W cyklu Kino na Goyki 2023 pokazujemy najciekawsze filmy dokumentalne, poruszające aktualne i palące problemy współczesnego świata. W tym roku program filmowy rozszerzamy o dyskusje z twórcami i bohaterami. Nowością jest także możliwość nabycia karnetu, uprawniającego do wejścia na każdy z 9 seansów cyklu. Koszt pojedynczego karnetu to 80 złotych a biletu na pojedynczy seans to 12 złotych. Bilety do nabycia w naszym sklepie internetowym oraz w kasie bezpośrednio przed seansem. Już dzisiaj zaplanuj swój czas w kinie na Goyki.
Przeżyć/ Flee
reż. Jonas Poher Rasmussen
Dania, Francja, Szwecja, 2021, 92 minAnimowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego Walca z Baszirem.
Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.
Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.
Przed seansem zaprezentowane zostaną animacje studentów z zaprzyjaźnionej Pracowni Animacji ASP Gdańsk.
Po filmie spotkanie z dr Robertem Turło poprowadzi Dorota Karaś.
Robert Turło reżyser, scenarzysta, animator. Autor wideoklipów oraz filmów animowanych. Laureat nagród, w tym: Światowego Złotego Medalu na New York Festivals (2005), nagrody specjalnej REMI w Houston (2007)
czy nominacji za film krótkometrażowy do Złotej Palmy w Cannes (1991).
Od 2003 roku Współpracuje stale ze studiem filmów animowanych w Poznaniu (filmy krótkometrażowe dla dzieci). Od 2013 roku programuje i współprowadzi otwartą edukacyjną pracownię warsztatową Animowana Łaźnia przy CSW Łaźnia w Gdańsku. Od 2016 roku Prowadzi Pracownię Animacji i Działań Wizualizacyjnych na wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Tam oprócz doświadczeń realizacyjnych animacji filmowej, dużo uwagi poświęca się poszukiwaniu nietypowych form projekcji materiałów animacyjnofilmowych.
Dorota Karaś mieszka w Gdańsku, pisze dla Gazety Wyborczej. Jest autorką książek Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami (Oficyna Gdańska, 2013) i Cybulski. Podwójne salto (Wydawnictwo Znak, 2016). Wspólnie z Markiem Sterlingowem wydała biografię Walentynowicz. Anna szuka raju (Wydawnictwo Znak, 2020), obecnie razem pracują nad książką o Jerzym Urbanie. Laureatka nagrody Splendor Gedanensis.
Kup biletKup karnetPrzy doborze filmów współpracujemy z programerami Against Gravity.