20 czerwca o godz. 18:00 Stacja Kultura zaprasza w podróż po Kurdystanie Irackim, w którą zabierze nas podróżniczka Michalina Kupper. W trakcie spotkania opowie o fascynujących historiach kurdyjskich kobiet.
Poznamy silne, niezależne kobiety zmuszone do bezwzględnej walki o swoje życie. Nieustraszone członkinie armii Peshmergów walczące z ISIS, studentki toczące boje o swoje wykształcenie, przerywane i kontynuowane ze względu na konflikty zbrojne. W końcu usłyszymy straszne historie kobiet porwanych i wykorzystywanych jako niewolnice seksualne. Zobaczymy jak radzą sobie z traumatycznym doświadczeniem i jak to doświadczenie może stać się źródłem pięknych i szlachetnych inicjatyw.
W trakcie spotkania odbędzie się ponadto degustacja tradycyjnej bliskowschodniej herbatki oraz przysmaków i słodkości.
Michalina Kupper, uczestniczka Rowerowego Jamboree - sztafety z Polski do Japonii na etapie Turcja-Irak-Iran, nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei. Nagradzana na festiwalach za podróże po Antypodach i Kurdystanie. Miłośniczka ulicznych historii. Fanka lokalnej kuchni. Kocha Bliski Wschód i Oceanię. Twórczyni autorskich warsztatów etnograficznych dla dzieci i młodzieży. Pedagog, przedsiębiorca, ratownik.
Spotkanie odbywa się ramach projektu Siła tkwi w kobiecie.
O projekcie:W tym roku świętujemy stulecie odzyskania polskiej niepodległości oraz setną rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. Siła tkwi w kobiecie to projekt, który wpisuje się w świętowanie jubileuszu koncentrując się na perspektywie kobiecej. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw. Rok Praw Kobiet jest inspiracją do dostrzeżenia i podkreślenia roli kobiet w kształtowaniu historii i życia publicznego. Jest także okazją do spojrzenia w kobiecą przyszłość i motorem do podjęcia działań, służącym wszystkim Polkom.
Siła tkwi w kobiecie to cykl spotkań z kobietami, które nie oglądając się na trudności, konsekwentnie realizują swoje plany i marzenia. Są to kobiety, które swoim życiem inspirują innych do działania i mają moc kształtowania i wpływania na otaczającą rzeczywistość. Są to założycielki fundacji, podróżniczki, pisarki, inicjatorki akcji charytatywnych oraz misji humanitarnych.
W ramach cyklu odbyły się spotkania z Iwoną Guzowską, Dorotą Masłowską, Barbarą Piórkowską.