁADAĆ:

Idealna fotografie
Powolnemu przeistaczaniu się w "idealną" towarzyszy fotografka Magdalena Małyjasiak. To ona współtworzy i dokumentuje przemianę, jaka we mnie zachodzi i dzięki jej optyce "Idealna" nabiera nowego wymiaru. Portretuje mnie w różnorodnych rolach, przebraniach, czynnościach. Raz staję się porcelanową lalką, której jedna z "dziewczynek" wręcza uszytą przez siebie torbę, kiedy indziej sportsmenką z hantlami, instruowaną przez swoją trenerkę. Magdalena Małyjasiak, posługując się aparatem fotograficznym, staje się moim okiem, a zarazem obserwatorem, któremu udaje się uchwycić łatwość z jaką zmieniam swoją tożsamości, tym samym ukazując wielowymiarowość znaczenia ideału.
Idealna"- muralesy
Część zdjęć zostanie wykorzystana do stworzenia szablonów, z których będę tworzyć kompozycje na ścianach galerii.
Idealna - prezentacja
Wszystkie przemiany są dokumentowane na zdjęciach. Część zdjęć wykonywana jest w pracowni, część w miejscach publicznych, sklepach z ubraniami, kosmetykami, kawiarniach. Zdjęcia pokazują też treningi i metamorfozę, jaką przechodzę.
Poradnik dla kobiet (2011 r.)
Chcę stworzyć niezwykły poradnik dla kobiet, w którym umieszczone zostaną porady, jak stać się "Idealną". Kluczowe znaczenie ma w nim aspekt emocjonalny.

IWONA ZAJĄC
www.iwona-zajac.com
( ur. 1971) - malarka. W 1999 roku ukończyła ASP w Gdańsku. Od 2002 rezydentka Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej. W swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Często bohaterem swych prac czyni siebie samą lub swoich przyjaciół. Od 2000 roku zajmuje się malarstwem ściennym. Swoje muralesy pokazywała w Polsce i za granicą. Do najbardziej znanych jej projektów należy "Stocznia" - seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. W ciągu paru ostatnich lat temat jej muralesów się zmienił i ogniskuje wokół rodziny: "Mama", "Cudzoziemka", "On mnie tego nauczył". Od lat współpracuje z FTG i GTS (prowadząc warsztaty plastyczne podczas festiwali szekspirowskich) oraz instytucjami społecznymi jako koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych dla młodzieży. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 roku została nominowana na Gdańszczanina Roku. W 2009 Program Trzeci Polskiego Radia przyznał jej Trójkowy Znak Jakości. Jest tegoroczną laureatką Stypendium dla Twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.