stat
PATRONAT

Jej Królewska Mość Elżbieto ciekawostki ze zbiorów świętojańskiej biblioteki | XXVI wykład

Biblioteki to wielkie szkatułki, w których przechowuje się bezcenne pamiątki historii. Kilka z nich przetrwało burzliwe dzieje kościoła św. Jana i dziś znajduje się na półkach Biblioteki Gdańskiej PAN. Wśród tych niezwykłych zbiorów znajduje się tom zawierający odpisy korespondencji Rady Miasta Gdańska z kupcami, urzędnikami, biskupami oraz koronowanymi głowami odległych krajów.

Jedną z osób, do których pisano, była królowa Anglii Elżbieta I władczyni państwa, którego losy od wieków nierozerwalnie związane były z morzem i handlem morskim. Podobnie jak w przypadku Gdańska. Zachowane odpisy listów rzucają światło na sprawy i relacje, które łączyły lub dzieliły oba te morskie ośrodki.

Prelegentki:
mgr Elżbieta Starek  wykładowczyni języka łacińskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują gramatykę i dydaktykę języka łacińskiego oraz historię jego nauczania w późniejszych wiekach. Zajmuje się również sztuką i architekturą rzymską oraz epigrafiką. Współzałożycielka Zespołu Badań nad Inskrypcjami Greckimi i Łacińskimi działającego przy Zakładzie Filologii Klasycznej UG.

dr Joanna Tillack  adiunkt w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą fonetyki i fonologii języka angielskiego oraz metodyki nauczania języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem trudności w procesie uczenia się. Bada również wpływ łaciny i greki na rozwój języka angielskiego jako języka międzynarodowego. Dr Tillack interesuje się także sztuką i literaturą klasyczną oraz ich wpływem na kulturę europejską. Urodziła się i mieszka w Gdańsku jest pasjonatką historii miasta, zwłaszcza jego związków z Anglią w czasach elżbietańskich.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.