stat
Impreza już się odbyła
Na program koncertu symfonicznego „Mistrzowskie dzieła” złożą się najchętniej słuchane w salach koncertowych klasyczne przeboje. Na otwarcie zabrzmi wirtuozowski I Koncert skrzypcowy fis-moll , który Henryk Wieniawski napisał w 1852 dla swój własny użytek, a cześć trzecią Rondo-finale wykonywał już podczas tournée koncertowego po Rosji w tym samym roku. Prawykonanie koncertu w całości odbyło się 27 października 1853 roku w Lipsku z Henrykiem Wieniawskim jako solistą.

koncerty w Trójmieście


Uwertura-fantazja Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego opiewająca dramat miłosny dwojga kochanków z Werony została napisana w ścisłym związku z dramatem Szekspira. Temat zasugerowany przez głównego ideologa „Potężnej Gromadki” Mili Bałakiriewa, ostateczną formę przyjął w roku 1868. Dzieło zachwyca pełnym i szerokim brzmieniem orkiestry, pełnią liryzmu i melodyjności. Przekaz treści muzycznej jest na tyle sugestywny, że pozwala śledzić zasadnicze watki i zwroty dramatyczne akcji literackiego pierwowzoru.
Zwieńczeniem koncertu będzie znakomite Bolero Maurice Ravela, którego kanwą jest hiszpański taniec ludowy wykonywany przy wtórze kastanietów i tamburyna, w Kastylii i Andaluzji czyli pełne temperamentu bolero. Powstałe w roku 1927 dzieło zadedykowane zostało sławnej tancerce Idzie Rubinstein. Jest apoteozą rytmu połączona z głęboko emocjonalną wizją ludowego tańca hiszpańskiego ... „to coraz bardziej urzekająca monotonia rytmu, która przeradza się w zbiorową magię” .

GUTOWSKA ANNA skrzypceAnna Gutowska urodziła się w 1980 r. w Rzeszowie. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu mgr L. Strzeleckiej , rok później w klasie skrzypiec mgr D. Sendłak. Szkołę tę ukończyła otrzymując dwa dyplomy z wyróżnieniem. Kontynuowała naukę w Zespole Szkół Muzycznych w Rzeszowie w klasie prof. R. Naściszewskiego ,równocześnie będąc studentką Conservatoire du Lausanne w Szwajcarii w klasie prof. J. Jaquerod. Uczelnię tę ukończyła w 2000 r. dyplomem z wyróżnieniem. Od 2001 r. była studentką Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. pracując pod kierunkiem prof. E. Zienkowskiego. W 2007 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem uzyskując tytuł magistra sztuki.

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Łańcucie, Verbier Festival Academy (Szwajcaria) , Wiener Meisterkurse( Austria) pracując pod kierunkiem cenionych pedagogów i wirtuozów jak: I. Haendel, I. Ojstrach, Z.Brzewski, M. Ławrynowicz, K.A. Kulka, M. Jaszwili, P.Farulli, P.Urstein, J. Kaliszewska, H.Krebbers.

Jest laureatką wielu konkursów, zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Młodych Talentów w Moudon (Szwajcaria ) w 1998 r, w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym ,,Andrea Postacchini’’w Fermo ( Włochy) w 1999 r., w Konkursie Muzycznym Młodych Interpretatorów Polskiego ,Pochodzenia w Wiedniu w 2005 w I Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym w Gdańsku w 2006 r
Trzecie miejsca uzyskała w 3 miejsce oraz Nagroda Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie w 1996 oraz w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej z trio fortepianowym ITOYAKA w Trondheim ( Norwegia) w 2000 r.

W Polsce była stypendystką Fundacji Sztuki Dziecka, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Ministra Kultury i Sztuki. W czasie studiów w Szwajcarii i Austrii otrzymywała stypendia: Conservatoire du Lausanne, Fundacji Evamaria und Jmanuel Schenk Stiftung, Feiling Stiftung, Maggini Stiftung, Viktor- Bunzl Stiftung oraz Tokio Foundation.
W ramach stypendium Sasakawa Young Leaders Fellowship Found uczestniczyła w kursach oraz w koncertach muzyki kameralnej w Juilliard School w Nowym Jorku (USA) ,w Conservatoire national supérieur de musique et de danse w Paryżu (Francja) oraz w Coimbrze (Portugalia).

Występowała jako solistka z orkiestrami w Polsce, w Szwajcarii i w Austrii koncertujac pod batutą dyrygentów:T. Wojciechowski, J.Maksymiuk, Z. Rychert, M. Dworzyński, Z.Jakubowski, R.Tschöpp, J. Meier, K.Słowiński, A.Natanek, M.Stringer .

Jako kameralistka aktywnie występuje w kraju i za granicą.
W bieżącym roku otrzymała zaproszenie do udziału w Chopin Festival w Kartause Gaming w Austrii oraz koncerty z Orkiestrami Symfonicznymi w Polsce.


PETR CHROMCÁK (Czechy)

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Brnie, gdzie studiował dyrygenturę i chórmistrzostwo. W roku 1989 doskonalił swoje umiejętności jako stypendysta w Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie u prof. Helmuta Rillinga.

Jako chórmistrz związany był z chórem akademickim w Brnie, z którym odbył liczne tournee koncertowe po Niemczech, Finlandii i Szwecji, chórem Filharmonii w Ostrawie.
W latach 1988-1990 był dyrygentem opery w Banskiej Bystrzycy, a od 1990 został dyrygentem teatru muzycznego w Czeskich Budziejowicach, a w latach 1992-1998 głównym szefem artystycznym teatru.

Gościnnie prowadził przedstawienia operowe w operze w Pradze („Rigoletto”, Giuseppe Verdi), Teatrze Narodowym w Brnie („Rusałka”, Antonin Dvorak), w teatrze operowych w Plźnie („Don Giovanni”, W.A.Mozart) i Opawie („Baron Cygański”, Johannn Strauss, „Polska krew”, Nedbal Oskar).

Podczas dwóch sezonów (1997-98) podczas tournee koncertowego w Niemczech i Belgii prowadził ponad 120 przedstawień z musicalem „Upiór w operze” i 40 przedstawień z musicalem„Les Miserables”.
W 2001 roku podczas V Festiwalu Fletowego w Wiedniu prowadził koncert finałowy w Konzerthaus oraz dyrygował wiedeńskimi filharmonikami w Stuttgarcie.

W roku 2003 przygotował i wielokrotnie wystawił „Rockquiem” wspólnie z Czeska Orkiestrą Kameralną i chórem „Coro di Praga”. Rok później „Rockquiem” wystawiono w Bolano i Trento we Włoszech.
Współpracuje z radiem czeskim i telewizją.

Aktualnie jest głównym dyrygentem Filharmonii Praskiej, z którą koncertuje również w Niemczech, Holandii i Belgii.