stat
Wydarzenie już się odbyło

Kieślowski. Zbliżenie - premiera

Zapraszamy na premierę książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej pt. "Kieślowski. Zbliżenie". Wydarzenie towarzyszy Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zbiega się z 30. rocznicą zdobycia Złotych Lwów przez Krzysztofa Kieślowskiego za "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości".

wrz 26-28

czwartek - sobota

Gdynia,
Wstęp wolny
Spotkamy się z Autorką biografii oraz z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera. Spotkanie poprowadzi Grażyna Torbicka.

***
- Co porabiasz, Krzysiek?
- No, jestem w Warszawie, staram się nakręcać jakieś filmy, kombinuję, czasem mi wychodzi, czasem nie wychodzi...

Krzyśkowi, synowi urzędniczki i inżyniera budowlanego, "nakręcanie filmów" ostatecznie wyszło. Jak mało komu w polskiej kinematografii. Jak doszło do tego, że chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy przepowiadali koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces? I dlaczego - jak określił to jeden z przyjaciół - sam siebie aż tak bardzo "zarzynał"?

Kieślowski zawsze osiągał cel, a jednak niemal nigdy nie był z siebie zadowolony. Zmagał się z widmem niespełnienia i zadręczał pytaniem, czy dobrze wybrał zawód.

Z historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i legendą, mierzy się Katarzyna Surmiak-Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek "Mokradełko" i "Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość".

O książce powiedzieli:

Książkę Katarzyny Surmiak-Domańskiej czyta się jak gotowy scenariusz filmu o jednym z największych twórców kina europejskiego.
Grażyna Torbicka

Człowieka nigdy nie jesteśmy w stanie poznać do końca. Szczególnie gdy tym człowiekiem jest ktoś tak niezwykły, wybitny i oryginalny jak Krzysztof. Dzięki tej książce możemy się trochę do niego zbliżyć. Było dla mnie zaszczytem przeczytanie jej w wersji na audiobooku.
Artur Barciś

Katarzyna Surmiak-Domańska stworzyła portret Kieślowskiego, jakiego dotąd nikomu się nie udało. Porządkujący nieznane szczegóły życia, zrywający aurę dystansu, którą reżyser - pilnie strzegący dostępu do swojej prywatności, roztaczał. Benedyktyńska praca zaowocowała reporterską, fascynującą książką. Wreszcie wiadomo, skąd się to wszystko wzięło: smutek, wyobcowanie, lęk, nieprzejednanie i spokój, który okazał się dla Kieślowskiego pułapką.
Janusz Wróblewski, "Polityka"

Partnerem wydania książki jest portal LegalnaKultura.pl
Patronem medialnym KinoPolska.pl