stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na Tydzień Izraelski, w ramach cyklu "Teatry Europy", organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Impreza rozpocznie się 30 sierpnia i potrwa do 3 września.

lis 29

piątek, g. 18:30

bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
gru 22

niedziela, g. 15:00

bilety 35,90 - 48,90 zł
W programie Tygodnia Izraelskiego zobaczymy przede wszystkim spektakle teatru tańca i performensy - w tym premierę jednej z wiodących scen tanecznych: Kamea Dance Company.

Odbędą się również wystawy, przegląd filmów oraz ciekawe spotkania poświęcone współczesnej kulturze i obyczajom, a nawet młodemu biznesowi. Tydzień Izraelski rozpocznie się już 30 sierpnia, a od dzisiaj można nabyć bilety na prezentowane w jego ramach spektakle.


Program Tygodnia Izraelskiego:

TEATR


MNEMOSYNE spektakl | 30 sierpnia, 19:00

CARMINA BURANA | spektakl taneczny | 31 sierpnia, 19:00

GULIWER | spektakl | 1 września, 19:00

TWO ROOM APARTMENT | spektakl | 2 września, 19:00

MEMO | performans | 3 września, 19:00

Pozostaje wydarzenia:

Dziedzictwo innowacyjności
wystawa | 30 sierpnia-6 września

Gdańsk oczami izraelskich blogerów
wystawa | 31 sierpnia-6 września

Izrael - kraj startupów i innowacji
spotkanie | 1 września, 17:00

Kim jest współczesny Iraelczyk i jaki jest jego związek z judaizmem?
spotkanie | 2 września, 17:00

Talerzem po mapie - odcienie kuchni żydowskiej
spotkanie kulinarne | 5 września, 18:00

ESEV JAM

koncert | 6 września, godz. 20:00

FILM
30 sierpnia - 6 września 2018, Gdańsk

"Mr. Gaga", reż. Tomer Heymann, 2015, 103 min
30 sierpnia, g. 16.00, Instytut Kultury Miejskiej, wstęp wolny

"Mr. Gaga" to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu "Piny" (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. Opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela - Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu - GAGA - umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego. "Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia." mówi Ohad Naharin.

"Na końcu świata w lewo", reż. Avi Nesher, 2004, 110 min
31 sierpnia 2018, g. 17.00, IKM, wstęp wolny

Niezwykła opowieść o żydowskich imigrantach z Maroka i Indii, którzy trafiają do miasteczka gdzieś na pustyni, na izraelskim "końcu świata"... Muszą nauczyć się nie tylko żyć w nowych warunkach Ziemi Izraela, ale też dogadywać się z przybyszami z drugiego końca świata.

"Przyjeżdża orkiestra", reż. Eran Kolirin, 2007, 83 min
1 września 2018, g. 15.00, Teatr w Oknie, wstęp wolny

"Przyjeżdża orkiestra" to oryginalna i opowiedziana z wyjątkowym humorem historia egipskiej orkiestry, która zagubiła się w Izraelu. Zespół miał zagrać na uroczystym otwarciu centrum kulturalnego. Niestety, nikt nie odebrał muzyków z lotniska, ci więc decydują się odnaleźć drogę sami... Film ten, przywodzący na myśl dzieła Emira Kusturicy, to żywiołowa, pełna egzotycznego uroku i absurdalnego humoru opowieść z nieokiełznaną orientalną muzyką w tle. Komedia, romans i szczypta nostalgii w energetyzującej pigułce.
Film zdobył główną Nagrodę Publiczności na 23 Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

"Zero motywacji", reż. Talya Lavie, 2014, 100 min
2 września 2018, g. 15.00, IKM, wstęp wolny

Trzy historie: Zmienniczka, Dziewica i Dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze administracyjnym izraelskiej bazy wojskowej położonej na środku pustyni. Akcja filmu to epicka opowieść o walce o władzę, intrygach i przyjaźni wystawionej na próbę.
Ale inaczej niż w typowym filmie wojennym, "Zero motywacji" przygląda się kobietom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i pokazuje ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wiadomo przecież, że "jeśli w pierwszym akcie pojawił się pistolet na zszywki, to w trzecim ktoś musi z niego wystrzelić."

"Ruszanie pod górę", reż. Oren Shtern, 2014, 90 min
3 września 2018, g. 17.00, IKM, wstęp wolny

Film odniósł w Izraelu ogromny sukces kasowy. Opowiada historię dobrze sytuowanej jerozolimskiej rodziny, na której czele stoi chirurg plastyczny Micha. Losy rodziny odmieniają się, gdy Micha powoduje wypadek samochodowy, w wyniku którego jego żona zapada w śpiączkę. Członkowie rodziny starają się wszelkimi sposobami przywrócić ją do zdrowia, a w międzyczasie ich świat wywraca się do góry nogami. Syn Michy planuje ślub z orientalną Żydówką, pracującą jako prywatny detektyw. Jego aspołeczna córka-singielka pogrąża się w obsesyjnej miłości do arabskiego gwiazdora kinowego. Micha zaś próbuje odzyskać prawo jazdy i zapisuje się na kurs do pięknej instruktorki, która jest jednocześnie nauczycielką jogi...

Przeczytaj także