stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Klasycy polskiej fotografii - Beksiński, Kosiński, Pierściński Opinie (8)

5 lipca 2024 - 26 stycznia 2025, g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
sty 26

niedziela, g. 13:00 - 14:00

bilety 15 zł
ulgowy 1-8 zł
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza wystawę:

"Klasycy polskiej fotografii - Beksiński, Kosiński, Pierściński".

Wystawa przygotowana we współpracy z poznańską Galerią Piekary, czynna będzie do 23 sierpnia od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00.

Na wernisaż 1 lipca 2009 roku (środa) o godz. 18.00 wstęp wolny.
Jedna z prezentowanych prac Pawła Pierścińskiego. Więcej zdjęć ()

Jedna z prezentowanych prac Pawła Pierścińskiego.

fot. Paweł Pierściński / mat. prasowe

Jedna z prezentowanych prac Pawła Pierścińskiego.

fot. Paweł Pierściński / mat. prasowe


ZDZISŁAW BEKSIŃSKI - polski malarz, rzeźbiarz, fotografik, rysownik i artysta posługujący się grafiką komputerową. Urodził się w 1929 roku w Sanoku. W latach 1947 - 1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Trzy pierwsze lata po studiach pracował jako architekt, równolegle interesował się fotografią, podjął także pierwsze próby malarsko-rysunkowe. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych zadebiutował jako fotografik. Współpracował z Jerzym Lewczyńskim i Bronisławem Schlabsem przy ich wspólnej wystawie w warszawskiej galerii Krzywe Koło, a w 1959 roku głośnej wystawie w Gliwicach, nazwanej później Antyfotografią. Równocześnie artysta zajmował się też rysunkiem i malarstwem, którym poświęcił się już niemal całkowicie od połowy lat 60. Zmarł w 2005 r. w Warszawie.

JERZY KOSIŃSKI - polski pisarz, tworzący w języku angielskim. Urodził się w 1933 roku w Łodzi, w żydowskiej rodzinie Lewinkopfów. W czasie wojny ukrywany był wraz z rodzicami przez polską rodzinę. Na Uniwersytecie Łódzkim zdobył tytuł magistra nauk politycznych i historii. W 1957 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam debiutował jako pisarz i fotografik. Popularność zdobył dzięki książce "Malowany ptak" - powieści autobiograficznej, przedstawiającej losy żydowskiego chłopca, który podczas okupacji niemieckiej ukrywał się w polskiej chłopskiej rodzinie. Artysta należał do prestiżowych stowarzyszeń fotograficznych - m.in. The Royal Photographic Society of Great Britain. Zmarł samobójczą śmiercią w Nowym Jorku w 1991 roku.

PAWEŁ PIERŚCIŃSKI - fotografik, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii
krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachu pt. "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" oraz
"Kielecka Szkoła Krajobrazu". Twórca, organizator i animator kierunku artystycznego pod nazwą
Kielecka Szkoła Krajobrazu. Urodzony w 1938 roku w Kielcach. W 1962 roku uzyskał dyplom na Politechnice Warszawskiej. Fotografuje od 1952 roku, zadebiutował wystawienniczo w 1955 roku. Od 1964 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek honorowy wielu stowarzyszeń
fotograficznych w Polsce, Honorowy Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF.