Europejskie Centrum Solidarności zaprasza rodziców dzieci w wieku 4-12 lat na specjalne warsztaty wokół STOŁU DOBRYCH SŁÓW. Celem jest pomoc rodzicom młodszych dzieci w rozmowach o wojnie - dzieci nie radzą sobie z natłokiem strasznych informacji na ten temat i ciężarem, jaki one niosą.
Warsztaty odbędą się w czwartek, 10 marca, w godzinach 19.00-21.00. Wstęp wolny,
obowiązuje rezerwacja miejsc."Tato, czy wojna do nas dojdzie?", "Zabierzemy rybki, jak trzeba będzie uciekać?", "Mamo, czy Rosjanie to źli ludzie?" - dzieci zadają rodzicom bardzo trudne pytania o wojnę. Jaką strategię przyjąć? Rozmawiać o wojnie czy unikać tego tematu? A jeśli podejmować rozmowę, to jakich słów używać, prezentować całą prawdę czy półprawdy, mówić o złych rzeczach, które mogą się zdarzyć, a może też o dobrych - patriotyzmie, solidarności, odwadze?
-
Znaleźliśmy się jako rodzice, opiekunowie, wychowawcy w obliczu sytuacji, do której nikt nas nie przygotował. Nie tylko musimy zmierzyć się z własnymi, często trudnymi emocjami, ale i jednocześnie być wsparciem dla najmłodszych. Dzieci nie rozumieją tego, co się dzieje, a wiedzę o tym, jak sobie radzić i co myśleć, czerpią z obserwacji nas, dorosłych - mówi
Aleksandra Musielak, psycholożka, która poprowadzi warsztaty. -
W dużej mierze od nas zależy, jak dzieci poradzą sobie z otaczającą je rzeczywistością, jaką opinię na jej temat w sobie wykształcą i w jaki sposób będą rozmawiać o tym, co się dzieje, ze swoimi kolegami i koleżankami w przedszkolu czy w szkole. Miejscem warsztatów będzie ogród zimowy ECS. Uczestnicy zasiądą przy okrągłym STOLE DOBRYCH SŁÓW, żeby rozmawiać o tym, jak przy użyciu słów radzić sobie z lękiem, smutkiem, poczuciem niemocy, a dzieci uczyć jednocześnie empatii, szacunku do ludzi w potrzebie, aktywizować do działania. Warsztaty realizowane są w ramach projektu DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE.
PROWADZĄCA
Aleksandra Musielak | Psycholożka - pasjonatka od lat pracująca z dziećmi i nastolatkami. Wicedyrektorka ds. wychowawczych jednej z gdańskich szkół podstawowych oraz wiceprezeska Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge. Pomysłodawczyni Gdańskiego Forum Edukacyjnego, które przy udziale uczniów, rodziców, nauczycieli i ekspertów zmienia gdańską edukację. Prowadzi zajęcia ze studentami. Popularyzuje wiedzę psychologiczną.
Ukończyła Uniwersytet SWPS oraz Psychologię Kliniczną, intensywny trening Nonviolent Communication. Pracuje w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Oprócz psychologii i innych ludzi pasjonują ją filmy, podróże, książki i psy.