Kino islandzkie w XXI wieku przebyło zdumiewająco drogę artystycznego rozwoju. Pokolenie reżyserów debiutujących po roku 2000 to zazwyczaj osoby dorastające na styku dwóch kultur. Ich dzieła (takie jak np. Noi Albinoi, reż. Dagur Kari czy 101 Reykjavik, reż. Baltasar Kormakur) zainicjowały proces odchodzenia od zrozumiałych tylko dla lokalnej publiczności i nie najlepiej zrealizowanych produkcji z lat 80./90. do tworzonych w systemie koprodukcji (także z Polską!) nowatorskich obrazów dotyczących uniwersalnych tematów. Współczesne filmy z Islandii nie tracą jednak charakterystycznych dla północnej wyspy elementów.
Melancholijne poczucie odizolowania od reszty świata i fascynacja odmiennością, akcentowanie kluczowego wpływu nietypowego ukształtowania terenu oraz lokalnej flory i fauny na życie mieszkańców, a także ukazywanie dynamicznych zmian związanych z otwieraniem się kraju na zewnętrzne wpływy kulturowe oraz migracje to tylko niektóre z rozpoznawalnych wątków tamtejszej kinematografii.
Wszystkie te tematy odnajdziemy zwłaszcza w dynamicznie rozwijającej się twórczości gatunkowej oscylującej wokół nurtu nazywanego Nordic noir, z którego zaczyna się już wyróżniać Iceland noir. I właśnie temu fenomenowi kultury przyjrzymy się bliżej w czasie przeglądu organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Centrum Filmowe UG, w ramach którego zaprezentujemy cztery intrygujące produkcje kinowe oraz panele dyskusyjne ze znawcami tematyki, a także spotkania ze współtwórcami pokazywanych filmów.
/prof. UG, dr hab. Sebastian Jakub Konefał, kurator wydarzenia/
PROGRAM:
14.10 PIĄTEK
16.00 Państwo w państwie (Borgríki) (2011) reż. Ólafur Jóhannesson
Kryminał o korupcji, zemście i mafijnych porachunkach. Jego fabuła wykorzystuje temat przekupstwa oraz bezsilności islandzkiej policji wobec niebezpieczeństw płynących z zewnątrz.
18.00 Państwo w państwie 2 (2014) reż. Ólafur Jóhannesson
W drugiej część kryminału Ólafura Jóhannessona powracają bohaterowie pierwszego filmu z serii, ale pojawiają się także nowe postacie młody agent służb wewnętrznych oraz jego nieprzekupny szef. Fabuła sequela skupia się tym razem w większym stopniu na odkrywaniu przeszłości czarnych charakterów.
Po seansie zaplanowano dyskusję z prof. UAM Anną Mrozewicz i Jackiem Godkiem
15.10 SOBOTA
16:00 Wir (2010) reż. Árni Ásgeirsson
Film oparty na wielokrotnie nagradzanej sztuce teatralnej Jóna Atliego Jónassona. W strukturze scenariusza intrygująco połączono elementy morskiego thrillera, Nordic noir i kina grozy. Fabuła Wiru opowiada o relacjach pomiędzy członkami załogi trawlera, do której dołącza na czas jednego rejsu kobieta.
18:00 Wolka (2021) reż. Árni Ásgeirsson
Annie zostają ostatnie dni odsiadki, a to oznacza, że nadchodzi czas rozliczenia z przeszłością. Gdy opuszcza więzienne mury, jej głównym celem jest odnalezienie Doroty (Olga Bołądź), z którą ma rachunki do wyrównania.
Po seansie zaplanowano dyskusję z aktorami: Olgą Bołądź i Gudmundurem Thorvaldssonem.
_____________________________________
Przegląd obędzie się w ramach wydarzenia KIERUNEK ISLANDIA. Nasza sala kinowa znajduje się w Bibliotece Głównej UG, ul. Wita Stwosza 53, wejście główne.
Do zobaczenia!