stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na spotkanie "Kim jest współczesny Izraelczyk i jaki jest jego związek z judaizmem?" do Teatru Szekspirowskiego.

lis 23

sobota, g. 18:30 - 20:30

Gdańsk, Dwór Uphagena na Dolnym...
bilety 45 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 35 zł
2 września 2018, g. 17:00
Gdański Teatr Szekspirowski
wstęp wolny

Choć mieszkańcy Izraela wiedzą, co mają na myśli, mówiąc, że jedno zachowanie jest bardziej izraelskie od drugiego, prawdą jest, że próba zdefiniowania izraelskości jest nie lada wyzwaniem i domaga się spojrzenia na izraelskie społeczeństwo z większą uwagą, a także w kontekście imigracji Żydów z całego świata.

Według izraelskiego Urzędu Statystycznego jedynie 10% izraelskiego społeczeństwa przestrzega ortodoksyjnej doktryny Judaizmu, czyli są tzw. Haredim. Co znajdziemy w pozostałych 90% ludności Izraela? Całe spektrum religijnych interpretacji, wedle których ludzie dobierają się w pary, poszukują pracy, świętują żydowskie tradycje i przestrzegają koszerności. Podczas wykładu zapoznamy się z wybranymi "micwot" (nakazami) Judaizmu oraz ich wpływem na codzienne funkcjonowanie w życiu, biznesie, w kontaktach z przyjaciółmi. Dyskusja będzie miała za zadanie przybliżyć te niuanse, dostarczyć legendę do mapy izraelskiego różnorodnego i fascynującego społeczeństwa.

Prowadząca spotkanie Karolina Mints jest psychologiem społecznym i coachem z dyplomem Uniwersytetu SPWS oraz Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie. Z zamiłowania dziennikarka i blogerka, która po kilku latach pracy w telewizji TVN postanowiła nadać swojej karierze zupełnie inny kształt. W 2014 wyjechała samotnie na kilka miesięcy do Izraela, by w trakcie trwającej tam wojny opowiedzieć historię o współczesnym Izraelu oczami gojki, Europejki, a także z perspektywy psychologa. Z krótkiego projektu o nazwie Israel Friendly zrodził się popularny blog dla ludzi, którzy tak jak Karolina pokochali Izrael z całą jego złożonością. Dziś prowadzi swoją firmę turystyczną, pomagając rodakom zorganizować wymarzone i bezproblemowe wakacje w Izraelu. Wciąż podróżuje po kraju, pisze bloga oraz kręci filmy na YouTube, dokumentując i tłumacząc najciekawsze aspekty izraelskiej kultury i codziennego życia. Znając coraz lepiej język hebrajski, nagrywa filmiki także po hebrajsku dla tych, którzy uczą się tego języka. Prywatnie żona Izraelczyka i mama małego Adasia. Mieszka w Rishon Lezion niedaleko Tel Avivu.

Przeczytaj także