To seria 44 portretów znanych i uznanych osobowości z dziedziny szeroko pojętej kultury, sztuki i nauki, specjalnie w tym celu sfotografowanych.
Inspiracją do jej powstania stała się obecna sytuacja społeczna, w której doszło do przebiegunowania pojęć: dyskurs publiczny, autorytet, patriotyzm i uczciwość. Wśród sportretowanych "Kanalii" znaleźli się:Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Olga Tokarczuk, Stanisław Brejdygant,
Andrzej Chyra, Jacek Fedorowicz, Piotr Fronczewski, Robert Górski, Zbigniew Hołdys, Kazimierz Kutz, Wojciech Karolak, prof. Roman Kuźniar, Zygmunt Konieczny, Jan Klata, Borys Lankosz, Zenon Laskowik, Stanisław Likiernik, Bogusław Linda, ks. Andrzej Luter, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Mleczko, Szymon Majewski, Wojciech Mann, Marcin Meller, Zygmunt Miłoszewski, Jan Nowicki, Chris Niedenthal, Daniel Olbrychski, Jan Peszek, Wojciech Pszoniak, Grzegorz Rosiński, Marek Raczkowski, Jerzy Radziwiłowicz, Przemysław Saleta, Andrzej Saramonowicz, Maciej Stuhr, Andrzej Świetlik, Aleksander Tarnawski (ostatni żyjący cichociemny), Stanisław Tym, Tymon Tymański, Krzysztof Zanussi, Tomasz Zimoch.
Wystawy:6-15 KWIETNIA 2018 - Galeria Nowy Świat Muzyki, Warszawa ul. Nowy Świat 63,
20-27 KWIETNIA 2018 - Galeria Sztuka Wyboru, Gdańsk ul. Słowackiego 19
Inspiracją do powstania fotografii stała się obecna sytuacja społeczna, w której doszło do przebiegunowania pojęć: dyskurs publiczny, autorytet, patriotyzm i uczciwość. Sytuacja dotyczy każdego, kto ma inne poglądy odmienne od oficjalnie obowiązujących. Dla większego efektu artyści z Łyżki CC skupili się na osobach wybitnych, mających ogromny wpływ na polską kulturę i życie umysłowe. "Dziś żeby kogoś zdyskredytować wystarczy użyć idiotycznych i bzdurnych argumentów. Zły nie jest ten, kto naprawdę źle czyni, ale ten, kto odstaje od ideologicznej normy, jeździ na rowerze, co świadczy o nim jako o odszczepieńcu. Czysty absurd!" Właśnie z takich powodów portrety, stylizowane na zdjęcia osób zatrzymanych przez policję, opatrzone są absurdalnymi i często bezsensownymi opisami przewinień.
Projekt "KANALIE" pokazuje, że jednostki, wybitne w swoich dziedzinach osoby, za którymi stoi wspaniały dorobek, mają do siebie dystans, że takie szkalowanie tak naprawdę nie przekreśli ich osiągnięć, mimo że mocno irytuje. To nie są sztucznie stworzone autorytety, czy elity z nominacji, dlatego mogą sobie pozwolić na luksus autoironii.
Mimo jednoznacznych konotacji z wydarzeniami aktualnymi, nie jest to projekt czysto interwencyjny, czy stricte polityczny (brak polityków wśród portretowanych). To raczej głos w obronie zdrowego rozsądku i zwykłej przyzwoitości.
Ideowymi patronami projektu są Gombrowicz, Witkacy, Warhol, a także Pomarańczowa Alternatywa i Tot-Art. Za motto może służyć wiersz Mariana Hemara "Kto rządzi światem", spointowane parafrazą wiersza Tuwima: całujcie nas wszyscy w dupy!
Grupa Łyżka Czyli Chilli to grupa artystyczno-performersko-filmowa działająca od 1993 roku . Powstała z inicjatywy Tomasza "Waciaka" - Wójcika i Michała Mendyka. W 1996 r. dołączył do niej Tomasz Trzos. Od początku swojego istnienia w swoich działaniach bazuje na stylistyce będącej wypadkową dadaizmu i pop-artu, w której mocno pobrzmiewa kontekst naszej polskiej rzeczywistości. Sami artyści określają ją mianem absurdalnego hiperrealizmu.
Zarówno ich filmy, programy i wystawy pokazują absurdalną stronę świata i człowieka oraz wszechobecną głupotę. Grupa Łyżka CC to autorzy program telewizyjnego "Oczywiście" w TVP, "Rzutu Okiem" w telewizji Kino Polska, współtwórcy festiwalu "Weź to wyłącz".
Współpracowali z miesięcznikami Brum i Plastik oraz z programem Szkło Kontaktowe w TVN.
Prace Łyżki Czyli Chilli prezentowane były m.in. w galerii Zachęta - wystawa "Obrazy obrazy", na WRO Monitor Polski, w BWA Bunkier Sztuki w ramach projektu "Pop-elita". Są autorami teledysków dla grup Mitch & Mitch oraz Deriglasoff - Drewniany Yach za teledysk do utworu "Perełka").
Galeria Sztuka Wyboru - organizator wystawy, znajduje się w gdańskim Garnizonie Kultury - nowym kulturalnym centrum dzielnicy Wrzeszcz i jest częścią wielowymiarowego konceptu o nazwie Sztuka Wyboru. To połączenie przestronnej kawiarni z księgarnią i galerią sztuki oraz sklepem z polskim wzornictwem. Sztuka Wyboru mieści się na dwóch piętrach zabytkowego budynku z końca XIX wieku, dawnej siedziby pruskich koszar.
Dziś miejsce to wypełnione jestmłodą sztuką, najlepszym polskim dizajnem i dobrze wyselekcjonowanymi książkami i albumami. W Sztuce Wyboru organizowane są tematyczne targi, festiwale, wernisaże, spotkania z ludźmi świata kultury, wykłady, konferencje oraz warsztaty. Galeria prezentuje i promuje młodą współczesną sztukę - od malarstwa i grafiki poprzez ilustrację, plakat, rzeźbę i fotografię, kończąc na polskim wzornictwie i projektach architektonicznych.