Jestem sam? - warsztaty dla młodzieży o zdrowiu psychicznym Fundacja Regionalne Centrum Informacji Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Jestem sam? - warsztaty dla młodzieży o zdrowiu psychicznym

Fundacja Dajemy Dzieciom alarmowała w marcu 2020 roku o niepokojących wynikach Analizy polskiego systemu ochrony przed krzywdzeniem. Okazuje się, że w dalszym ciągu brakuje programów profilaktyki z zakresu zdrowia psychicznego, skierowanych zarówno do dorosłych, jak i samej młodzieży. Z tego względu powstały intensywne - trzydniowe warsztaty teatralne dla osób od 13 do 18 roku życia, którzy dzięki dramie oraz autoekspresji, będą mogli zmierzyć się z tematem zdrowia, poczucia samotności i niezrozumienia, a także nauczyć się jak profilaktycznie dbać o swoją wewnętrzną równowagę.

Warsztaty odbędą się od 31.07 do 02.08. w godz. 10:00 - 17:00 w Fundacji RC przy Grunwaldzkiej 5 w Gdańsku. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Podczas wspólnej pracy z moderatorkami, młodzież będzie mogła porozmawiać o zagubieniu i izolacji w dobie Internetu. Wychodząc od badań i tekstu Miłość w czasach zarazy Janusza Schwertnera, młodzi zastanowią się nad wpływem przestrzeni oraz ludzi na stan psychiczny jednostki. Drama i ćwiczenia kreatywne, pozwolą uczestnikom wcielić się w różne postaci i przeanalizować problem nie tylko ze swojego punktu widzenia.

Czujemy, że wciąż jest za mało przestrzeni na rozmowy i wspólne analizowanie ważnych problemów. Nastolatkowie nadal nie są traktowani poważnie, a ich rozterki i wątpliwości są zbyt często bagatelizowane - mówi Aleksandra Musielak, psycholożka, organizatorka warsztatów oraz wiceprezeska Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge. - Chcemy, by podczas naszych warsztatów młodzież czuła się dobrze i bezpiecznie, aby wiedziała, że to co przeżywają jest ważne i nauczyła się dbać nie tylko o własne zdrowie psychiczne, ale też wiedziała jak pomóc tym, którzy mogą tego potrzebować.

Warsztat ma na celu wykształcić wśród młodych ludzi postawę aktywnego, uczestniczącego w debacie publicznej obywatela. Fakt, że ich głos wybrzmi, pozwoli im uwierzyć w to, że warto prezentować swoje zdanie, nawet na najtrudniejsze tematy.

Rezultatem projektu będzie przygotowanie wspólnego dramatu, inspirowanego własnymi doświadczeniami oraz przemyśleniami. Zostanie on opublikowany w formie czytania performatywnego w serwisie YouTube.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Educational Cha(lle)nge oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Zapisy:
https://app.evenea.pl/event/jestemsam/

Projekt został dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego ze środków Miasta Gdańsk.