stat
Impreza już się odbyła

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Julii Możdżeń pt. "Kim byli pierwsi gdańscy kronikarze? Ich wizja miasta i świata (XV/XVI w.)". W tych czasach kronikarzem mógł zostać każdy, kto potrafił pisać. W Gdańsku najwcześniejsze zapiski pozostawili zwykli kupcy, którzy spisywali codzienne wydarzenia jakie miały miejsce na gdańskich ulicach.

sty 30

czwartek, g. 17:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Dr Julia Możdżeń jest absolwentką historii i etnologii Wydziału Historycznego UMK. Interesuje się historią kultury, mentalności i piśmiennictwa miast Pruskich w średniowieczu i wczesnej nowożytności. Najważniejsze publikacje to edycja źródłowa: "Gdańska kronika Bernta Stegmanna (1528), przy współpracy K. Stöbener i M. Sumowskiego (Toruń 2017), monografie "Przedstawianie świata przez kronikarzy gdańskich na przełomie XV i XVI w." (Toruń 2016) oraz "Zjawiska demoniczne w późnośredniowiecznych Prusach. W świetle kroniki Szymona Grunaua" (Toruń 2010). Obecnie realizuje grant badawczy NCN: "Normowanie społecznej rzeczywistości w średniowiecznym i wczesnonowożytnym Toruniu". Jest pracownikiem Sekcji Starych Druków w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Zainteresowanych postaciami gdańskich kronikarzy i twórczością zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 20 czerwca 2018 r. o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY

W maju 2018 r. Towarzystwo Dom Uphagena świętował 28 rocznicę powstania. Z tej okazji podczas czerwcowego wykładu rozlosujemy trzy zestawy publikacji - W gdańskim ogrodzie muz. Gimnazjum Akademickie w Gdańsk wobec kultury starożytnych Greków i Rzymian, red. Maria Otto i Jacek Pokrzywnicki, Pelplin 2016 oraz Gdańsk nowożytny a świat antyczny, red. Maria Otto i Jacek Pokrzywnicki, Gdańsk 2017. Możemy je przekazać naszym Słuchaczom dzięki uprzejmości członka Towarzystwa pana dr Jacka Pokrzywnickiego z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego.